برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

راهی برای رسیدن - معرفی کتاب راه و رسم طلبگی

 

محقق: امیر عباسی طلبه سطح یک حوزه علمیه قم

حجت‌الاسلام محمد عالم‌زاده نوری در کتاب «راه و رسم طلبگی» با نگاهی دقیق و کارشناسانه به بیان پرسش‌های متداول و بررسی پاسخ‌های آنها پرداخته است. این کتاب دو بخش دارد: بخش اول، شامل شش فصل مجزاست که این عناوین را شامل می­شود: برنامه‌ریزی، طلبگی، برنامة زندگی طلبه، سامان فعالیت‌های فرهنگی در برنامة کاری طلبه، طلبه و آهنگ فعالیت‌های فصل تابستان و جهت‌گیری تخصصی طلبه.

فصل اول از بخش اول کتاب به ضرورت برنامه‌ریزی، ابعاد و چگونگی آن می‌پردازد. نویسنده، هدف خود را در این فصل این‌گونه بیان می‌کند: «آنچه ما به دنبال آن هستیم برنامة زندگی است، نه فقط برنامة علمی. البته کار علمیِ رسمی، مهم­ترین فعالیت زندگی طلبه است.»

فصل دوم که بخش عظیمی از کتاب به آن اختصاص یافته، طلبه را دارای یک هویت فردی و یک هویت صنفی می­انگارد و می‌افزاید: «همان‌گونه که طلبه موظف به خودشناسی، خودآگاهی و خودسازی فردی است، موظف به خودشناسی، خودآگاهی و خودسازی صنفی نیز هست.» در این فصل از فلسفة پیدایش و رسالت روحانیت سخن به میان می­آید و سپس ویژگی‌های کنونی حوزة علمیه بررسی می‌شود. سپس به بیان بایسته‌ها و ضرورت کارآمدی طلبه پرداخته می‌شود. در پایان این فصل، نویسنده در مقام ارزیابی رابطة طلبه و توانایی‌هایش می‌نویسد: «طلبه نسبتی با دین خدا دارد. لباس امام عصر(عجّل الله فرجه) در بر و تاج پیامبر (صلّی‌الله علیه و آله) را به سر می‌گذارد و باید پیام خدا را به جامعه ابلاغ کند، نه نظر خود را. به این منظور لازم است آگاهی شایسته‌ای از محتوای دین خدا کسب کند. این توانایی‌ها در دورة تحصیل کسب می‌شود.»

نویسنده در فصل سوم به صورتی کوتاه زندگی طلبه را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کند و برنامه‌ای را نیز برای تنظیم این بخش‌ها پیشنهاد می‌نماید. سپس در انتهای فصل با استفاده از روایتی از امیرمؤمنان(علیه‌السلام)، فصل ششم کتاب را زمینه‌سازی می‌کند: «ثمرة‌العلم العمل به.»

فصل ششم به جهت‌گیری تخصصی طلبه می‌پردازد و با اشاره به «اللهم إنّی أعوذ بک من علم لا ینفع»، این‌گونه می‌نمایاند که مؤلف درصدد بیان یک ضرورت است؛ ضرورت انتقال از علم به عمل.

بخش دوم کتاب مجموعه مقالات ارزشمندی است که مؤلف در طول زمان‌های مختلف دربارة عناوین گوناگون نوشته است. موضوعاتی چون ارزش و افتخارات طلبه، جایگاه شرح لمعه، کالبد شکافی قانون حضور و غیاب و... که همگی پیش‌تر در برخی نشریات حوزوی چاپ شده است.

گفتنی است این اثر در دو طبعِ مختلفِ یک جلدی و هفت جلدی، توسط انتشارات ولاء منتظر به چاپ رسیده است.