برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

کنگرة ملامحمدکاظم آخوندخراسانی با سخنرانی حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی وحضرات آیات جوادی آملی و صادق آملی لاریجانی در قم برگزار شد

 

 

حوزه‌های علمیه مدیون خدمات علمی آخوند خراسانی است

 آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی‌گلپایگانی در مراسم افتتاحیة کنگرة بین‌المللی یک‌صدمین سالگرد رحلت آخوند ملا محمد کاظم خراسانی که در سالن همایش مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) وبه همت دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم برگزار شد، به تبیین شخصیت علمی این عالم وارسته پرداخت و اظهار داشت: بیش از صد سال است حوزه‌های علمیه براساس خدمات علمی، تحقیقات، تقریرات و تألیفات ایشان در حال فعالیت هستند و همه مدیون خدمات علمی این مرد بزرگ هستیم و باید در مقام حق‌شناسی باشیم و زحمات وی را فراموش نکنیم.
وی با بیان اینکه آخوند خراسانی در رشته‌های مختلف مواضع بالایی داشت، گفت: بارزترین آن مکارم اخلاقی و عبادی ایشان است، ولی همة این فضایل از مقامات علمی وی تأثیر پذیرفته و آنچه این عالم را برجسته کرده آثار علمی‌اش است.
این مرجع تقلید با اشاره به کتاب «کفایه» مرحوم آخوند خراسانی اظهار داشت: همة اساتید مدیون ایشان هستند و علمای بزرگ حاشیه‌های فراوانی بر کفایه این مرد بزرگ نوشته‌اند، اما تاکنون در این صد سال کتابی جایگزین آن نشده است و باید توجه داشت که «کفایه» را نباید دست کم گرفت و همیشه باید از آن بهره گرفت.
آیت‌الله العظمی صافی‌گلپایگانی ادامه داد: در طول تاریخ شیعه شخصیت‌ها و نوابغ علمی فراوانی داشته‌ایم، اما تنها کسی که صد سال کتاب او در حوزه تدریس شده باشد مرحوم آخوند است.
وی در ادامه با بیان روایتی از پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) که در آن به خدمات علما و تلاش آنان برای حفظ دین اسلام اشاره شده، افزود: حضرت رسول (صلّی الله علیه و آله) بشارت داده‌اند در هر عصر و زمانی از امت من گروهی هستند که دین را نگاه می‌دارند. بر‌اساس این روایت شریف آخوند خراسانی یکی از آنهاست.
این مرجع تقلید ادامه داد: این بزرگان برای ما اسباب افتخار بوده و شخصیت‌هایی همچون علامه حلی، علامه مجلسی و مرحوم آخوند افتخار قرن ما هستند و بزرگانی که از مکتب و درس ایشان خارج شدند همه از مراجع بزرگوار شیعه بودند.
آیت‌الله العظمی صافی‌گلپایگانی در ادامه با بیان اینکه همة این برکات نشئت گرفته از غنای مکتب اهل بیت(علیهم السلام) است، افزود: ما آن طور که باید مکتب اهل بیت(علیهم السلام) را نشناخته‌ایم، در صورتی که همه چیز در این مکتب وجود دارد. بنابراین باید همة علوم را از اهل بیت (علیهم السلام) بگیریم و بدانیم که هر چه بر‌اساس مکتب اهل‌بیت (علیهم السلام) تلاش کنیم حوزه‌های علمیه ما غنی می‌‌‌شوند.

وی با بیان اینکه تلاش روحانیان همیشه بر‌اساس اسلام، قرآن و دستورات ائمه (علیهم السلام) بوده است، اظهار داشت: کتاب‌‌هایی در راستای خدمات مرحوم آخوند نوشته شده و در این زمینه افراد مغرضی هم با غرض‌ورزی مطالب نادرستی نوشته‌اند، اما ایشان مردی خدایی و الهی بود که تمام توجهاتش رضای خدا و اهتزاز پرچم اسلام بوده است.
این مرجع تقلید در پایان ضمن تقدیر از زحمات برگزار کنندگان این کنگرة باشکوه خاطرنشان کرد: ثمرة برگزاری این‌گونه کنگره‌ها این است که ما سیرة بزرگان را بشناسیم و درس بگیریم که چگونه باید فداکاری کرد و از دنیا گذشت.

 آخوند خراسانی به گردن حوزه حق دارد

آیت الله جوادی آملی نیز در مراسم اختتامیة این کنگرة بزرگ با تأکید بر جایگاه و عظمت آخوند خراسانی در حوزة علمیه قم ابراز داشت: عظمت آخوند خراسانی ایجاب می‌کند که حوزة مقدسة علمیه، تجلیلی را برای ایشان برگزار کند.

وی افزود: آخوند خراسانی به گردن حوزه حق دارد؛ بسیاری از علما و مراجع را تربیت کرد.

آیت الله جوادی آملی، با اشاره به اینکه آخوند خراسانی اصول را از حاشیه به متن آورد تصریح کرد: آخوند خراسانی اصول قابل عرضه کرد، نه تقریب قابل تدریس است نه حاشیه‌پردازی، اما آخوند خراسانی درس یک متن جامع را به حوزه تقدیم کرد.

استاد برجستة حوزه علمیه قم افزود: مرحوم علامه سمنانی مازندرانی فرمودند مرحوم آخوند خراسانی که خواست کفایه را تدوین کند، تقریرات مرا گرفت و به صورت کتاب درسی درآورد. چون تقریرنویسی مشکل حوزه را حل نمی‌کند باید یک کتاب قابل عرضه باشد و این کار را آخوند خراسانی در بخش پایانی عمر مبارکشان انجام دادند.

 لزوم اهتمام جدی حوزه‌های علمیه به مسئله روش تدریس

آیت الله صادق آملی لاریجانی نیز در این همایش ضمن تجلیل از شخصیت والای این عالم جلیل‌القدر اظهار داشت: مرحوم آخوند از شخصیت‌های بسیار بزرگ تاریخ شیعه است و بر همة ما فرض است که در تبلیغ و ترویج شخصیت این عالم فرزانه کوشش کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین جایگاه روش تحقیق در حوزه‌های علمیه پرداخت و ابراز داشت: روش تحقیق بحث مهمی در مغرب زمین است. این بحث ابتدا مختص علوم تجربی بود و سپس به علوم انسانی از روان‌شناسی تا حقوق توسعه پیدا کرد که متأسفانه جای این بحث در حوزه‌های علمیه خالی است.