«
»
  • 1
  • 2
«
»
  • 1
  • 2
  • 3
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

پرونده ویژه - فرهنگ ستایشگری در مشهد

 

 

 

نمك مداحي مشهدي‌ها از لطف امام رضاست/رئیس کانون مداحان و شاعران مذهبی خراسان رضوی

 

 

 

همسایه حریم حرم

 

 

 

جانبازي در عرصه‌هاي فرهنگي امروز، موضوع تشكل و هيئت جانبازان است

 

 

 

شعر مشهدی

 

 

 

 

 

 

نمك مداحي مشهدي‌ها از لطف امام رضاست/رئیس کانون مداحان و شاعران مذهبی خراسان رضوی

 

 

 

 

 

کانون مداحان وشاعران مذهبی خراسان رضوی به‌دنبال راه‌اندازی واحد نظارت فعال وکارآمد است تا با پی‌گیری‌های قانونی بتواند امور نظارت بر کلاس‌های سطح شهر را سامان بدهد. درحال حاضر کلاس‌های متعددی به صورت «مجمع‌الذاکرین» و کلاس‌های خانگی در سطح شهر وجود دارد. این کلاس‌ها باید در ابتدا از نظر صلاحیت علمی و اجرایی بررسی، تأیید و ثبت شوند. از وظایف دیگر این واحد مقابله با آسیب‌های جلسات مذهبی است. گفت‌وگوی زیر با رئیس این کانون صورت پذیرفته است:

 

مجمع‌الذاکرین‌ها وکلاس‌های آموزش مداحی در حوزة شعر و رشد مداح چه تأثیری دارند:

 

جلسات مجمع‌الذاکرین در صورتی که برنامة مدون و مشخصی برای آموزش کلاسیک مداحی داشته باشند محل رشد مداحان و ذاکران خواهند بود. مداحان در این جلسات علاوه بر مدح و شعر باید با جلسه‌داری، حرمت‌ها، شعرشناسی، ادبیات و خیلی اصول دیگر آشنا شوند که برای ادامه و پیشرفت در این مسیر مورد احتیاج آنهاست.

 

اساتید در این دوره‌ها باید در ابتدا خود مداح و مجلس‌دار قوی، شعرشناس، مستمع‌شناس و آشنا به‌وزن‌ها و آواها باشند. هم‌چنین باید از نظر تربیتی و اخلاقی الگوی خوب و پسندیده‌ای باشند تا بتوانند مداح خوبی تربیت کنند.

 

آیا آموختن دستگاه‌های موسیقی سنتی جزء مقدمات مداحی است؟

 

در گذشتة دور که تعداد مداحان در حد انگشتان یک دست بود این‌طور نبود. اما این اواخر تمایل مداحان به این سمت و سو بیشتر شد و مداحان به کسب آشنایی ضمنی با این آوازها پرداختند.
وی در ادامه گفت: البته اگر شأنیت آن آواهای سنتی با مجلس اهل بیت(علیهم السلام) رعایت شود، عیبی ندارد و برای مداح حُسن حساب می شود. خوب است که مداح با نواها و دستگاه‌های آوازی مناسب آشنا باشد. انسان بايد به اين نكات توجه داشته باشد. اين الحمدلله در ميان مداحان مشهدي وجود دارد. نمك مداحي مشهدي ها از لطف امام رضاست.

 

حفظ کردن شعر و انس با آن چه میزان در کیفیت کار مداح مؤثر است؟

 

در گذشته این مسئله کاملاً مرسوم بوده است. اهمیت حفظ‌ شعر در این است که وقتی یک مداح شعری را حفظ باشد تمام حواس خود را بر کنترل جلسه می‌گذارد و نگاهش معطوف به مستمع است. این باعث انتقال احساس این مداح به مخاطبان می‌شود که یکی از مهم‌ترین اهداف جلسات مذهبی است. اهمیت دیگر حفظ شعر در این است که مداح هم‌زمان با اینکه یک بیت از شعر را می‌خواند از ادامة آن مطلع است و برای خواندنش زمینه‌سازی می‌کند.

