برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

ملت‌هاى مسلمان مي‌توانند پيش بروند - بيانات رهبری فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای(مدظله) در ديدار شركت‌كنندگان در اجلاس جهانی «جوانان و بيدارى اسلامى»10/11/1390

 

محقق: محمود زارعی

پیچ بزرگ تاریخ
 
امروز تاريخ جهان، تاريخ بشريت، بر سر يك پيچ بزرگ تاريخى است. دوران جديدى در همه‌ى عالم دارد آغاز مي‌شود. نشانه‌ى بزرگ و واضح اين دوران عبارت است از توجه به خداى متعال و استمداد از قدرت لايزال الهى و تكيه‌ى به وحى. بشريت از مكاتب و ايدئولوژى‌هاى مادى عبور كرده است. امروز نه ماركسيسم جاذبه دارد، نه ليبرال‌دموكراسى غرب جاذبه دارد ـ مى‌بينيد در مهد ليبرال‌دموكراسى غرب، در آمريكا، در اروپا چه خبر است؛ اعتراف مي‌كنند به شكست ـ نه ناسيوناليست‌هاى سكولار جاذبه‌اى دارند. امروز در ميان امت اسلامى، بيشترين جاذبه متعلق است به اسلام، به قرآن، به مكتب وحى؛ كه خداى متعال وعده داده است كه مكتب الهى و وحى الهى و اسلام عزيز مي‌تواند بشر را سعادت‌مند كند. اين يك پديده‌ى بسيار مبارك و بسيار مهم و پرمعنائى است.

 
پایان سیطره دیکتاتوری ها

 امروز در كشورهاى اسلامى عليه ديكتاتورى‌هاى وابسته قيام شده است؛ اين مقدمه‌اى است براى قيام عليه ديكتاتورى جهانى و ديكتاتورى بين‌المللى، كه عبارت است از ديكتاتورى شبكه‌ى فاسد و خبيث صهيونيستى و قدرت‌هاى استكبارى. امروز استبداد بين‌المللى و ديكتاتورى بين‌المللى متجسم است در ديكتاتورى آمريكا و پيروان آمريكا و شبكه‌ى شيطانى و خطرناك صهيونيستى. امروز اين‌ها با روش‌هاى مختلف و با ابزارهاى گوناگون در همه‌ى دنيا دارند ديكتاتوری مي‌كنند. آنچه شما در مصر انجام داديد، در تونس انجام داديد، در ليبى انجام داديد، در يمن داريد انجام مي‌دهيد، در بحرين داريد انجام مي‌دهيد، در كشورهاى ديگر انگيزه‌ى آن بشدت به وجود آمده است، جزئى از مبارزه‌ى با اين ديكتاتورى خطرناك و مضرى است كه دو قرن است دارد بشريت را فشار مي‌دهد. اين پيچ تاريخى‌اى كه گفتم، عبارت است از تحول از سيطره‌ى چنين ديكتاتورى‌اى به آزادى ملت‌ها و حاكميت ارزش‌هاى معنوى و الهى؛ اين پيش خواهد آمد؛ استبعاد نكنيد.

 

مبارزه همت‌ها و عزم‌ها
 
مبارزه، مبارزه‌ى همت‌ها و عزم‌ها و اراده‌هاست. هر طرف اراده‌ى قوى‌ترى داشته باشد، او غالب است. آن كسى كه دلش متكى به خداى متعال است، او غالب است. «ان ينصركم اللَّه فلا غالب لكم»؛(1) اگر نصرت خدائى را به دست بياوريد، هيچ كس بر شما غلبه نخواهد كرد؛ شما پيش خواهيد رفت. ما مي‌خواهيم ملت‌هاى مسلمان كه تشكيل‌دهنده‌ى امت بزرگ اسلامى‌اند، آزاد باشند، مستقل باشند، عزيز باشند، تحقير نشوند؛ با احكام مترقى و متعالى اسلام، زندگى خودشان را سامان بدهند؛ و اسلام مي‌تواند. در طول ساليان دراز، ما را از لحاظ علمى عقب نگه داشتند؛ فرهنگ ما را پامال كردند، استقلال ما را از بين بردند. امروز ما بيدار شده‌ايم. ما ميدان‌هاى علم را هم يكى پس از ديگرى تصرف خواهيم كرد

 

دو تلقین غلط و انحرافی فرهنگ غرب
 ما توانائى‌هاى خودمان را دست‌كم نگيريم. از بزرگترين آفت‌هائى كه فرهنگ غربى بر كشورهاى اسلامى وارد كرد، دو تصور غلط و انحرافى بود: يكى تلقين و تزريق ناتوانى ملت‌هاى مسلمان؛ باوراندند كه از شما كارى برنمى‌آيد؛ نه در ميدان سياست، نه در ميدان اقتصاد، نه در ميدان علم؛ گفتند شما ضعيف هستيد. ما كشورهاى اسلامى ده‌ها سالِ طولانى در اين باور غلط باقى مانديم و عقب مانديم. تلقين دوم و باور دومى كه به ما تزريق كردند، بى‌نهايت بودن و غيرقابل شكست بودن قدرت دشمنان ماست. اين‌جور تفهيم كردند كه آمريكا را كه نمي‌شود شكست داد، غرب را كه نمي‌شود به عقب‌نشينى وادار كرد؛ مجبوريم در مقابل اينها تحمل كنيم. 
 امروز براى ملت‌هاى مسلمان عينى شده است كه اين هر دو باور، غلط اندر غلط است. ملت‌هاى مسلمان مي‌توانند پيش بروند؛ مي‌توانند مجد و عظمت اسلامى را كه يك روز در اوج افتخار و در قله‌ى درخشندگى علمى و سياسى و اجتماعى قرار داشتند، تجديد كنند و دشمن مجبور است در ميدان‌هاى متعددى عقب‌نشينى كند.

 

قرن حاضر، قرن اسلام و معنویت
 
اين قرن، قرن اسلام است. اين قرن، قرن معنويت است. اسلام عقلانيت را و معنويت را و عدالت را با يكديگر به ملت‌ها هديه مي‌دهد؛ اسلامِ عقلانيت، اسلامِ تدبر و تفكر، اسلامِ معنويت، اسلامِ توجه و توكل به خداى متعال، اسلامِ جهاد، اسلامِ كار، اسلامِ اقدام؛ اين‌ها تعاليم خداى متعال و تعاليم اسلامى است به ما.


 

 

پی نوشت:

1. آل‌عمران: 160