برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

هجدهمین نشست تخصصی تکنولوژی تبلیغ - دفتر تبلیغات اسلامی برگزار کرد:

هجدهمین نشست تخصصی تکنولوژی تبلیغ

دفتر تبلیغات اسلامی هجدهمین نشست تخصصی تکنولوژی تبلیغ را با موضوع «تهدیدات و فرصت‌های بازی‌های رایانه‌ای در تبلیغ دین» برگزار کرد.

در این جلسه استاد مهدی حق‌وردی، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزة بازی‌های رایانه‌ای، ضمن تجزیه و تحلیل بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای، نکات بسیار مهمی را ایراد کرد. گفتنی است حاضران این نشست را استادان و طلاب حوزه علمیة قم تشکیل می‌دادند.

استاد حق‌وردی، طبق آمار بنیاد بازی‌های رایانه‌ای، تعداد افرادی را که در ایران بازی رایانه‌ای انجام می‌دهند، بیست میلیون نفر عنوان کرد و گفت: «در کشور ما روزانه چهل میلیون‌ ساعت بازی رایانه‌ای انجام می‌شود. حدود شصت درصد از جمعیت کشورهای اروپایی نیز بازی‌های رایانه‌ای می‌کنند. البته این آمار تنها مخصوص بازی کنندگان با رایانه نیست، بلکه تلفن همراه، پلی‌استیشن، ایکس باکس و دیگر وسایل را نیز شامل می‌شود».

وی با مد نظر قرار دادن این نکته که بازی‌های رایانه‌ای صنعت رسانه‌ای نوین زمان ما هستند و فقط جنبة سرگرمی ندارند، به مقایسة بازی‌های رایانه‌ای و فیلم‌های سینمایی پرداخت و گفت: «فروش بعضی از بازی‌ها رکورد فروش بعضی فیلم‌های سینمایی جهان را شکسته است و تفاوت عمدة دیگر بین بازی‌ها و فیلم‌های سینمایی اینکه زمانی را که شما برای دیدن یک فیلم سینمایی صرف می‌کنید، نهایتاً سه ساعت است، ولی هر فرد چند هزار ساعت بازی رایانه‌ای انجام می‌دهد».

این پژوهشگر حوزة بازی‌های رایانه‌ای دربارة تفاوت‌های کیفی فیلم‌های سینمایی و بازی‌های رایانه‌ای گفت: «فیلم سینمایی یا سریال یک سویه است و نمی‌توانید در آن تغییری ایجاد کنید؛ به همین علت مجبور به پذیرش آنها هستید و در صورت مخالفت با فیلم، دیگر آن را نگاه نمی‌کنید؛ ولی بازی‌ها از شما تأثیر می‌پذیرند و وقتی شما به این علت تمام توجه خود را جمع می‌کنید تا بتوانید بازی را پیروز شوید، نوبت بازی می‌شود که بر شما تأثیر بگذارد».

وی افزود: «فرد بزرگ‌سال که فیلم می‌بیند، چهارچوب ذهنی‌اش بسته شده است؛ ولی ذهن جوانان آماده دریافت مفاهیم این بازی‌هاست. حال این بازی اَکشن باشد یا راهبردی، تک‌کاربر باشد که با هوش مصنوعی دستگاه بازی می‌کند یا چند کاربر، همگی در دسته بازی‌های رایانه‌ای قرار می‌گیرند. مقام معظم رهبری (مد ظله) سال‌ها پیش در سخنرانی خود در زمینة فیلم‌ها و بازی‌های رایانه‌ای اعلام خطر کرده بودند».

استاد مهدی حق‌وردی با نام بردن از بازی‌های جنگ ادیان، خداحافظ مسجد، کوماوار، رزیدنت اویل و بسیاری دیگر از بازی‌های رایانه‌ای تأکید کرد: «مبارزه پیامبران با هم، خراب کردن مناره مساجد، حمله به مسلمانان، استفاده از اسم علی و نقش مسجدالنبی و کعبه در مکان‌هایی که مقرر تروریست‌هاست، فرمانبرداری از شیطان و صدها مورد دیگر، از کارهایی است که برای مبارزه با دین‌داری در این بازی‌ها انجام می‌شود».