 

در مداحی گذشته مرسوم بود که مداح در ادامه کلام سخنران و مرتبط با موضوع او مداحی می کرد. این مطلب چه تأثیری در مستمع دارد؟

 

این نکته باعث می‌شود خط فکری جلسه و شنوندگان از مسیر خود خارج نشود و وقتی سخنران مسیری را با آیات و روایات ترسیم می‌کند، مداح نیز به زبان شعر و هنر آن را تقویت کند که این تأثیر کلام را دوچندان می‌کند.

 

غزلیات و پندهای اخلاقی چه جایگاهی در مداحی دارند؟

 

در گذشته مداحان غزلیات و پندهایی را در حافظه داشتند که قبل از روضه‌خوانی و عزاداری به آن می‌پرداختند. این از تأکیدات مقام معظم رهبری است که باید احیا شود و اصل هم این است که این جلسات محل آشناسازی مخاطبان و جوانان با فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام) باشد.

 

به نظر شما یک مداح چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 

در این‌باره ابتدا باید به توانایی فرد توجه شود و بعد ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری. فردی که می‌خواهد به مدح خاندان عصمت و طهارت(علیهم السلام) بپردازد باید شخصیت خود را به ایشان نزدیک کند. علاوه بر این دو نکته، داشتن صدای مناسبی برای مداحی ضروری است و اگرچه داشتن مدرک تحصیلی بالا اهمیتی در این حرفه ندارد، فرد باید از نظر سطح سواد هم در حدی باشد که شعر را بشناسد و دانش مربوط به مداحی را کسب کند.

 

 

همسایه حریم حرم

 

 

 

آنچه از گذشتة دور، عزاداري خراساني‌ها را از ساير شهرهاي ايران متفاوت كرده گردهم‌آیی مردم از تمامي شهرستان‌هاي استان و بلكه از ديگر استان‌ها در مشهد است تا افزون بر عرض ارادت به ساحت امامشان، بزرگ‌ترين گردهم‌آیی عزاداران كشور باشند که از قوميت‌هاي مختلف گرد هم آمده‌اند.

 

صبح روز عزاداري هم هر كس از هر هيئتي به حسينيه يا مسجد می‌رود. حسينيه‌ها هر كدام تعداد زيادي زنجير دارند كه در بين عزاداران پخش مي‌كنند. پس از آن هم در قالب دستة سينه‌زني يا زنجيرزني به سمت حرم حركت مي‌كنند.

 

وقتي عزاداران از چهارسو به سمت حرم مي‌روند ديگر هيچ كس دست از پا نمي‌شناسد و هر كس براي عرض ارادت کاری می‌کند. برخی قرباني می‌کنند و برخی ديگر با ميهمان كردن عزاداران به شربت معطر به گلاب مشغول می‌شوند. در لابه‌لاي سينه‌زنان هم گاهي افرادي دیده می‌شوند كه در بين جمعيت با سقايت عزاداران عطش را بر آنان می‌نشانند.

 

عزاداري در تكايا و حسينيه‌ها البته با عزاداري دسته‌ها تفاوت فراواني دارد. در تکیه‌ها نخست سخنران بر منبر می‌رود تا عموم از معارف اهل بيت(عليهم السلام) بهره برند. سخنران ضمن بیان احکام شرعی به مواعظ اخلاقی می‌پردازد و سرانجام كلام خود را به مرثيه ختم مي‌كند. پس از سخنران هم يك مداح يا روضه‌خوان جلوي مجلس مي‌آید و به نشان احترام به منبر رسول خدا(ص) بر پله‌هاي پايين منبر مي‌نشیند و به ذكر مصيبت می‌پردازد.

 

عزاداران پس از ذكر مصيبت، همان‌طور كه نشسته‌اند، شعر، ذكر و زمزمه می‌خوانند و نشسته به سينه‌زني و عزاداري ميپردازند. پس از آن هم بزرگ سينه‌زنان اذن ميگيرد و لباسش را در ميآورد. برخاستن او شروع رسمي سينه‌زني است و دیگران هم بعد از او لباس خود را در ميآوردند و از جا برمي‌خیزند.

