«
»
  • 1
  • 2
«
»
  • 1
  • 2
  • 3
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

اخلاص در نیت

محقق: عباس حیدرزاده

 

 انسان هر کاری را با نیت و هدف مشخصي انجام مي‌دهد. نیّت‌ها در افراد متفاوت است؛ بعضی نیّت‏ها مادی و برخی معنوی هستند.
از آنجا که مداحی و مرثیه‏خوانی اهل‌بیت(علیهم السلام) هدفی عالی و وظیفه‏ای مقدس است و تأثیر کلام گوینده و مداح بر قلب و جان مستمعان، بستگی به نیّت او دارد؛ بنابراين نیّت مداح، نقش مهمّی در تأثیر سخن او ایفا می‏کند.
قرآن کریم می‏فرماید: «قل کلّ یعمل علی شاکلته؛ بگو هر کس طبق روش و خلق و خویی عمل می‏کند».  
امام صادق(علیه السلام) در حدیثی «شالکه» را نیّت تفسیر می‏فرماید؛ یعنی هر کس طبق نیّت خود عمل می‏کند و عمل هر کس بسته به چگونگی نیّت دارد. این معنا شاید از این جهت باشد که نیّت و انگیزه به حالت درونی انسان بستگی دارد؛ به عبارت دیگر، نیّت انسان از اعتقادات او برمی‏خیزد و به عمل او شکل می‏دهد.
همچنین حضرت در حدیثی دیگر می‏فرماید:«النیّة أفضلُ مِن العملِ ألا وانّ النیّة عی العمل؛ ارزش و فضیلت نیّت از عمل بیشتر است بلکه نیت همان عمل است».
گناه بر قلب كه مهم‏ترین ابزار مداحی است تأثیر می‏گذارد و تداوم گناه، قلب را مي‌میراند. بسیار روشن است قلبی که مرده باشد دیگر نمی‏تواند حقیقت نور را درک کند و آن را به مستمعان منتقل سازد.
در حقیقت نیّت است که به عمل فضیلت و برتری می‏دهد و در مقابل همین نیّت است که عمل را از ارزش و اعتبار ساقط می‏کند.
حال این سؤال پیش می‏آید که بهترین نیّت کدام است که عمل را ماندگار و مورد رضایت خداوند متعال قرار می‏دهد؟ امیرمؤمنان علی(علیه السلام) می‏فرماید: «فضیلة العمل الاخلاص فیه؛ برترین عمل، عملی است که با اخلاص باشد».
همچنین در حدیثی دیگر، امام صادق(علیه السلام) می‏فرماید: «الاخلاص یجمع فواضل الاعمال و هو مفتاحه القبول و توقیعه الرضا، فمن تقبل الله منه و رضی عنه فهو المخلص و ان قلّ علمه، و من لا یتقبل منه فلیس بمخلص و ان کثر عمله اعتباراً بآدم(علیه السلام)، و ابلیس؛ اخلاص جمع‌کننده همه فضایل و کلید قبولی اعمال است، و مورد تأیید و رضایت خداوند است و هر کس خداوند اعمالش را قبول کند و از او راضی باشد او انسان مخلصی است، هر چند عملش کم باشد؛ و هر کس اعمالش را خداوند قبول نکند، مخلص نخواهد بود؛ هر چند عملش زیاد باشد؛ چنان‌که ابلیس مدت زیادی پروردگار را طاعت کرد، چون با اخلاص نبود با ترک سجده بر آدم همه عباداتش محو شد، و نیز حضرت آدم با استغفار خالصانه دعایش مستجاب شد».
بنابراین مهم‏ترین بخش عمل انسان نیت است و زیباترینِ نیت‏ها با اخلاص‌بودن آن است؛ یعنی کار فقط خالصانه برای خدا انجام شود.
نیت جانِ عمل است و همان‌طور که تن آدمی شریف است به جان آدمیت، شرافت عمل آدمی نیز بستگی به جانِ آن يعني نيت دارد.
مقام معظم رهبری می‏فرماید: کار مداحی کار بزرگی است، کار مهمی است، حرفه بسیار اثرگذاری است، می‏تواند مصداق درست و برجسته‏ای باشد از مجاهدت فی سبیل الله... در کار شما مداحان، در میدان بودن و مجاهدت کردن یعنی ارائه سخن اثرگذار و بیان هدایتگر برای دل‌ها؛ البته با شیوه هنرمندانه، خوب و متناسب و شعر و صدای خوب و شاید از همه بالاتر دل پاک و مطهر و با اخلاص مداح محترم لازم و مهم است.
بر این اساس اخلاص در نیت از اصول مهم مداحی و مرثیه‏خوانی اهل‌بیت(علیهم السلام) است که حاصل آن: رضایت خداوند متعال، خشنودی اهل‌بیت(علیهم السلام)، توفیق بیشتر، ماندگاری عمل، تأثیر سخن، محبوبیت، برکت و عاقبت به خیری خواهد بود.