وی همچنین دربارة تأثیر مخرب این بازی‌ها گفت: «سازندگان این بازی‌ها به‌قدری گستاخ شده‌اند که اعمال جنسی را نیز در آن راه داده‌اند؛ تا حدی که دولت استرالیا اقدام به جمع‌آوری بازی "جی تی ای" از بازارهای این کشور کرد تا در دسترس کودکان و نوجوانان نباشد».

این پژوهشگر حوزة بازی‌های رایانه‌ای دربارة رابطة سیاست با این بازی‌ها گفت: «با توجه به اعترافات اعضای شرکت کوماوار، ثابت شده که این شرکت وابسته به ارتش آمریکاست. همچنین فردی به نام آقای حکمتی اعتراف کرده که از طریق سیا با این شرکت ارتباط داشته تا اطلاعاتی از ایران را برای ساخت یک بازی رایانه‌ای در اختیار آنان قرار دهد».

وی افزود: «سال‌ها قبل از جنگ 33 روزة حزب‌الله، در بازی رایانه‌ای که توسط حزب‌الله ساخته شده بود، تانک اسرائیلی مرکاوا با ورود به خاک کشور لبنان منفجر می‌شد که ضمن به رخ کشیدن قدرت نظامی، از سیاست‌های بعد از زمان خود سخن می‌گفت».

استاد حق‌وردی در مورد برخورد دوگانه‌ای که با کودکان انجام می‌شود نیز سخن به میان آورد و از حاضران خواست مواظب بازی‌هایی که فرزندان‌شان انجام می‌دهند باشند: «مطمئناً بچه‌ای که نقش یک باربی را می‌آراید و لبان آن را قرمز و موها را فلان رنگ و دیگر مسائل را رعایت می‌کند تا به زیباترین طرز ممکن باربی طراحی شده باشد، در آینده نیز به دنبال آراستن خود و حرکات انجام شده توسط آن باربی است».

وی در مورد ساخت بازی‌های رایانه‌ای در ایران گفت: «متأسفانه به علت عدم تعریف خطوط قرمز مشخص و عدم تعریف قد و قواره‌ای که تمام جهات در آن بررسی شده باشد، تمام کسانی که به دنبال ساخت بازی رایانه‌ای هستند، دچار خودسانسوری شده‌اند. به عبارت دیگر سعی می‌کنند هر مسئله‌ای را که احتمال می‌دهند در آینده برایشان مشکل به وجود می‌آورد، حذف کنند که در نهایت به شیر بی‌یال و دم و شکم تبدیل می‌شوند».

این پژوهشگر حوزة بازی‌های رایانه‌ای گفت: «کارشناسان و مبلّغان دینی می‌بایست برای انجام مشاوره با سازندگان بازی‌های رایانه‌ای آمادگی خود را اعلام کنند تا به طور مثال در بازی‌های رایانه‌ای دفاع مقدس، فقط بازی جنگی ساخته نشود؛ بلکه مفهوم جهاد، ماهیت جنگ، حمله عراق به ایران و مانند آنها به بازی کننده القا شود و مانند بازی‌های خارجی که تنها برای سرگرمی ساخته نمی‌شود، ما هم بتوانیم مقدسات خودمان را در کودکانمان نهادینه کنیم و این تنها کار کارشناسان و مبلّغان دینی است».

شرکت‌های رده‌بندی‌کننده بازی‌های رایانه‌ای در جهان، از دیگر موضوعاتی بود که ایشان دربارة آن سخن گفتند: «بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای که رده‌بندی بازی‌های رایانه‌ای را در ایران بر عهده دارد، دچار بعضی مشکلات است. به طور مثال اصل بازی «باربی و 12 رقاصه» برای مثبت سه سال است؛ حال آنکه این بنیاد این بازی را برای هفت سال به بالا مجاز دانسته است؛ در حالی که آیا آموزش رقص در کشور جمهوری اسلامی ایران می‌بایست مجاز اعلام شود؟».

استاد حق‌وردی اضافه کرد: «بعضی بازی‌ها توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ممنوع اعلام می‌شود؛ ولی این بازی‌های ممنوعه را چه کسی باید از سطح بازار جمع‌آوری کند؟ نه تنها این کار نمی‌شود که حتی گاهی فروش این بازی‌ها بالاتر نیز می‌رود».

شایان ذکر است استاد مهدی حق‌وردی از حاضران خواست تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به وبلاگ WWW.Mhta.persianblog.ir مراجعه نمایند.