 

دست اول را حدود نيم ساعت واحد مي‌خوانند و اگر مداح ميهماني در مراسم حضور داشت ذكر مصيبت را او به عهده مي‌گيرد. پس از ذكر مصيبت به فراخور مجلس و حال مستمع يك مداح و ميان‌دار ديگر به اصطلاح ثلاث مي‌خواند كه زمان آن متغير است؛ گاهي خمس، ده ضرب و بیست ضرب هم خوانده مي‌شود كه در نهايت همة اينها به واحد می‌انجامد.

 

میان‌دار يكي از افراد مهم در اين مراسم است كه میان مداح و سينه‌زنان هماهنگی می‌کند. وی همچنين دم‌هاي زيادي از روضه‌هاي مختلف حفظ دارد و در هنگام سينه‌زني دم مي‌دهد. با دم ميان‌دار سينه‌زنان دو قسمت ميشوند و عزاداران در دو گروه دم ميگيرد. با شور سينه‌زنان و اوج گرفتن آنان دمها عوض ميشود.

 

ختم جلسه هم اين‌طور است كه استاد جلسه عباراتي چون «يا سيدي، يا عباس» يا «يا کردگار سبحان یا ربی/ قسم به حق قرآن یا ربی» را مي‌خواند و پس از آن با عبارت «بار الاها به محمد . . ." و آمين هاي بلند سينه زنان مجلس به سمت پايان خود نزديك مي شد. اين عبارت ها را همه رو به قبله و سادات در جلوي جمع ميخوانند و دعا هم در بين عزاداري گنجانده مي شود. در ختم عزاداري هم معمولا روضه اي براي حضرت عباس(ع) مي خوانند و متوسل ميشوند.

 

اين رسم شور و شعور عاشقي همسايگان حريم رضوي است. البته آنچه آمد رسم عزاداري در خراسان و برنامه هيات است كه البته به دليل مركزيت مشهد در پذيرش هيات هاي عزاداري شهرستان هاي ديگر مكرر انواع رسوم عزاداري در اين شهر ديده مي شود.

 

در رسم بازار امدن هيئات عزاداري نيز در ميان مشهدي ها برنامه خاصي برپاست. به اين نحو كه هر هيات هنگام بازار آمدن از ديگر هيات ها دعوت مي كند و دسته هايي پر شور و متشكل از هيات هاي گوناگون با شكوه خاصي به حرم مي روند. هيات ايي كه اصطلاحا به صورت كمكي به دعوت هيات مدعو؛ آنان را همراهي كرده اند در هنگام بازار آمدن از همان هيات ها دعوت مي كنند و اين همراهي زيبايي مضاعفي در برپايي عزا دارد.

 

 

 

 

جانبازي در عرصه‌هاي فرهنگي امروز، موضوع تشكل و هيئت جانبازان است

 

 

 

بررسي فعاليت‌هاي هيئت جامعه‌العباس؛ جانبازان خراسان رضوي در گفت‌وگو با مسئول اين هيئت

 

 

 

 

 

هيئات مذهبي در استان خراسان رضوي ويژگي‌هاي خاص و مختص به خود دارند. هيئت جامعه‌العباس نيز كه يكي از هيئات‌هاي برگزيده و فعال در عرصة هيئات مذهبي استان است، با حضور جانبازان و ايثارگران سال‌هاي دفاع مقدس، توانسته است توفيقات مناسبي را در سال‌هاي فعاليت خود كسب كند. مهم‌ترين ويژگي اين هيئت حضور دلاوراني است كه در عزاي سالار شهيدان نه تنها به سوگواري مشغولند، كه خود روزي در مسير سرخ شهادت امتحان خود را پس داده‌اند و به مقام شامخ جانبازي رسیده‌اند. آنچه در ادامه مي‌خوانيد گفت‌وگو با محمد نخعي، مسئول هيئت و خانم صادقي‌زاده، مسئول واحد خواهران جامعه‌العباس است.

