برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

علی(علیه السلام) محور تشکیل امت واحده

محقق: حسین ایراهیمی

 
حضرت علی‌(علیه السلام) را می‌توان به عنوان محور وحدت امت اسلام قرار داد. امام علی‌(علیه السلام) به عنوان یک نمونة اصیل در ایجاد امت واحده مطرح است و ذات اسلام، وحدت‌بخش است.
حجت‌الاسلام نجف‌علی میرزایی، در نخستین دورة آموزشی اتحادیة امت واحدة اسلامی گفت: جریان بیداری اسلامی در جهان اسلام از مدت‌ها پیش شکل گرفته بود؛ اما حکومت‌هايی در جهت محقق شدن اين بيداري گام برداشتند. وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران و مکتب استنباط از دینِ حضرت امام)رحمه الله علیه)، اوج بیداری اسلامی در قرن ماست، خاطرنشان کرد: فهم تمدنی از دین، از ارکان بیداری اسلامی است.
وی تصریح کرد: در منطق فهم دین، از تاریخ اسلام نباید عبور کرد و ندیده گرفتن تاریخ سبب انحراف می‌شود.
ايشان با اشاره به حادثة کربلا گفت: آیا این حادثه، تنها یک حادثة درون‌دینی بوده است یا اینکه ما می‌توانیم امتداد مبارزة‌ اباعبدالله الحسین را در تمام قرن‌ها و عصرها تکرار کنیم؟
وی گفت: حزب‌الله با بهره‌گیری از قیام امام حسین(علیه السلام) توانسته است، حیات خود را ادامه دهد.
حجت‌الاسلام ميرزايي با بیان اینکه اگر امروز افرادی همانند خوارج و معاویه عمل مي‌كنند، ما نیز باید حرکت‌های علوی و فاطمی انجام دهيم، اظهار داشت: اما در این حرکت‌ها باید توجه داشت که ویژگی‌های زمان‌ها متفاوت است.
ايشان در ادامه افزود: امام خمینی)رحمه الله علیه) به عنوان رهبر نهضت‌های جهان اسلام پذیرفته شد و در آن زمان صحبت از اختلافات میان مسلمان‌ها نبود.
وی با اشاره به اینکه امروزه نیز این اختلافات مطرح نیست، گفت: هر مسلمانی در هر کجای دنیا از پیشرفت‌های ایران خوشحال می‌شوند.
اين کارشناس مسائل جهان عرب در لزوم بر پرهيز از اختلافات گفت: اگر ما به سراغ مطالب و مسائل اختلاف‌برانگیز برویم، سایر مسلمانان هم به مقدسات ما توهین خواهند کرد و سبب اختلاف خواهد شد.
ايشان همچنين با بیان اینکه نباید امکانات و ظرفیت‌های مسلمانان علیه هم صرف بشود، اظهار داشت: راه حقیقت، راه حضرت علی(علیه السلام) و راه پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) است و کسی که به این مطلب عقیده ندارد، منحرف است، اما از محدودة امت اسلام بیرون نیست.
حجت‌الاسلام ميرزايي با اشاره به اینکه ادبیات صدر اسلام در این زمان قابل استفاده نیست، افزود: حضرت علی‌(علیه السلام) را می‌توان به عنوان محور وحدت امت اسلام قرار داد. امام علی‌(علیه السلام) به عنوان یک نمونه اصیل در ایجاد امت واحده مطرح است و ذات اسلام، وحدت‌بخش است.
وی حضور چهارهزار شاگرد در درس حضرت امام صادق(علیه السلام) را نوعی وحدت دانست و ادامه داد: منش و مکتب گفتمان اسلامی حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه)، انسانی و فطری است.
ايشان همچنين خاطرنشان کرد: باید روش ترویج شیعه را تغییر داد و همچنین در تفسیر و تعریف شیعه‌گری بازنگری کرد؛ زیرا مکتب شیعه خواستار ایجاد تفرقه نیست. اگر بخواهیم تشکیل امت واحده بدهیم باید به مقدمات و نیازهای آن نیز تن بدهیم.
وی با بیان اینکه بزرگان شیعه در زمان‌های پیشین با بزرگان سایر مذاهب اسلامی ارتباط داشتند، ادامه داد: متأسفانه در زمان حاضر این فضا وجود ندارد. با اشاره به اینکه خواسته‌ رهبری با اهل‌سنت، مواجهه منطقی، عالمانه و مستدل است.
وی با اشاره به اینکه نباید به فعالیت‌های حاضر در بیداری اسلامی قناعت کرد، گفت: نگرانی‌های جدی از انحراف جریان بیداری اسلامی وجود دارد و وظیفه‌های بسیاری را باید انجام می‌دادیم. متأسفانه ما رابطة‌ مناسبی با کشورهایی که قیام در آنها واقع شده‌اند، نداریم.
وی با بیان اینکه ما به امام(رحمه الله علیه) و سیدحسن نصرالله افتخار می‌کنیم، ادامه داد: باید شیعه را در عالی‌ترین سطح به استقرار برسانیم و امام(رحمه الله علیه) و سیدحسن نصرالله در این راه تلاش کردند. دغدغة عالمان دینی باید مانند دغدغه و جان‌فشانی امام حسین‌(علیه السلام) برای دین باشد.
ايشان با اشاره به اینکه حوزة علمیه، دستگاه فهم دین است، گفت: با وجود مسائل جدید و مستحدثه، رسالت حوزه در بازآفرینی معارف دینی سنگین‌تر شده است. ما باید فهم چرایی وجود دین و احکام را بررسی کنیم و در قرآن کریم به این موضوع پرداخته شده است.