سوگنامة خزان - گزارش همایش شعر فاطمی

حسین فروغی

گزارش همایش شعر فاطمی ارادت نامه‌ای است که هر ساله در ايام شهادت دختر بدرالدُجی حضرت صدیقه زهرا (س) به همت گروهی از شاعران شعرِ آیینی قم برگزار می‌شود. امسال نیز مانند سال های گذشته، قم شاهد برگزاری این همایش باشکوه بود. همایشی که به میزبانی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع م) برگزار شد.

در ابتدای مراسم استاد محمدعلی مجاهدی(پروانه) پس از خیر مقدم و عرض خوش‌آمد گویی به میهمانان اظهار داشت: «شعر فاطمی در زبان فارسی یکی از مهمترین زیرمجموعه‌های شعر ولایتی است که در قلمرو شعر آیینی مورد کندوکاو قرار می‌گیرد». ایشان سپس با انتقاد از تفکر تقسیمِ شیعه به علوی و صفوی در دوران پیش از انقلاب، آن را علت فراموشی بسیاری از واقعیت‌های تاریخی دانست که باعث موجه شدن حجم زیادی از جنایت‌های دشمنان اهل‌بیت گردید. وی دقیقی طوسی را اولین شاعر فاطمی دانست که در عصر صفوی می‌زیسته و نمونة شیعة صفوی بوده است.

پدر شعر آیینی دوران معاصر با اشاره به عمر هزار و صدساله شعر فاطمی گفت: «رسالت ما در این مقطع حساس تاریخ، پرداختن به لایه‌های ناگفته و ناشنیده فرهنگ فاطمی است». وی در تبیین این بخش از سخنان خود اظهار داشت: «باید از رأفت فاطمی، عدالت فاطمی، شهادت فاطمی، ولایت فاطمی در دفاع از حریم علوی و رفتار فاطمیِ برگرفته از سیرة پیامبر اسلام در کنار مرثیة فاطمی که نمک شعر فاطمی است بهره برد».

استاد مجاهدی در پایان سخنان خود از برگزاری کنگرة سراسری شعر فاطمی که در ایام ولادت حضرت صدیقه در قم برگزار خواهد شد خبر داد. پس از استاد مجاهدی، هادی جان‌فدا از کرج غزلی را در سوگ صدیقة طاهره (س) خواند.

استاد علی معلم، سومین شاعری بود که در رثای حضرت زهرا (س) به شعرخوانی پرداخت.

حجت الاسلام محمدجواد زمانی در ابتدای قرائت سرودة خود در مقام و منزلت حضرت زهرا، ضرورت قدرشناسی از خادمان صدیقة طاهره را در این ایام خاطرنشان کرد و از مرحوم حضرت آیت الله فاضل لنکرانی به‌عنوان احیاگر فاطمی نام برد و به مناسبت سالگرد رحلت این عالم بزرگ، اشعاری را در مقام ایشان خواند.

در ادامة مراسم حجت الاسلام والمسلمین جواد فاضل طی سخنانی به شرح و بسط مقام ارجمند حضرت زهرا (س) پرداخت. ایشان در اهمیت شناخت اهل‌بیت از سوی شاعران اظهار داشت: «میان شعر آیینی و سروده‌هایِ دیگر تفاوت است؛ زیرا در سرایش اشعار با مضامین طبیعت، صرف خیال برای سرودن کافی است، اما در شعر آیینی برای سرودن باید به معرفت ذوات مقدسة ائمه پی‌برد که برای این هدف راهی جز نزدیکی و شناخت حقیقی وجود ندارد». ایشان راه‌کار رسیدن به این معرفت را انس و الفت داشتن شاعران با مجموعة ارزشمند آیات و روایات اهل‌بیت دانست.

ايشان شاعران استان قم را الگو و افتخاری برای دیگر شاعران دانست و در پایان اظهار امیدواری کرد که سطح شعر آیینی عمیق‌تر شود و ما در جهت انتقال حقیقت از طریق شعر به نسل‌های آینده توانمندتر شویم.

در ادامة مراسم استاد ولی‌الله کلامی از شاعران آذری زبان اشعاری را به زبان فارسی و آذری خواند.

این مراسم با مرثیه‌خوانی و نوحه‌خوانیِ مداح اهل‌بیت حاج محمود کریمی به پایان رسید.