برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

تبلیغ تنها منبر نیست

به کوشش: ایمان رضایی‌منش
حجت‎الاسلام و المسلمین سید رضا علوي‌مقدم
هجرت و مجاهدت تبلیغی از سنت‌های دیر‌باز در حوزه‌های علمیه تشیع است. سختی‌ها و شیرینی‌های این اقدام مبارک تجربیات گرانسنگی را به همراه دارد. سید رضا علوی مقدم از جمله مبلغین موفقی است که سال‌ها در روستای مزده خلیل آباد کاشمر به تبلیغ معارف الهی می‌پردازد. دغدغه‌ها و توفیقات تبلیغی او را در یک گپ خودمانی پی می‌گیریم.
لطفاً خودتان را معرفي بفرماييد.
بسم‎الله الرحمن الرحيم. اين جانب سيد رضا علوي‌مقدم، در سال 1352، در شهرستان کاشمر، به دنیا آمدم. الحمدلله از سال 74، وارد حوزه مشهد مقدس شدم که تا امروز هم در خدمت دوستان، در سلک طلبگي هستيم.
فعاليت‌هاي تبليغي‌ شما از چه زمانی آغاز شد؟
به طور رسمي، تقریباً از سال 76، وارد این عرصه شدم، يعني دو سال بعد از ورود به حوزه. شرايط مدرسه ما طوري بود که رياست محترم مدرسه، به طلبه‌هايي که بعضي توانايي‌ها را داشتند، در حد توانايي‎شان اجازه مي‌داد بعضي کارهاي تبليغي را انجام بدهند. مثلاً به خود بنده، به دلیل شرايط خانوادگي و آشنایی با علوم قرآني اجازه دادند در بعضي جاها، جلساتي را برگزار کنم. البته در این زمینه، شرايط سني بنده و ورود به حوزه، بعد از اتمام خدمت مقدس سربازي نیز مؤثر بود.
چه تعریفی از هويت طلبگي دارید؟
بر اساس توصيه‌هاي ديني، انسان بايد شأن خودش را در نظر بگیرد. ما هم سعي بر رعايت شئون و زندگی طلبگي داشتیم و با لباس طلبگی، بین مردم ظاهر ‌شدیم. نظر بنده بر اين است که اگر انسان بتواند همیشه با لباس باشد، بهتر از اين است که گاهي اوقات، لباس داشته باشد. باید شأن اين لباس را رعايت کرد. این نکته، زمینه‎‎ساز وجهه خوب در بين مردم است. از نظر اخلاقي و رفتاري هم سعي‌مان بر اين بوده است که با همه اقشار، از بچه گرفته تا پيرمرد، روابط دوستانه بسيار خوبي داشته باشیم.
 شما به عنوان مبلّغ، در اين چند سال، مشغول کارهاي تبليغي بوده‎اید. لطفاً نکاتی درباره خلاقيت‎های کار تبليغي بگویید.
هشت سال، موضوعات مختلفی در برنامه کاری ما قرار گرفت که يکي از آن‎ها، توجه خاص به طرح زکات بود. با برنامه‌ريزي خوب، در قالب طرح زکات، به شکل يک کميته امداد کوچک، در منطقه داريم فعاليت می‎کنیم. به این صورت که با شناسايي نيازمندی‎هاي منطقه و آمارگیري از کم بضاعتان، شخصاً‌ برای کمک‎رسانی به آنان اقدام کرديم. با این کار، ارتباطی بسيار صميمي و شديد، با خانواده‌هاي نيازمند نیز برقرار شده است.
کار دوم هم راه‌اندازي مهد کودک بود که به انگیزه توجه ويژه به نونهالان اين منطقه فراهم شد که الحمدلله در اين قالب هم کار خوبی انجام شد و ما مربيان خوبي در اين‎جا پرورش داديم که خود، مهدکودک‎هایی را در مناطق دیگر راه‎اندازی کردند.
چه شاخصه‌هايي باعث شد به عنوان معلم و مبلّغی موفق کار کنيد؟
البته اين را بايد از ديگران سؤال کرد، ولي اگر خود بنده بخواهم جواب بدهم، باید بگویم ما هيچ وقت در کارمان، تک‌بُعدي عمل نکرديم و تنها به منبر اکتفا نشد. توجه ويژه‌ به ورزش به خصوص دو رشته کشتي و شنا که خود بنده نیز به صورت حرفه‎ای کار کرده‎ام، باعث جذابيت زيادي در منطقه شده است، به علاوه آن‎که دبير هيئت کشتي شهرستان نیز هستم.