 

     ایدة تأسیس هیئتی با حضور جانبازان چگونه و چه زمانی شکل گرفت؟

 

احساس مي‌کرديم باید وظیفه‌ای را بر عهده بگیريم و دیْن خود را در مسیر جانبازی همچنان ادا کنيم. با توجه به اینکه آن زمان فقط یک هیئت با عنوان جانبازان انقلاب اسلامی در مشهد فعالیت می‌کرد، ایده تأسیس هیئت جامعه‌العباس جانبازان خراسان رضوی شكل گرفت. پس از مشورت و کمک گرفتن از برخی دوستان، ایده مطرح و مورد پذیرش قرار گرفت و این هیئت افتتاح شد.

 

با گذشت سه سال از افتتاح هیئت و برگزاری جلسات در منازل دوستان، تصمیم بر این شد که مکان ثابتی را برای هیئت در نظر بگیریم که برای این منظور، مسجد امام خمینی (ره) میدان فردوسی انتخاب شد. در آذرماه 84 نیز با پیشنهاد دوستان، با تدوین اساسنامه‌، هیئت جامعه‌العباس به صورت رسمی ثبت شد. در خصوص ثبت نیز برای انجام دادن امور مذهبی، فرهنگی و ورزشی به ترتیب مجوزهایی از اداره کل تبلیغات اسلامی، اداره کل ارشاد اسلامی و سازمان تربیت بدنی دریافت کردیم.

 

 

 

معمولاً هيئت‌های مذهبی كمتر به صورت تشكلي و ساختارمند فعاليت مي‌کنند؛ اما جامعه‌العباس در اين زمينه موفقيت نسبي به دست آورده است. در اين باره توضيح مي‌دهيد؟

 

توسعة فعاليت و دوام كار اين هيئت، متأثر از اخلاص و برنامه‌ريزي جانبازان است كه همچنان با شور به فعاليت در اين عرصه مشغولند. حاصل کار این عزیزان باعث شده تا جامعه‌العباس جانبازان خراسان رضوی در حال حاضر در 10 شهرستان شعبه داشته باشد. این شهرها عبارتند از: نیشابور، چناران، بَردِسکن، خلیل‌آباد، فریـمان، تربت جام، بجستان،گناباد و تربت حیدریه. همچنین شعب شهرستان‌های کاشمر، قوچان، درگز، تایباد، سبزوار، طرقبه و شاندیز نیز در شرف تأسیس است.

 

 

 

     مهم‌ترین برنامه‌هایی که تاکنون اجرا کرده‌اید، در چه حوزه‌هایی بوده است؟

 

یکی از برنامه‌های جامعه‌العباس از بدو تأسیس، جلسات سه‌شنبه‌شب‌ها و دعای توسل با حضور ایثارگران است که از همان زمان، به صورت پیوسته برگزار می‌شود. در طی این سال‌ها همچنین جشن‌های مناسبتی به صورت سالانه برگزار شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جشن روز جانباز و میلاد حضرت ابالفضل‌العباس اشاره کرد که با حضور حدود هشت هزار نفر از جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های آنان برگزار می‌شود. اجتماع يك هزار نفر از ایثارگران با نام «رضا» در میلاد امام رضا (علیه السلام) و اجتماع 500 نفر از ایثارگران با نام «سید علی» در ایام غدیر، از دیگر جشن‌های این مجموعه است. این مجموعه همچنین در طول سال همایش بزرگی را با حضور جانبازان و ایثارگران با نام «مدافعان ولایت» برگزار مي‌كند.

 

 

 

از دیگر برنامه‌های هیئت، برگزاری تور دوچرخه‌سواری به مقصد مرقد مطهر امام خميني (ره) بود که همزمان با رحلت ايشان برگزار شد. رفت و برگشت با دوچرخه به عتبات عالیات عراق که در مسیر رفت حامل پرچم حرم حضرت علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) بوديم و در برگشت نیز پرچم حرم حضرت اباعبدالله (علیه السلام) را برای موزة آستان قدس رضوی و پرچم حرم حضرت ابالفضل العباس (علیه السلام) را نیز برای جامعه‌العباس آورديم. این دو پرچم در طول سال دوبار در ایام دهة اول محرم و روز جانباز رونمایی می‌شود.

