برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

آشنایی با نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

 

به کوشش: ابوذر کمال
قرآن کریم، کتاب بیداری
ماه مبارک رمضان است و بهار قرآن. چه رازی در این روزها نهفته است که دلربایی قرآن دوچندان می‌شود و هر دل مصفا شدة از روزه را به سوی خود می‌کشاند. شاید نزول قرآن در این ماه، رمزگشای این طنازی عارفانه باشد...
امسال نوزدهمین نمایشگاه با شعار «قرآن کریم، کتاب بیداری» در 6 مرداد ماه به روی علاقه‌مندان گشوده شد. در این نمایشگاه نمادها و مفاهیم بیداری اسلامی کشورهای مسلمان عرب در قالب‌های مختلف به نمایش درآمده و بخشی مجزا نیز به همین نام در قسمت ورودی نمایشگاه پذیرای بازدیدکنندگان بود.
نمایشگاه قرآن از گستردگی بخش‌ها ـ با بیش از 25 بخش ـ و تنوع موضوعی فراوانی برخوردار بود که در این گزارش به فراخور مخاطب خاص نشریه (مبلغان دین) تنها به اندکی از آن خواهیم پرداخت.
***
بخش حوزوی، نقطة عطف نمایشگاه
حوزه علمیه از دیرباز متولی نشر ارزش‌های قرآنی بوده است. امسال نیز بخش حوزوی با 58 مرکز و مؤسسه در قالب 19 غرفه آغاز به کار کرد. البته گردانندگان غرفه‌ها از کمبود فضای کافی برای ارائة فعالیت‌های خود در این بخش گله‌مند بودند.
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، بنیاد بین المللی علوم وحیانی إسراء، مرکز حوزه علمیه برادران و خواهران، مرکز دارالعرفان شیعی، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و آستانة
مقدسة حضرت معصومه(سلام الله علیها) از جمله سازمان‌ها و نهادهای حاضر در این بخش بودند.
حجت الاسلام سیدحسن طیب‌حسینی مدیر بخش حوزوی با بیان 14 برنامه در نظر گرفته شده در این باره اظهار داشت: از این تعداد شش برنامه کاملا جدید است که معرفی حوزه‌های علمیه کهن، حضور موزه حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها)، برگزاری شب شعر قرآنی با حضور شاعران دینی، برگزاری کارگاه ترمیم آثار و راه اندازی بخش کودک از جمله این برنامه‌هاست.
حجت الاسلام دکتر احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در دیدار از نمایشگاه و در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره پیوند تبلیغ و قرآن در عرصه اجتماع گفت: زن و مرد ما در هر گروه سنی باید قرآن در زندگی و منششان حضور داشته باشد. وی افزود: بخشی از فعالیت‌های ما ارائه محتوای پژوهشی قرآنی برای اهل تحقیق است. ولی من معتقدم بخشی از فعالیت‌های قرآنی باید در خدمت تبلیغ قرآن در سطوح مختلف جامعه قرار بگیرد. مبلغان ما در عرصة جامعه، در منبرها و در هر جای دیگر محور را کار قرآنی قرار دهند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: ما چون نهادی هستیم که هم مبلغ اعزام می‌کنیم و هم تولید محتوا داریم باید در زمینة قرآن این دو را با هم پیوند دهیم.
عالمان دین، خدمت‌گزاران راستین قرآن
