برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

تاریخ‌نگار تشکیلاتی تیرماه

محقق: محبوبه ابراهیمی

 

1 تير
تأسيس «سازمان تبليغات اسلامي» به فرمان حضرت امام خميني (رحمة الله علیه)(1360ش)
 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در اول تیرماه 1360، نهادی مستقل، منسجم و وابسته به ولایت فقیه، تحت عنوان شورای عالی تبلیغات اسلامی به منظور پرداختن به امر تبلیغات به وجود آمد. این نهاد انقلابی در سیر تکاملی خود، در چهاردهم فروردین ماه 1368، به فرمان حضرت امام خمینی(رحمة الله علیه ) به سازمان تبلیغات انقلاب اسلامی تغییر نام داد. سياست‏گذاري، برنامه‏ريزي، هدايت، سازمان‏دهي، پشتيباني و نظارت بر تبليغات ديني مردمي، تلاش در جهت احيا و اشاعة معارف و فرهنگ اسلامي، تأسيس مراكز اطلاع‌رساني تخصصي، تبليغي و ديني، سازمان‏دهي و اعزام مبلّغ به داخل و خارج از كشور، نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم و انجام فعاليت‏هاي قرآني و... از جمله وظايف سازمان تبليغات اسلامي مي‏باشد.


6 تير
 قيام مردم تبريز به رهبري ستارخان و باقرخان عليه استبداد محمدعلي شاه قاجار (1287 ش)
 

بي‏اعتنايي محمدعلي شاه قاجار به مشروطيت و مخالفت با مشروطه‏خواهان و سركوبي آنان و نيز به توپ بستن مجلس شوراي ملي، مردم ايران را به شورش واداشت كه در اين راه، مردم تبريز از ديگران پيشي گرفتند. در اين ميان دو تن از رادمردان تبريز به نام‏هاي ستارخان (سردار ملي) و باقرخان (سالار ملي) به جمع مردم پيوستند و به رهبري قيام مردمي پرداختند. اين دو با همراهي مردم، در مقابل قشون عظيم محمدعلي شاه قاجار به مدت يازده ماه مقاومت كردند و مانع ورود نيروهاي دولتي به شهر شدند.

 قتل «قائم مقام فراهاني» (1214ش)
 
محمدشاه قاجار چون به پادشاهي رسيد، وزارت خود را به پيشكارش ميرزاابوالقاسم فراهاني داد. او وزيري با تدبير و با‌نفوذ بود؛ اما چون محمدشاه مرد ضعيف‏النفسي بود، در ادارة امور مملكت به رأي او كمتر توجه داشت. قائم‌مقام با همة هوش، كفايت، كارداني، مهارت در نويسندگي، درايت در امور اجتماعي و سياسي و احاطة عجيب بر ادب فارسي و عربي، در پيشبرد مقاصد خود از كشتن و كور كردن مخالفان و دروغ و نيرنگ خودداري نمي‏كرد و در اين راه، دوست و دشمن نمي‏شناخت. اين امر موجب شد قائم‌مقام در بين طبقات مردم، محبوبيتي در خور نداشته و همواره مورد حسد و بغض درباريان و بدگماني شاه قاجار باشد. حسودان و دشمنان قائم‌مقام، سرانجام موفق شدند تأييد محمدشاه را براي از بين بردن او بگيرند. او را در ششم تيرماه 1214ش با دستمالي خفه كرده و جسدش را در حرم شاه عبدالعظيم دفن نمودند.

 سوء قصد به جان حضرت آيت‌اللّه «خامنه‌اي» در مسجد ابوذر (1360ش)
 
ششم تيرماه 1360، حضرت آيت‏الله خامنه‏اي در مسجد ابوذر، واقع در ميدان ابوذر، در حين پاسخگويي به پرسش‏هاي حاضران، بر اثر انفجار بمبي كه توسط منافقين در يك دستگاه ضبط صوت كار گذاشته شده بود، از ناحيه كتف، گردن و دست به شدت زخمي و به بيمارستان منتقل شدند. ايشان به طور معجزه‏آسايي زنده ماندند و اين از الطاف الهي بود كه اين گنجينة گران‌مايه و عزيز براي رهبري امت اسلام بعد از حضرت امام، حفظ شود تا سكاندار شايسته و لايقي جهت هدايت كشتي انقلاب اسلامي در اقيانوس متلاطم تحولات جهاني باشند. 


7 تير
 انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي (1360ش)
 
یك روز پس از سوءقصد به جان حضرت آيت‏الهه خامنه‏اي، روز يكشنبه هفتم تيرماه 1360، جلسه‏اي در سالن اجتماعات دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي برگزار شد. ناگهان انفجاري مهيب روي داد و در كمتر از ثانيه‏اي، از سالن اجتماعات حزب جمهوري اسلامي جز تلي از خاك، چيزي نماند. فاجعة انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي در تهران و شهادت مظلومانة هفتاد و دو تن از برجستگان و نيروهاي لايق و كارآمد انقلاب و در رأس آنها شهيد مظلوم آيت‏ الله بهشتي از سوي سازمان جهنمي منافقين، عكس‏العمل استكبار جهاني و عوامل داخلي آنها در قِبال بركناري بني‏صدر خائن و حذف ضدانقلاب از صحنه سياسي كشور توسط مسئولان نظام اسلامي بود.