 

 

 

ارتباط برون‌تشكلي براي هيئات مذهبي يكي از مسائل مهم برشمرده مي‌شود. در اين باره چه برنامه‌اي داشته‌ايد؟

 

در این برنامه‌ها سازمان‌های متعددی مانند استانداری خراسان رضوی، فرمانداری مشهد مقدس، اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی، اداره کل تربیت بدنی خراسان رضوی، معاونت فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری مشهد، معاونت اماکن متبرکه و معاونت تبلیغات و ارتباطات آستان قدس رضوی، نماینده‌های شهرستان‌های استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی و همچنین پلیس راه خراسان رضوی، ما را یاری کرده‌اند که جا دارد از همة آن‌ها خصوصاً پلیس راه خراسان رضوی تشکر و قدردانی کنیم. در اين باره اگر بخواهيم به صورت منظم و استراتژيك برای فعاليت‌هایمان برنامه داشته باشيم، بايد تعاملي سازنده و دوطرفه با بخش‌هاي برون‌تشكلي داشته باشيم كه جامعه‌العباس به اين مهم توجه دارد.

 

 

 

 

 

چه ضرورتهايي شما را به سمت تأسيس هيئتي مردمي در جامعة جانبازان پيش برد؟

 

امام راحل(ره) جمله‌اي در اين خصوص دارند كه ميفرمايند: «كارهاي مردمي مؤثرتر و سريع‌تر پيش ميرود».

 

با دوستان جانباز به اين نتيجه رسيديم كه باید در عرصة كارهاي فرهنگي به صورت خودجوش كاري كنيم. برآيند نظرهای دوستان در جامعه‌العباس اين بود كه يك خلأ فرهنگي در خصوص جانبازان وجود دارد كه باید آن را پر كنيم. علاوه بر اين، اتحاد و صميميت جانبازان با محوريت ولايت فقيه و ارزشهاي جامعة ايثارگري تحقق پيدا ميكرد.

 

چه برنامههايي براي آينده پيش‌بيني كرده‌ايد؟

 

برنامههاي متعددي برای آینده در نظر گرفته‌ایم که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: جلسات هفتگي، برنامههاي ورزشي در پنج رشتة كوهنوردي، دوچرخه‌سواري، فوتسال، پياده‌روي و ورزش‌های باستاني، براي جانبازان و فرزندان آنها، برگزاري يادوارة شهدا با هماهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستانها، برگزاي مراسم در مناسبت‌های مذهبي، آموزش مسائل اعتقادي و مرتبط با خانواده و دورههاي آموزشي درسي در مشهد و شهرستانها.

 

چه ويژگي‌ای در هيئت‌هاي ايثارگران وجود دارد كه باعث ثبات قدم شما و ساير همكارانتان ميشود؟

 

امروز مقام معظم رهبري تأكيد ويژه‌اي به بحث تهاجم فرهنگي دشمن دارند. ما نيز با توجه به پيشينة تبليغاتي كه در زمان جنگ داشتيم و تأكيد امام راحل بر بحث تبليغات، اين مسير را با تأكيد بر بحث تبليغات فرهنگي آغاز كرديم. امروز تمام جبهة غرب در مقابل جمهوري اسلامي ايران صف‌آرايي تبليغاتي كرده است و ما نيز وظيفة خود ميدانيم كه در اين جنگ، همچنان از اسلام دفاع كنيم. دیروز در جبهه‌های جنگ جانبازی کردیم و امروز آماده‌ايم براي جانبازي در عرصههاي فرهنگي.

 

 

 

 

 

مسئول بخش بانوان هيئت جامعه‌العباس:

 

دوشادوش ايثارگران در نبرد فرهنگي ايستاده‌ايم

 

مسئول بخش بانوان هيئت جامعه‌العباس دربارة فعاليت‌هاي اين هيئت می‌گوید: همانند سال‌هاي دفاع مقدس كه دوشادوش همسران ايثارگر خود در عرصة پشتيباني به خدمت مشغول بوديم، امروز نيز در عرصة فرهنگي ـ اجتماعي حضوری فعال خواهيم داشت.

