برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

بویِ خوشِ وصل - معرفی کتابِ حجت موجه

نویسنده و پژوهشگر: مصطفی اسفندیاری

 

در علم جامعه ‏شناسی از انتظار فرج و منجی موعود به «مسیانیسم» یاد می‏شود. معادل همین اصطلاح در علم انسان‏ شناسی «فوتوریسم» است که به معنای اصالت آینده و آینده‏گرایی و اعتقاد به دورة آخرالزمان و انتظار ظهور منجی است. فوتوریسم از مسائلی است که در تمام ادیان و مذاهب از آن بحث می‏شود و در این وجه با هم اشتراک دارند و لیکن  در مصداق با هم اختلاف دارند. به گفته‏ استاد محمدرضا حکیمی: «همه ادیان معتقدند که در پایان هر دوره‏ای از تاریخ، بشر از لحاظ معنوی و اخلاقی به انحطاط می‏رود و چون طبعاً و فطرتاً در حال هبوط و دوری از مبدأ است و مانند احجار به سوی پایین حرکت می‏کند، نمی‏تواند به خودی خود به این مسیر نزولی و انحطاط خاتمه دهد. پس به ناچار روزی یک شخصیت بلند‌پایة معنوی که از مبدأ وحی الهام و سرچشمه می‏گیرد، ظهور خواهد کرد و جهان را از تاریکی نجات خواهد داد، در این مورد در تعالیم هر دینی به صورت رمز به حقایقی اشاره شده است که با معتقدات آیین‏های دیگر توافق و هماهنگی کامل دارد».
کتاب حجت موجه کوششی در جهت شناسایی و بیان اختلاف نظرهای شیعه و اهل سنت در موضوع مهدویت است. مصطفی اسفندیاری نویسنده‏ کتاب در فصل‏های مختلف اختلافاتی را که درباره‏ منجی موعود وجود دارد، در بوته نقد قرار داده و این واکاوی را در شش فصل به شرح ذیل به انجام رسانیده است:
در فصل نخست به تببین اصطلاحاتی چون «مسیانیسم» و «فوتوریسم» پرداخته، با ارائه شواهد مستند، بر این نکته تأکید کرده است که باور به دولت مصلح و نجات‏ بخشِ انسان از تاريكي و فساد، یک باور مشترک بین تمام بشریت است.
در فصل دوم با ارائه‏ مدارکی از نصوص دینی و آثار عالمان به اثبات ریشه‏ های عمیق مهدویت پرداخته است.
 فصل سوم گویای موارد اختلاف نظر مسلمانان در امر مهدویت است كه در این بین نویسنده عباراتی از عالمان مسلمان را نيز آورده و به منظور اثبات تواتر احادیث و روایات، کمر همت بسته است.
فصل چهارم، فصلی است که در آن نویسنده به تعدادی از بشارت ‏هایپیامبر اکرم (ص) درباره‏ مهدی موعود (عج) اشاره و مفاد آنها را بررسی کرده است.او در همین فصل به واکاوی احادیث ضعیف موجود در برخی منابع اهل سنت نيز پرداخته است.
فصل پنجم فصلی است که در آن به مهم‌ترین سرفصل‏های دیدگاه شیعه راجع به امر مهدویت اشاره شده و نويسنده در آن به ذکر ویژگی‏های معروف و نیز به بررسی ولادت، محل تولد، مراحل زندگی و... آن خورشید پنهان پرداخته است.
 فصل ششم، حسنِ خاتمة این کتاب است که در آن،اقوال منکران و کسانی که این باور اصیل را ضعیف می‏دانند و سعی در رد و انکار آن دارند،بررسي شده است.
این کتاب را انتشارات بصیرت در 407 صفحه، در سال 1386 برای اولین بار به چاپ رسانده است.