برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

معرفی یک کتاب -نوری در تاریکی

 

 

 

محقق: حمید حاج‌امینی

همیشه با دیدن یک کتاب دربارة نماز این سؤال به ذهنم می‌رسد که چرا این همه کتاب دربارة نماز نوشته می‌شود؟ نمازخوان‌ها که خودشان نماز می‌خوانند، کسانی هم که نماز نمی‌خوانند اصلاً سراغ این کتاب‌ها نمی‌آیند تا بخواهند با این کتاب‌ها نمازخوان شوند، به ویژه آنکه برخی کتاب‌ها از قالب مناسبی برای ارائة محتوا بی‌بهره‌اند و بسیاری از آنها تکراری‌اند و با نگاهی تجاری تولید شده‌اند.

وانگهی ناگفته پیداست که هر چه دربارة فضایل نماز نوشته شود حق آن به جا آورده نمی‌شود. نماز چشمه‌ای است که ما هر روز باید چندین بار وجود خود را از آن سیراب کنیم و با صفای آن کدورت دنیازدگی را از روح خود بشوییم، چنانکه هیچ واجب دینی دیگر به این پایه از اهمیت نمی‌رسد. اما وقتی آدم با یک کتاب خوب در زمینة نماز روبه‌رو می‌شود خودبه‌خود خیلی از سؤالات ذهنی او برطرف می‌شود. مانند کتابی که اکنون قصد معرفی آن را داریم به نام نماز جماعت و برکات آن.

کتاب، یک مقدمه و هفت فصل کوتاه دارد و مطالب متنوعی را به صورت خلاصه و روان مطرح کرده است که البته سعی شده به اتقان مطالب نیز خدشه‌ای وارد نشود، مانند اینکه میزان اعتبار سندی روایات موجود در کتاب بررسی شده است. نگاه نو به مباحث مربوط به نماز جماعت مثل آثار اجتماعی و سیاسی و حتی آثاری که نماز در سلامت جسمی نمازگزار دارد به این کتاب تازگی دیگری داده است. دیگر اینکه در پایان برخی از فصل‌ها خلاصه‌ای از محتوای آن فصل آمده است. عنوان این فصل‌ها عبارتند از: نماز جماعت در قرآن، آثار و برکات نماز جماعت، مذموم بودن ترک نماز جماعت، نماز جماعت و شرایط آن، احکام نماز جماعت، مستحبات نماز جماعت و مکروهات نماز جماعت. در پایان کتاب نمایة آیات و روایات نیز آمده که استفاده از کتاب را آسان‌تر کرده است.

دو حدیث از فصل دوم کتاب دربارة برکات نماز جماعت در زیر می‌آید:

«هرگاه بنده‌ای نمازش را با جماعت بخواند و حاجتش را از خدا بخواهد، خداوند از دست خالی برگشتن او حیا می‌کند تا اینکه حاجتش را برآورده می‌فرماید.»

«افرادی که در تاریکی‌ها [برای شرکت در نماز صبح و عشا] به مساجد می‌روند در رحمت خداوند غوطه‌ورند.»

این کتاب به قلم محمد اسماعیل نوری توسط انتشارات بوستان کتاب در سال 1390 با شمارگان 1500 نسخه و با قیمت 2700 تومان در 168 صفحه روانة بازار شده است.