11 تير
شهادت آيت‌اللّه محمد صدوقي چهارمين شهيد محراب (1361 ش)
 
پس از درگذشت آيت‏ الله عبدالكريم حائري، مؤسس و مدير حوزه علميه قم، ادارة قسمتي از حوزه علميه به شهيد صدوقي واگذار شد. با رسيدن سال 1330ش و فوت عالم بزرگ ديني يزد، با درخواست مردم و توصيه حضرت امام و بزرگان به آيت‏الله صدوقي، ايشان به يزد بازگشت و به انجام وظايف ديني و انقلابي پرداخت. اين عالم رباني از آغاز مبارزات حضرت امام خميني(رحمة الله علیه )، همواره از ياران و مروّجان افكار متعالي حضرت امام محسوب مي‏شد. اين شخصيت والامقام پس از پيروزي انقلاب اسلامي، از طرف مردم يزد، براي تدوين قانون اساسي راهي مجلس خبرگان شد و در راه تثبيت اصل ولايت فقيه، تلاش فراواني از خود نشان داد. ايشان همچنين به عنوان نمايندة امام و امام جمعة يزد برگزيده شد و به روشنگري و ارشاد مردم همت گماشت. سرانجام در روز 11 تير 1361 مطابق با دهم ماه مبارك رمضان سال 1402ق منافقي در حالي كه آيت‌الله جايگاه را ترك مي‌كرد، با به آغوش كشيدن آن بزرگوار و منفجر كردن نارنجكي كه در دست داشت، ايشان را در خون خود غوطه‏ور ساخت.

12 تير
سرنگوني هواپيماي مسافربري ايران توسط ناوگان آمريكايي در خليج فارس (1367 ش)
 
در دوازدهم تيرماه 1367ش، هواپيماي مسافربري ايرباس ايران كه از بندرعباس عازم دُبي بود، بر فراز آب‏هاي خليج فارس و در نزديكي جزيره هنگام مورد هجوم يگان‏هاي دريايي متجاوز آمريكايي مستقر در آب‏هاي خليج فارس قرار گرفت و سقوط كرد. اين هواپيما كه با موشك ناو جنگي وينسنس مورد حملة عمدي نيروهاي تجاوزگر و جنايت‏پيشه شيطان بزرگ قرار گرفت، حامل 298 مسافر و خدمه بود كه تمامي آنها اعم از مرد و زن و كودك و نوجوان و كهنسال با وقوع اين جنايت فجيع، به شهادت رسيدند. مقام‏هاي آمريكايي پس از چندي، در توهيني آشكار به ملت ايران، مدال شجاعت بر گردن ناخداي اين ناو انداختند و بدين‌سان حمايت رسمي خود را از اين جنايت اعلام نمودند.

13 تیر
تبعيد دسته جمعي علماي بزرگ شيعه از عراق به ايران (1302ق)
 
پس از پايان جنگ جهاني اول و تسلط انگلستان بر امور كشور عراق، علماي نجف طي فتواهايي، حضور آنان را محكوم كردند و عليه انتخابات فرمايشي عراق كه تحت نظر انگليس بود، احكامي صادر كردند. اين عمل آنان با خشم مقامات انگليسي مواجه شد؛ از اين‌رو با اصرار استعمارگران، حاكمان عراق دستور تبعيد علماي بين‌النهرين را به ايران صادر كردند. آيات عظام سيد ابوالحسن اصفهاني، ميرزا حسين ناييني و سي تن عالم بزرگ ديگر، از جمله علماي تبعيد شده بودند. اين تبعيد، واكنش شديد علماي ايران را دربرداشت و تجمعات اعتراض‏آميزي در تهران و شهرستان‏ها بر پا گرديد. پس از مدتي علماي تبعيدي وارد قم شدند و مردم و روحانيون از آنان استقبال گرمي كردند. دولت ايران به اين هتك حرمت به فقها اعتراض كرد و از دولت عراق خواست به هر نحو ممكن، از آنان اعاده حيثيت شود. درنتيجه، حكومت عراق نمايندگان ويژه‏اي را به تهران فرستاد تا دربارة بازگشت آقايان مراجع مذاكره كنند و قرار شد هركدام كه مايل بودند، بدون قيد و شرط به عراق برگردند. سرانجام اين بازگشت به وضع آبرومندي انجام گرفت.

14 تير
ربودن ديپلمات‌هاي ايراني در لبنان توسط صهيونيست‌ها (1361 ش)
 
در چهاردهم تيرماه 1361ش، سه ديپلمات و خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در بيروت، در چهل کيلومتري شمال اين شهر در حالي که عازم محل کار خود در سفارت ايران بودند، توسط نيروهاي حزب فالانژ لبنان ربوده شدند. در آن زمان، ارتش رژيم صهيونيستي به لبنان حمله کرده بود و حزب فالانژ، همکاري نزديکي با اين رژيم اشغالگر داشت. حاج احمد متوسليان از فرماندهان سپاه نيز جزو ديپلمات‏ها بوده است.