 

نرجس صادقي‌زاده بخش خواهران این هیئت را این‌چنین معرفی می‌کند: بخش خواهران هيئت جامعه‌العباس پنج سال است كه در كنار برنامه‌هاي برادران تشكيل شده است و فعاليت مي‌كند. جلسات خواهران تحت عنوان هيئت فرهنگي مذهبي «اهل بيت النبوه» درحال پيگيري است و مراسم آن برگزار مي‌شود. به مناسبت ولادت حضرت زينب (س) به همسران جانبازان كه همواره پرستاران و ياوران ايثارگران بوده‌اند، از طرف جلسه هدايايي اهدا شد. جلسات به طور همزمان با برادران به صورت هفتگي و در كنار آن يك جلسه اختصاصي نيز در هرماه در مسجد امام خميني (ره) برگزار مي‌شود.

 

وي در خصوص برنامه‌هاي آيندة بخش خواهران هيئت جامعه‌العباس اظهار ‌داشت: برگزاري كلاس‌هاي آموزشي قرآن، اعتقادات و اخلاقيات از جمله برنامه‌هايي است كه در آينده به آن خواهيم پرداخت و با رويكرد فرهنگي ـ اجتماعي براي خواهران برگزار مي‌كنيم. در كنار اين‌ها مباحث ورزشي از جمله پرداختن به اموري مانند شنا را در برنامه‌ها پيش‌بيني كرده‌ايم. اردوهاي اختصاصي براي افزايش شور و نشاط و كسب آرامش روحي از ديگر برنامه‌هاست.

 

صادقي‌زاده با تأکید بر حضور پرشور بانوان ايثارگر در برنامه‌هاي فرهنگي ـ مذهبي با هدف پاس‌داري از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و شهداي گرامي، گفت: در طول سال همة مراسم مذهبي مانند بزرگداشت ايام فاطميه، سوگواري و عزاداري ايام محرم و صفر و برگزاري مراسم شب‌هاي قدر توسط هيئت اجرا مي‌شود. ماه مبارك رمضان امسال، مراسم افطار با حضور همة خانواده‌هاي جانبازان به ميزباني جلسة اهل بيت النبوه برگزار شد كه حدود 400 نفر در اين مراسم معنوي شركت كردند.

 

 

 

 

 

 

شعر مشهدی

 

 

 

 

مصطفی جلیلیان مصلحی(مصلح خراسانی)

 

زبان حال سالار شهیدان کربلا حضرت امام حسین (ع)

 

در این صحرا که خارش بوسه‌ها زد دامن ما را

 

به پای جان سماعی هست در خون گلشن ما را

 

سماعی بی سر و بی دست اما آنچنان موزون

 

که نی از بر کند آهنگ از خود رفتن ما را

 

سماعی سوز پرور رنگ آتش رنگ بی تابی

 

که معراجست در میدان ز پا افتادن ما را

 

بلا می‌بارد اینجا گو ببارد ما حریفانیم

 

شرر می‌رقصد اینجا گو بسوزد خرمن ما را

 

بیا ای دار بردار از میانم بار هستی را

 

بیا ای تیغ پیش انداز اینک گردن ما را

 

عطش می‌جوشد آن سان در رگ جان کز ازل گویی

 

شهادت ترجمان بوده ست شوق رفتن ما را

 

به چشم دوست می‌بینم در این غوغا اگر تا حشر

 

بجای دوست دشمن پر کند پیرامن ما را

 

چراغ لاله‌های کربلا را ما برافروزیم

 

که هرگز نیست خاموشی چراغ روشن ما را

 

به باغ سرخ تاریخ از شهادت تا سعادت باز

 

ببر ای عطر مظلومی گل پیراهن ما را


 

 

ای آشنای خلوت دلهای عاشقان

 

باز آی و گرد غم بزدا از رخ زمان

 

خشکیده است مزرع سبز زمینٰ ببار

 

ای ابر رحمت ازلی ای صفای جان

 

هر لحظه می‌رود به تمنای مهر تو

 

گلبانگ عاشقانه ما تا به کهکشان

 

