برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

کنفرانس بین‌المللی فقه و قانون - با سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شد:

کنفرانس بین‌المللی فقه و قانون

اولین کنفرانس بین‌المللی فقه و حقوق به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در شهر مقدس قم چهارشنبه بیست و ششم بهمن ماه در مرکز فقهی ائمه اطهار قم برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین مبلغی ریاست اولین کنفرانس بین‌المللی فقه و قانون در آغاز گفت: نگاه دین و فقه به حقوق حاصل دیدگاه دکتر لاریجانی در مجلس بوده است و این موضوع سنگ بنای مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی بوده است و اولین ثمره این مرکز تحقیقات کنفرانس بین المللی فقه و قانون است که جلسه اول آن را آغاز کرده‌ایم.

وی ادامه داد: این کنفرانس ذو ابعاد است با توجه به اینکه هم از بعد فقهی و هم از بعد قانونی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. این موضوع دغدغه کل جهان اسلام است و امید است که از این کنفرانس استقبال وسیعی صورت گیرد.

دکتر لاریجانی سیستم تصویب قوانین در مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد و گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس کارهای کارشناسی را انجام می‌دهد و برای رأی گیری و تصویب به پارلمان می‌فرستد. ولی به این موضوع هیچ توجهی نمی‌شود که هر چند شورای محترم نگهبان قوانین خلاف فقه و دین را قبول نمی‌کند ولی می‌بایست در بدو کارشناسی مواد قانونی نظارتی بر اسلامی بودن آن باشد.

وی ادامه داد: موضوع کنفرانس به روز است و برای ما و کشورهای اسلامی و آن‌ها که در یک سال اخیر حکومتشان را تغییر داده‌اند که رابطه قانون و فقه در منظر اسلامی چگونه باید باشد. البته این امر در ایران دارای سابقه است و کارهایی پس از انقلاب صورت گرفته البته قبل از انقلاب موارد کلی داریم که منبعث از تفکر فقهی بوده باشد قانون مدنی از فقها بوده و قوانین دیگر ربطی به اسلام و فقاهت نداشته است. قانون کشف حجاب یا انقلاب شاه و ملت از طریق پارلمان سامان کرده است. بعد از انقلاب قانون مجازات اسلامی کاملاً منبعث از فقه اسلام است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با مد نظر قرار دادن دیدگاه بعضی افراد در کشورهای اسلامی به قانون گفت: در کشورهای اسلامی دیکتاتوری یا دموکراسی بسیاری از مردم فکر می‌کنند قانون گذاری در مجلس عرفی است و لزومی برای دخالت فقه در سیستم قانونگذاری نیست. آن‌ها توقع دارند که در احکام شخصی اسلام را در نظر بگیرند ولی در جامعه منافع ملت را لحاظ کنند ولی اگر منافع مردم در خطر بود کاری به اسلام نداشته باشند.

وی ادامه داد: این افراد می‌گویند که انسان در مسائل شخصی خود می‌بایست از فقه استفاده کند ولی در امور اجتماعی به مصلحت مردم نگاه می‌کند و بدون توجه به فقه هر راهی را که مصلحت همه را به دنبال دارد انجام می‌دهیم. حال این افراد به این نکته توجه نمی‌کنند که وقتی دین اسلام دین آخر است یعنی کامل‌ترین است پس می‌تواند در امور فردی و اجتماعی راه رستگاری را برای انسان فراهم کند.

دکتر علی لاریجانی افزود: این افراد انسان را دارای بلوغ فکری می‌دانند و می‌گویند با توجه به تصمیم‌گیری جمعی این بلوغ فکری باعث می‌شود که نیازی به فقه احساس نشود حال در جواب باید گفت مصالح امت و اجتماع کشور از مصالح فردی پیچیدگی بیشتری دارند یعنی اگر در مسائل فردی دارای ناتوانی باشند به طریق اولی در جامعه دارای مشکل می‌شوند.

وی از حاضران خواست تا نگاه و رجوع حداقلی به دین را کنار بگذارند و افزود: نیاز ما به فقه در قانونگذاری بسیار بیشتر از این است که فقه تنها برای عدم تطابق با شرع در قانونگذاری دخالت کند. دین می‌تواند آبشخور اصلی قانون‌گذاری باشد وقتی با اشاره به پدیده‌های جدید مانند حقوق دریاها یا مراودات اقتصادی با کشورهای دیگر، پرداخت سود پول یا به عبارتی ربا به کشورهای خارجی آیا همیشه باید بگوییم موقت است و نیازی به وجود یک قانون ندارد. از این مسائل زیاد است مانند اوراق مشارکت بین المللی، حقوق خانواده، حقوق کودک و مانند اینها.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در حوزه اقتصاد و سیاست و فرهنگ توصیه می‌کنم که این کار کنفرانس استمرار داشته باشد و ضمن تشکر از دانشمندان کشورهای مختلف تقاضا دارم برای هر چه بهتر برگزار شدن این کنفرانس تلاش و جدیت خود را به کار گیرند.

این کنفرانس در سه روز بیست و ششم تا بیست و هشتم بهمن ماه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار شد و شرکت کنندگان مقالات خود را با عناوین مختلف قرائت کردند.

شایان ذکر است این کنفرانس به صورت مستقیم از شبکه قرآن سیما و رادیو معارف صورت مستقیم پخش شد.