19 تير
 كشف كودتاي نوژه  (1359 ش)
 
مزدوران ضد انقلاب با حمایت استکبار جهانی، در روز نوزدهم تيرماه 1359 قصد داشتند تا با كمك نفوذي‏هاي خودفروخته در پايگاه هوايي نوژه همدان، كودتايي را عليه نظام اسلامي انجام دهند. آنان با به كارگيري امكانات وسيع مالي، 12 تيم عملياتي و تعدادي راهنما و چندصد تن از عشاير ايل بختياري، جهت يورش به پايتخت آماده شدند. ولي هنگامي كه خلبان مأمور حمله به بيت حضرت امام خميني(رحمة الله علیه ) اين موضوع را با مادر خويش مطرح مي‏كند، با عكس‏العمل شديد وي روبه‌رو مي‏شود. خلبان در انجام اين عمل دچار ترديد شده، شخصاً به حضور آيت‏اللّه خامنه‏اي مي‏رود و عمليات را افشا مي‏كند. به اين ترتيب و با پيگيري مسئولان بلندپايه نظام، كودتاي براندازي، خنثي و عوامل آن دستگير يا فراري و رسوا شدند.


21 تير
 قيام خونين مسجد گوهرشاد عليه كشف حجاب (1314 ش)
 
پس از آنكه زمزمة شوم نقشه ننگين رضاخاني جهت به تاراج دادن ارزش‏هاي ديني در قالب كشف حجاب به مردم رسيد، اعتراضات سراسري كشور را فرا گرفت. در روز شنبه 21 تيرماه 1314، در مسجد گوهرشاد، شعارهاي ضدسلطنت و ضدحجاب‌زدايي داده شد و مسجد، يكپارچه سرود مقاومت سر مي‏داد. قواي دولتي كه مقاومت مردم را ديدند، به دستور رضاخان به اجتماع آنان يورش بردند و در كشتاري خونين و وحشيانه بين 2 تا 5 هزار نفر را كشتند. به گفته شاهدان عيني، مأموران دولتي، شهدا و زخمي‏ها را به وسيله 56 كاميون منتقل كردند و در خندق‏هايي كه در اطراف مشهد پيش‏بيني شده بود، دفن نمودند. برخي، تاريخ اين حادثه را در 31 مرداد ذكر كرده‏اند.

27 تير
پذيرش رسمي قطعنامه 598 (1367ش)
 
پس از نزديك به هشت سال جنگ نابرابر كه تمام موجوديت رژيم عراق در خطر قرار گرفت، آمريكا و ديگر متحدان رژيم بعث عملاً وارد جنگ شدند و حضرت امام خميني(رحمة الله علیه )، با در نظر گرفتن مصالح عالي نظام اسلامي و با درك توطئة گستردة آمريكا و غرب براي سركوب انقلاب اسلامي و مردم مسلمان و انقلابي ايران، پس از مشورت با فرماندهان عالي نظامي و مسئولان مملكتي، قطعنامة 598 شوراي امنيت را پذيرفتند. اما با وجود پذيرش قطعنامة 598 رژيم عراق كه خود نيز آن قطعنامه را پذيرفته بود، تا زمان برقراري آتش‏بس رسمي در مرداد ماه سال 1367ش، به تهاجمات خود عليه جمهوري اسلامي ايران ادامه داد.
تأسيس نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران (1369ش)
 
قانون ادغام نيروهاي انتظامي شامل شهرباني، ژاندارمري، كميته انقلاب اسلامي و پليس قضايي در 27 تيرماه 1369 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد. نيروي انتظامي كه به اختصار ناجا ناميده مي‏شود، در طول سال‏هاي فعاليت خود، خدمات ارزنده‏اي در راه استقرار نظم و امنيت جامعه، مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هرگونه آشوب و خرابكاري، حراست از اماكن و شخصيت‏ها، مراقبت و كنترل مرزهاي جمهوري اسلامي و مبارزه با اوباش، اشرار و... از خود نشان داده و صدها شهيد و هزاران زخمي در اين راه، تقديم نموده است.


30 تير
 
قيام مردم ايران به رهبري آيت‌اللّه كاشاني (1331ش)
دكتر مصدق مي‏خواست علاوه بر نخست‌وزيري، وزارت جنگ را نيز برعهده بگيرد كه با مخالفت شاه مواجه شد. بنابراين مصدق استعفا داد و شاه هم بلافاصله احمد قوام را مأمور تشكيل كابينه نمود. در اين ميان آيت‏الله كاشاني كه حضور دكتر مصدق را در نخست‌وزيري مفيد مي‏دانست، با اتخاذ تصميمي قاطع، بازگشت مصدق به نخست‏وزيري را خواستار شد و تهديد كرد در صورتي كه قوام كنار نرود، اعلام جهاد مي‌كند و كفن مي‏پوشد و پيشاپيش مردم حركت خواهد كرد. روز 30 تير علي‌رغم حضور تانك‌ها در شهر تهران، مردم به خيابان‌ها ريختند. حضور فداكارانه مردم در صحنه باعث شد پيروزي نه