برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

بين خودتان و خدا، دليل و حجّتى فراهم كنيد و بعد با خيال راحت برويد رأى بدهيد - بیانات رهبرفرزانه انقلاب درباره انتخاب اصلح

همچنان كه شركتِ در انتخابات‏ يك وظيفه است، گزينش خوب و آگاهانه هم يك وظيفه است. البته ممكن است همه‏ى تلاشها به نتيجه نرسد؛ اما انتخاب‏كنندگان تلاش كنند، براى اين كه گزينش درستى داشته باشند. اين، خيلى مهمّ است.

13/ اردیبهشت/ 1376

 

ملت بايد تلاش خود را بكند، بايد زحمت بكشد و دنبال اصلح‏ بگردد. من مكرّر عرض كرده‏ام كه مسئله، مسأله‏ى دين و خدا و اداى تكليف است. همچنان كه اصل انتخابات‏ يك تكليف الهى است، انتخاب اصلح هم يك تكليف الهى است. قبلًا هم گفتيم كه تفاضل و لو كم باشد، در اين قضيه بسيار است. بايد بگرديد، بين خودتان و خدا حجّت پيدا كنيد؛ يعنى بتوانيد از راهى برويد كه اگر خداى متعال پرسيد شما به چه دليل به اين فرد رأى داديد، بتوانيد بگوييد به اين دليل. بين خودتان و خدا، دليل و حجّتى فراهم كنيد و بعد با خيال راحت برويد رأى بدهيد. مردم بايد اين كار را بكنند و ما هم از خدا مى‏خواهيم و دعا و آرزو مى‏كنيم كه خداى متعال دلهاى مردم را به سمت نامزد اصلح آنكه واقعاً صلاحيتش بيشتر است هدايت كند.

31/ اردیبهشت/ 1376

 

اما اين روزها مسائل «انتخابات‏» هم مطرح است. من راجع به انتخابات، مكرّر صحبت كرده‏ام و آنچه را كه بايد گفت، گفته‏ام. همه‏ى تأكيدى كه بنده در قضيه‏ى انتخابات و براى انتخاب اصلح‏ و غيره دارم براى همين است كه اين كشور، آسان استقلال خود را به دست نياورده است. مبادا كسانى به مجلس بروند كه گيرنده‏ى آن‏ها، منتظر فرستنده‏ى قوى امريكا و غرب باشد! مبادا كسانى وارد مجلس شوند كه آنتن‏هايشان را به آن سمت تنظيم كرده باشند؛ هرچه از آنجا مى‏آيد، بگيرند و در داخل به زبان ديگرى منتشر و منعكس كنند! همه نگرانى من از اين است.

28/ فروردین/ 1375

 

اصلح يعنى چه كسى؟ ... يعنى كسى كه براى ريشه‏كنى فقر و فساد عزم جدى داشته باشد؛ يعنى كسى كه به حال قشرهاى محروم و مستضعف دل بسوزاند. اصلح كسى است كه هم به ترقى و پيشرفت كشور و توسعه‏ى اقتصادى و غير اقتصادى بينديشد؛ هم زير توهمات مربوط به توسعه، آن‏چنان محو و مات نشود كه از ياد قشرهاى مظلوم و ضعيف غافل بماند. اصلح كسى است كه به فكر معيشت مردم، دين مردم، فرهنگ مردم و دنيا و آخرت مردم باشد. اصلح كسى است كه بتواند اين بارِ عظيم را بر دوش بگيرد؛ هركسى نمى‏تواند اين بار را بر دوش بگيرد؛ نشاط و حوصله و همت و قدرتِ لازم و هوشمندى لازم دارد. البته هركس صلاحيتش در مراكز قانونى تأييد شود، صالح‏

است؛ اما بايد در بين صالح‏ها گشت و صالح‏تر را پيدا و او را انتخاب كرد. اين، هنر شما مردم است‏

 

17/ اردیبهشت/ 1384

 

مردم هم نگاه كنند و اصلح‏ را انتخاب‏ كنند. اصلح كسى است كه با نيازى كه شما براى جامعه مى‏فهميد، تطبيق كند و بتواند نيازهاى جامعه را برآورده سازد. بعضى‏ها در شناخت اصلح دچار وسواس و دغدغه‏ى زياد مى‏شوند. شما تلاش خود را بكنيد؛ مشورت خود را بكنيد؛ از كسانى كه فكر مى‏كنيد مى‏توانند شما را راهنمايى كنند، راهنمايى بخواهيد؛ به هر نتيجه‏يى كه رسيديد، عمل كنيد و رأى بدهيد؛ اجر شما را خداى متعال خواهد داد. ما مأموريم كه به آنچه مى‏فهميم و به آنچه تكليف الهى تشخيص مى‏دهيم، عمل كنيم؛ مطابق با واقع شد يا نشد، اجر ما محفوظ است. اجر كسى كه عامل به تكليف است، پيش خداى متعال محفوظ است.

03/ خرداد/ 1384

 

   هنر ملت ايران و مردم شهرها و حوزه‏هاى انتخابيه اين است كه دقت كنند، نگاه كنند، بشناسند اصلح‏ را، بهترين را انتخاب‏ كنند؛ بهترين از لحاظ ايمان، بهترين از لحاظ اخلاص و امانت، بهترين از لحاظ دين‏دارى و آمادگى براى حضور در ميدانهاى انقلاب؛ دردشناس‏ترين و دردمندترين نسبت به نيازهاى مردم را انتخاب‏ كنند. اين‏ها فرصت‏هائى هست، بايستى مردم عزيز ما در همه جاى كشور...هوشيارانه، با بصيرتِ تمام تلاش كنند، پيدا كنند و با رأى خود مسجل كنند و مجلس را- آن مجلسى را كه مورد نياز جامعه‏ى كنونى ماست- تشكيل بدهند.

14/ تیر/ 1386

 

نكته‏ى دوم، انتخاب‏ نمايندگان صالح است، يا به تعبير درست‏تر بگوئيم «نمايندگان اصلح‏»؛ كسانى كه صالح‏ترند؛ كسانى كه به فكر مردمند؛ كسانى كه براى مردم دل مى‏سوزانند؛ كسانى كه حاضرند با همكاران خودشان در دولت، در قوه‏ى قضائيه، در بخشهاى مختلف، دست به دست هم بدهند و با اتحاد و اتفاق، يك كار بزرگ انجام بدهند؛ اين‏جور افرادى را انتخاب كنند. كشور با اتحاد پيش خواهد رفت؛ با دعوا و تفرقه و دودستگى پيش نمى‏رود.

04/ اردیبهشت/ 1387