امروزه بسیاری از دانشمندان و عالمان اسلامی مراکزی را برای انتشار افکار دینی خود در اختیار دارند. یکی آنها «مرکز علوم وحیانی إسراء» است که متکفل انتشار آثار و اندیشه‌های مفسر و فقیه ارجمند آیت الله جوادی آملی است. حجت الاسلام تقی‌زاده مسؤول روابط عمومی این مرکز در این‌باره گفت: ما در این جا 220 اثر مکتوب از آثار معظم له را آماده کرده‌ایم که 125 اثر در لوح فشرده‌ای به نام کتابخانه دیجیتال ارائه شده است. مجلدهای تفسیر تسنیم به جلد 23 رسیده که تا آیة 100 سورة مائده را تفسیر می‌کند. سید مسعود شوقی مسؤول سایت این مرکز نیز یکی از محتواهای مفید برای مبلغان را «مجلة الکترونیکی» و صفحة «دین و اندیشة» سایت دانست که در مناسبت‌های ملی و اسلامی مختلف به بررسی اندیشه‌های این عالم فرزانه می‌پردازد.
   «دارالعرفان شیعی» مرکز انتشار آثار حجت الاسلام شیخ حسین انصاریان، 13 جلد از «تفسیر حکیم» ایشان را ارائه کرده  که در مراحل آماده‌سازی نهایی و چاپ به سر می‌برد. هم‌چنین تعداد 80 عنوان اثر مکتوب در 128 جلد از استاد انصاریان در موضوعات مهمی چون ترجمه و شرح و تفسیر قران کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و مفاتیح الجنان و تالیف کتبی در زمینه عرفان، حکمت و اخلاق، عقاید و تربیت خانواده به زیور طبع آراسته شده است که از آن جمله کتاب عرفان اسلامی در 15 جلد و شرح و تفسیر صحیفه سجادیه در 15 جلد می‌باشد.
«مؤسسه علمی فرهنگی علامه عسکری» نیز آثاری در زمینة، قرآن و اهل بیت از ایشان در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده است. «ولایت علی در قرآن و سنت» پاسخ به شبهة شیخ ابوسلمان عبدالمنعم بلوچ است که «چرا ولایت علی در قرآن نیست؟». علامه در این کتاب با شیوه‌ای رسا و ساده و مستند به این شبهه پاسخ داده است. از دیگر آثار ایشان می‌توان به این کتب اشاره کرد: «القرآن الکریم و روایات المدرستین» که به عدم تحریف در قرآن می‌پردازد، «وحی قرآن و وحی بیانی» که بازنویسی موضوعی آثار ایشان در زمینة عدم تحریف قرآن است و «عقاید اسلام در قرآن کریم» که در 3 مجلد منتشر شده است.
دورة کامل تفسیر تصویری قرآن توسط حجت الاسلام قرائتی در قالب  DVD و 24 هزار دقیقه نیز در حضور آیت الله هاشمی شاهرودی و سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد. حجت الاسلام قرائتی ـ که چندی پیش رهبر معظم انقلاب نیز از سخت‌کوشی و اخلاص ایشان تقدیر کرده بود ـ در این مراسم گفت: تفسير قرآن بايد صنفي شود و براي هر صنفي تفسير خاص بايد نوشت، به عنوان نمونه، حتي براي افراد بي‌حوصله هم بايد تفسير نوشت! آیت الله هاشمی شاهرودی نیز در مراسم رونمایی از این اثر گفت: حجت الاسلام قرائتی ارائه دهنده شیوه‌های جدید در تبلیغ دین است.
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از مراکز بزرگ ارائه کننده بسیاری از آثار بزرگان و محققان دینی در قالب دیجیتال با قابلیت جستجو و امکانات دیگر است. نورالانوار 2/2 نیز آخرین ویرایش از نخستین دانشنامة چندرسانه‌ای قرآن کریم است که بسیاری از نیازهای قرآن پژوهان را برآورده می‌کند.
قرآن، کتاب همه
با نگاهی به بخش کودک و «شوق آسمانی کودکان برای فهم قرآن»، بخش هنرهای تجسمی و «نقش قرآن در تار و پود هنر ایرانی»، بخش حجاب و عفاف اسلامی و «لذت تجربة عملی حجاب» و بخش‌های مختلف دیگر در نمایشگاه قرآن به این نگاه خواهیم رسید که «اکسیر» قرآن هر دلی را از بزرگ و کوچک، مجذوب خود کرده و «مس» وجودشان را «زر» می‌کند.