«
»
  • 1
  • 2
«
»
  • 1
  • 2
  • 3
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

کانون ارادت - گفت‌وگو با دبیر «کانون مداحان و شاعران مذهبی» استان خراسان رضوی

 

استان خراسان رضوی به دلیل قرابتی که با حریم منور رضوی دارد، از جمله پایگاه‌ها و شهرهای مذهبی است که در آن رشد و نمو ذاکران، مداحان و شاعران مذهبی جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد. مشهد بنا به گفتة بسیاری شهري مداح خیز است. با توجه به اهمیت و جایگاهی که ذکر ائمه(علیهم‌السلام) در میان جامعه مذهبی ما دارد، کانون مداحان و شاعران مذهبی در استان خراسان رضوی سال‌هاست که فعالیت می‌کند. در گفت‌وگویی با حاج محمد عیدگاهی، دبیر کانون شاعران مداحان و شاعران مذهبی استان، اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اقدام اين كانون را بررسي مي‌كنيم.

دومین دورة انتخابات

در نهم دی ماه سال گذشته این انتخابات برگزار شد. در دورة قبلی که حدود شش سال پیش برگزار شده بود تعداد شرکت کنندگان 200 نفر بودند. در این دوره با توجه به تعدد شاعران و مداحان مذهبی و حضور بیش از پنجاه مجمع‌الذاکرین در مشهد، به حدود 800 نفر اطلاع رسانی شد که حدود 70 درصد از دوستان در انتخابات شرکت کردند. در اين انتخابات، حاج آقای اکبرزاده، حاج سید رضا مؤید، حاج علی خوش چهره، حاج محمد گلاب‌گیر، حاج سیدهاشم وفایی، آقای سیدمحمد طباطبایی و بنده به عنوان اعضاي اصلی هیئت مدیره و آقایان یعقوبیان، ذوقیان و فرهنگ به عنوان اعضاي علی‌البدل انتخاب شده اند.

دسته‌بندی‌های تشکیلاتی

ما از بدو شروع دومین دوره، کار را در کانون تقسیم کردیم و قسمت‌های مختلفی را برای فعالیت در نظر گرفتیم و در یک جدول برنامه‌ریزی شده، تمامی برنامه‌ها و مسئولیت‌های کانون را به چند دسته تقسیم کردیم؛ واحدهاي طرح و برنامه، آموزش، پژوهش، شعر و انجمن‌های ادبی، نظارت و بازرسی، پشتیبانی، و مالی را سرشاخه‌هاي اصلی در نظر گرفتیم که هر کدام به زیرشاخه‌هایی تقسیم می‌شد.

ما در ابتدای شروع فعالیت کانون در نُه دی با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص روز و هفته بصیرت اولین همایش را برگزار کردیم که برنامة جامع و کاملی بود كه حضور بیش از 700 نفر از ذاکران اهل‌بیت(‌علیهم‌السلام) و شاعران مذهبی برگزار شد. اين همايش كه با افتتاحية کانون مداحان در دورة دوم همراه بود در محضر آيت‌الله علم‌الهدي برگزار شد. در 22 بهمن ماه سال گذشته هم با توجه به دهة فجر همايش «مناديان انقلاب» را به صورت مشترک با بسیج مداحان برگزار کردیم.

کنگرة شعر و نثر آیینی

با توجه به این که ماه‌های محرم و صفر گذشته بود و می خواستیم فضای کاری برای شاعران اهل بیت گسترش پیدا کند، امسال کنگرة شعر و نثر آیینی را با مدیرکل محترم ارشاد هماهنگ کردیم و با موافقتی که شد طرح را جامع و کامل شروع کردیم. در راستای برنامة کنگره 19 برنامه شبِ شعر که 14 شب آن در شهرستان‌هایی که کانون در آن‌ها دفتر دارد و 5 شب هم در مشهد در مکان‌های مختلف برگزار کردیم.

انتشار نشریه کانون مداحان و شاعران مذهبی

یکی دیگر از برنامه‌هایی که شروع کردیم تهیه و انتشار نشریة کانون مداحان و شاعران مذهبی بود که از آن جمله فعالیت‌هایی است که ما نسبت به آن تأکید داریم و سعي كرديم در طول سال حداقل به صورت فصل‌نامه چندین شماره از این نشریه را چاپ كنيم تا بعدها آن را گسترش دهیم.