در برنامه‌ریزی‎هاي فرهنگي‌ هم متفاوت عمل شد. مثلاً یکی از برنامه‎هایی که در ماه رمضان صورت گرفته، بحث احياداري با برنامه‌ منظم و از قبل تعيين شده است، به طوری که در طول این هشت سال، مردم تا سحر بیدار مانده‌اند. برنامه‌هايي پذيرايي هم در کنار بحث عبادي انجام مي‌شود. بنابراين، اگر از بنده سؤال کنند چه چيزی باعث موفقيت شما در اين منطقه شد، می‎گویم تنوع کاري.
يکي از موضوعات مهم و دغدغه طلاب در طرح روحانی مستقر، مشکلاتی‌ است که ممکن است براي خانواده طلاب پيش بيايد. چه‎قدر خانواده شما از اين هجرت راضی بودند و چه‎طور با شرايط جديد سازگار شدند؟
يکي از الطافي که خداوند نسبت به ما داشته، اين است که همسر بنده، روستايي‎زاده است. البته مدتي در شهرستان نیز بودند. هر دو، محيط را درک کردند. با بازگشت به محيط روستا، مشکل نداشتيم. نکته دیگر اين است که ما با وجود این‎که اهل اين روستا نيستيم، اما فاصله زادگاه من و خانواده، نزدیک است و در اين منطقه هم آشنايانی داريم، به طوری که ما خود را بومي فرض مي‌کنيم. ممکن است گاهي اوقات ايشان بگويند، آقا اگر به مشهد برگردیم، از خيلي‌ از جهات بهتر است. گاهي اوقات چنین صحبتی شده، ولي خيلي جدّي نيست.
برای کسانی که شرايطي مانند شما ندارند، چه توصيه‌‎ای دارید ؟
طلبه‎ها بايد اهداف ورود به حوزه را ـ که یکی از آن‎ها تبليغ دين است ـ در نظر داشته باشند. البته مشکلاتي هم بر سر راه هست. همان‎طور که خود پيغمبران و ائمه طاهرين(علیهم السلام) در کار تبليغ دين هميشه مشکلاتي داشتند که خود مايه افتخار است. اگر طلبه‌ها به اين نکته توجه کنند که در راه اهل بيت(علیهم السلام)  دارند قدم برمي‌دارند، گمان مي‌کنم تحمل سختي‌ها، براي آن‎ها خيلي راحت‌تر می‎شود.
از اين‎که از فضاي طلبگي فاصله گرفتيد، چه حسي داريد؟
يکي از ناراحتي‌هاي بنده همين است که از فضاي تحصيلي حوزه دور مانديم، نه از فضاي معنوي حوزه؛ چون ما اين‎جا توانستيم فضاهاي مختلف معنوي را ايجاد کنيم، به همان شکل حوزوي. فکر مي‌کنم مسئله دوری از حوزه، مشکل خيلي از دوستان طلبه‌ باشد که در قالب طرح مستقر يا هجرت خدمت مي‌کنند. مي‌توان بحث شرايط معنوي را به صورت و شکل‌هاي مختلف ايجاد کرد تا از معنويت‌ها دور نمانيم، ولي فقط ناراحتي از دور ماندن از درس را داریم که ان‎شاءالله خداوند لطف کند و با وسایل ديگري، جبرانش کند.
از سازمان‌هاي متولی طرح روحانی مستقر یا طرح هجرت چه انتقادی دارید؟
معمولاً انتقادي که برخی دوستان دارند، این است که وقتی می‎خواهند کارهاي فرهنگي را در هر منطقه انجام بدهند، می‌گویند کارهای فرهنگی هزينه‌بر است. براي خودم نمي‌گويم؛ چون خدا را شکر، ما در اين منطقه، از جهات مختلف، برای کارهای فرهنگی، اعتبارات داریم، ولي با دوستانم، هر جا صحبت کرديم، گفتند آقا ما مي‌خواهيم کار فرهنگي انجام بدهيم، ولی مشکلات مالی داریم.
چه پیشنهادی دارید؟
خوب است که مسئولان سازمان، برنامه‎ريزي کنند تا بازديدهای دوستان طلبه ما در قالب هجرت مستقر بيشتر شود و از نزديک، با نيازهاي فرهنگي منطقه آشنا شوند و اعتباراتي به اين دوستان بدهند که بتوانند کار کنند. واقعيت اين است که متأسفانه، دسترسي به مسائل غير فرهنگي، غير اخلاقي، بسيار فراوان، آسان و ارزان است، ولي دسترسي به مسائل فرهنگي مورد نياز، بسيار سخت و گران است.