برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

شعله‌های همیشه؛ گذری بر کتاب «دانش‌نامة شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها)»

محقق: حسین فروغی

«مظلومیت علی (علیه السلام) قبل از هر برهان و دلیلی، اولین چیزی است که در شیعه جلب توجه می‌کند و باعث می‌شود یک مخالف، بخواهد بدون حب و بغض دربارة شیعه تحقیق کند و دربارة آن بداند.»

این حرف‌های عصام‌العماد عالم مستبصر وهابی است در گفت‌وگو با یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای و در پاسخ به مجری برنامه، هنگامی که از او دربارة دلیل روی‌گردانی‌اش از وهابیت و انتخاب مذهب شیعه پرسید.

عجیب است که مبدأ این مظلومیت را از هرجای تاریخ بدانیم برای آن مقصدی نمی‌یابیم. تأمل در نمونه‌های زیر بهترین گواه این سخن است:

ـ «نخستین بار در زمان صفویه داستان دروغین شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) مطرح شد!»

ـ «...اخیراً افسانة شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را بافته‌اند و پر و بال می‌دهند!»

ـ «در مورد وفات حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) در منابع متقدم ومتأخر... واژة «وفات» به کار رفته است و بر حسب آنچه در این‌گونه منابع آمده ایشان پس از رحلت حضرت رسول (صلّی‌الله علیه و آله) به شدت بیمار... و پس از اندک مدتی رحلت نمود!»

ـ «اینکه در صدر اسلام برخورد نامناسبی با امام علی (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) شده مسلّم است، ولی ... دربارة اینکه برخورد فیزیکی شده است یا نه، لااقل تاریخ نمی‌تواند به این سادگی ثابت کند.»

این شبهات و اشکالات که در مطبوعات و سایت‌های گوناگون مطرح شده و هنوز نیز گویندگانی دارد دست‌مایة پژوهشی شده برای آقای علی لباف در به سرانجام رساندن «دانش‌نامة شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)». آنچه در این کتاب به استناد آمده، به مدد دلایل و مدارک کافی و وافی پاسخی است قانع کننده و کوتاه به شبهاتی که تاکنون راهی از پیش نبرده است.

 

نگاهی به کتاب

نویسنده، این کتاب دو جلدی را در ادامة منطقی مجموعه‌ای چهارجلدی می‌داند که پیش از این خود تحریر کرده تا اشکالات و شبهات دربارة شهادت حضرت صدیقه (سلام‌الله علیها) را با توجه به مدارک اهل تسنن پاسخ بگوید.

در جلد اول این کتاب که در پنج فصل گردآوری شده به این موضوعات پرداخته شده است: تعریف شهادت، رحلت و وفات و کاربرد هریک از آنها در زبان عرب، بررسی چگونگی شهادت حضرت صدیقه(سلام الله علیها) و لطمات رسیده پیش از شهادت بر ایشان در منابع متقدم و متأخر، بررسی کتاب «با کاروان جوین»، بررسی تحریفایی که در اسناد شهادت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) صورت گرفته است، بررسی نقل‌قول‌ها دربارة شهادت حضرت محسن بن علی(علیهما السلام) در منابع اهل تسنن و بررسی جریان آتش زدن خانة وحی در منابع مهم اهل سنت.

در پایان فصل پنجم آمده است:

«یادآوری سخنان برخی از صحابه مبنی بر تهدید بیت فاطمه (سلام‌الله علیها) به سوزاندن، تنها به گذشته‌های دور و عصر مورخان سنی اختصاص نداشته است و در دوران معاصر نیز شاهد آن بوده‌ایم. برای مثال، به قصیدة عمریه، سرودة محمد حافظ بن ابراهیم ملقب به شاعر النیل متوفای 1351 اشاره می‌کنیم... که در مقام یادآوری یکی از افتخارات خلیفة دوم می‌گوید:

و قوله لعّلـــــیٍّ قالهـــا عمر       اکـــرم بسامعها اعظـــم بملقیها

حرقتَ دارک لا ابقی علیک بها     ان لم تبایع و بنت المصطفی فیها»

جلد دوم کتاب نیز در هفت فصل به این موضوعات پرداخته است: بازخوانی مصائب حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) در نسخ خطی قرن پنجم و ششم هجری، بازخوانی این مصائب در میراث علمی ابن قولویه، هجوم به خانة وحی در بازخوانی تاریخ بیهقی، جریان آتش زدن بیت اهل بیت(سلام الله علیهم) در منابع امامیه، بررسی جریان فدک و پرسش‌های فرارو، بازخوانی حوادث هجوم از نگاه شاهدان عینی و نگاهی گذرا به حمایت‌های امیرمؤمنان از صدیقة طاهره(سلام‌الله علیها).

در فصل هفتم این جلد از کتاب آمده است:

«ابن قتیبه متوفای 276 می‌نویسد: علی(علیه السلام) شبانگاه در حالی که فاطمه(سلام‌الله علیها) را بر چهارپایی سوارکرده بود بیرون می‌آمد و او را در محافل انصار می‌چرخاند و فاطمه(سلام‌الله علیها) از آنها یاری می‌طلبید، اما آنها می‌گفتند: ای دختر پیغمبر خدا! بیعت ما برای این مرد (خلیفه اول) انجام شد و اگر همسر و پسرعموی تو قبل از ابوبکر به نزد ما می‌شتافت، ما به سوی ابوبکر مایل نمی‌شدیم! پس علی(علیه السلام) می‌گفت: آیا من (بدن) پیامبر خدا (صلّی‌الله علیه و آله) را در خانه‌اش رها می‌کردم و او را در دفن نمی‌کردم و بیرون می‌آمدم تا با مردم بر سر حکومتش کشمکش کنم؟ پس فاطمه(سلام‌الله علیها) گفت: علی جز آنچه شایستة او بود انجام نداد و آنها کاری کردند که خداوند از آنها حساب خواهد کشید و در پی آنهاست.»

 

دربارة کتاب

نویسنده در هر فصل از کتاب با راهنمایی و مشورت از بزرگان حوزة تاریخ و کلام و به دور از هرگونه تعصب و جمود فکری کوشیده با هدف دست‌یابی به انوار حقیقت پنهان در انبوه تاریکی مسلط بر تاریخ، آنچه را به سادگی انکار شده به اثبات رساند.

گفتنی است به فراخور اسناد و مدارک مطرح شده در جای جای این کتاب، تصویر مدرک مورد نظر در موارد مشتبه نیز آورده شده است تا با متن نقل شده از آن منطبق گردد.

این کتاب در دو جلد و حدود 240 صفحه توسط مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر، به زیور طبع آراسته گردیده است.