کانون و نکو داشت پیشکسوتان و طرح معارف رضوی

برنامة ديگري که در دستور کار داریم نکوداشت پیشکسوتان این عرصه است، چه در زمینة مداحی و چه در زمینة شاعری. سعي داريم از همة عزیزانی که سال‌های سال در این عرصه زحمت کشیده‌اند به‌ ویژه سیدرضا مؤید قدرداني كنيم. طرح دیگری که در حال شروع کردن آن هستیم، طرح معارف رضوی است که آموزش مداحی و معارف رضوی در آن دیده شده است و به طور جامع و کامل برای تمامی اعضای کانون برگزار می‌شود.

شهرستان‌ها

با توجه به این که انتخابات استانی برگزار شد و مسئولیت کانون استان به مشهد واگذار شد، ما سعی کردیم طرح‌ها را استانی پیگیری کنیم. سعی کرده‌ایم همه کانون‌های استان را فعال کنیم که به حمد خدا فعال شده‌اند كه در راستای اجرای برنامه‌های کنگره این حضور بسیار خوب و پر رنگ بوده است.

برنامه‌های بعدی

یکی از برنامه‌هایی که ما در دستور کار داریم و حدود 70 درصد از کارهای آن انجام شده است، سازمان دهی شاعران و مداحان است. ما در روز ثبت نام حدود 200 پرونده داشتیم که اینها را به 2 هزار نفر رسانده‌ایم. احتمال مي‌دهيم حداکثر تا پایان تیرماه هم که ثبت نام ما تمام شود؛ البته این باب باز است ولی در مرحلة اول ثبت نام ما تمام می‌شود و برای حدود 2 هزار مداح در مشهد و بیش از 2 هزار مداح در شهرستان‌ها تشکیل پرونده می‌دهیم. بیش از یک هزار و500 شاعر در سراسر استان هم نام نویسی کرده‌اند که حدود 700 نفر در مشهد هستند و الباقی در شهرستان‌ها که در نهایت تا پایان تیر ماه پرونده این عزیزان تکمیل خواهد شد.

یکی از برنامه‌هایی که نه چندان دور و در مرحلة دوم طرح‌ها بناست ارائه بدهیم، راه اندازی واحد اعزام کانون است. این واحد در بخش‌های مختلف اعزام به داخل استان و خارج از استان و خارج از کشور سازمان‌دهی‌هایی را انجام می‌دهد.

آموزش جوانان

یکی از دغدغه‌های کانون در حوزة جوانان علاقه‌مند به مداحی و سامان‌دهی ذاکران جوان بود، که با پیگیری از 47 ناحیه ادارة آموزش و پرورش استان، 500 ذاکر جوان را که قبلاً در مدارس گزینش شده بودند و هرکدام به طریقی به حرفه مداحی مشغول بودند را توانستیم در دهم و یازدهم بهمن ماه سال گذشته درهمایشی 24 ساعته دور هم جمع کنیم و این دانش‌آموزان را جذب و نام نویسی کنیم. در این همایش مباحث مختلفی از جمله بحث تاریخ اسلام، مقتل شناسی، تحریفات عاشورا و دیگر مباحث مربوط را با همان ادبیات جوانان توسط اساتید مطرح ارائه کردیم. به صورت تخصصی برای این دوستان در نظر داریم برنامه‌ریزی‌هایی را انجام می‌دهیم تا بتوانیم آموزش این جوانان علاقه‌مند را در شهرستان‌ها هم داشته باشیم. البته یکی از دغدغه‌های سازمان تبلیغات این است که در خصوص واحد خواهران هم اقدام کنیم و در حال حاضر مقدمات این واحد در حال راه اندازی است چرا که این مقولة بسیار مهم و ارزشمند است.

مؤسسات و مجوز‌های آموزشی

کلاس‌های آموزشی در سراسر استان کم نیست و کانون با تشکیل واحد نظارت و بازرسی در آینده‌ای نه چندان دور به کلیة تشکل‌ها و مراکزی که بنا دارند در حوزة آموزش مداحی فعالیت کنند مجوز خواهد داد. در حال حاضر خیلی‌ها بدون مجوز به آموزش برادران و خواهران می‌پردازند و خیلی‌ها به دنبال مسائل اقتصادی این حرفه را انجام می‌دهند که آموزش‌هاي حرفه‌ای نیست. هیچ آبرویی ارزشمندتر و مهم‌تر از آبروی اهل‌بیت(عليهم السلام) نیست و چنانچه اين مؤسسات بخواهد مقاومتی در این زمینه داشته باشد، كانون از طریق مراجع قانونی اقدام خواهد کرد.