تا کی نشستن و به رهت دیده دوختن؟

 

تا کی صدای طعنه شنیدن از این و آن؟

 

تا کی به بند حسرت و غم زندگی کنیم؟

 

بازآ ز بند غم برهان جان دوستان

 

مولای منتظر چو شقایق نشته است

 

داغ غم فراق تو بر سینه زمان

 

مرغ دل شکسته ما گیرد از وفا

 

از باغ دلگشای حضور شما نشان

 

با آرزوی وصل تو <مصلح> به روز و شب

 

دارد مدام دست دعا سوی آسمان


 

 

سیدرضاموید

 

حضرت اباالفضل العباس (ع)

 

سلام بر باب الحوائجٰ حضرت اباالفضل العباس قمر بنی هاشم (ع)

 

سلام ما به ابا الفضلٰ ماه عاشورا

 

حسین علقمه در جلوه گاه عاشورا

 

اگر چه ماه بنی هاشمش لقب دادند

 

چو آفتاب دمید از پگاه عاشورا

 

پناه تشنه لبان خیام آل الله

 

امیر جان به کفان سپاه عاشورا

 

دو دیدگان به خون خفته‌اشٰ دو شاهد عشق

 

دو بازوان جدایشٰ گواه عاشورا

 

گهی به زینب و گاهی حسین و گه بر اوست

 

فغان کرب و بلاٰ اشک و آه عاشورا

 

به قطره قطره خونش کنار آب فرات

 

هنوز گریه کند قتلگاه عاشورا

 

مقام و رفعت اوٰ راز غبطه شهداست

 

دو دست او سندی بر شفاعت زهراست


 

 

شعله‌ی خاطره

 

محمد جواد غفور زاده <شفق>

 

از اسب فرود آی و ببینٰ دختر خود را

 

بنشان روی دامنٰ گل نیلوفر خود را

 

تنها مرو ای هم سفرٰ از خیمه به صحرا

 

همراه ببرٰ باغ گل پرپر خود را

 

تا قلب سکینهٰ کمی آرام بگیرد

 

بگذار روی شانه‌ی گل‌هاٰ سر خود را

 

ای جلوه حسن توٰ تماشایی و زیبا

 

مگذار به همٰ پلک دو چشم تر خود را

 

با رفتن خودٰ ای گل داودی زهرا

 

پاییز مکنٰ باغ بهار آور خود را

 

بگذار که تا روی تو راٰ سیر ببینم

 

آرام کنمٰ خاطر غم پرور خود را

 

یوسف به تماشای تو آمدٰ که بپوشی

 

پیراهن دل بافته‌یٰ مادر خود را

 

در هیچ دلیٰ ذره‌ای اندوه نماند

 

بگشاید اگر لطف تو بال و پر خود را

 

گر بر سر آنیٰ که به مهمانی خنجر

 

در باغ شهادتٰ ببری حنجر خود را

 

چن موج بکشٰ بر سر این ساحل غمکین

 

یک بار دگرٰ دست نوازشگر خود را

 

در شعله‌ی این خطره‌ی سرخٰ <شفق> هم

 

بگذار به آتش بکشدٰ دفتر خود را

 

 


 

 

فریاد محراب

 

محمد جواد غفورزاده <شفق>

 

اینجاٰ که بال چلچله را سنگ می‌زنند

 

ماه اسیر سلسله را سنگ می‌زنند

 

ای آسمان نگاه کن! این قوم سنگدل

 

یاران پاک و یک دله را سنگ می‌زنند

 

یا تیغٰ روی <آیه‌ی تطهیر> می‌کشند

 

یاٰ <آیه‌ی مباهله> را سنگ می‌زنند

 

وقتی که دست‌های علمدار قطع شد

 

پاهای غرق آبله را سنگ می‌زنند

 

با آنکه هست آینه عصمت و عفاف پرچم به دوش قافله را سنگ می‌زنند

 

محراب اگر که خم شود از غمٰ عجیب نیست

 

روح نماز نافله را سنگ می‌زنند

 

تفسیر عشق بود و پریشانی حسین

 

وقتی زدند سنگٰ به پیشانی حسین