برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

مجاهد حجاز، پناه شیعیان مدینه

محقق: سید علی آقایی

 

آیت‌الله شیخ محمدعلی العمری، از علماي شیعة عربستان بود که بیش از شصت سال در مقابل وهابیت با شجاعت ایستادگی کرد. وی در طول فعاليت خود در شهر مدینة منوره، منشأ خدمات بسیاری به اقلیت شیعه در عربستان شد. بیشتر حجاج ایرانیِ زائر مرقد نورانی پیامبر اسلام)صلی الله علیه وآله وسلم)، در مسجد شیعیان مدینه، پشت سر ایشان نماز جماعت خوانده‌اند.
اولین حرکت آیت‌الله العمری پس از بازگشت از عراق، احقاق حقوق از دست رفته و گاهی اولیة شیعیان در مقابل وهابیون بود. رنج ها و دردهای این مرد، مخصوصاً در عربستان، می تواند خود موضوع نگارش چندین کتاب گردد. فعالیت های عمرانی و سخنرانی های ایشان که به آگاهی دادن شیعیان منجر می شد، همیشه برای حکومت وقت و عمال به اصطلاح دینی ایشان گران می آمد. جدای از اینها، جایگاه اجتماعی و انقلابی قابل توجه و برجستة شیخ العمری در سطح عربستان، ترس بسياري را در میان وهابیت ایجاد نموده بود و همین مسائل باعث شد که ایشان حدود 45 سال را به طور متناوب در زندان های وهابیت سپری نماید.
در جریان حبس‌هاي مکرر شیخ العمری، بارها اتفاق می افتاد که جریان افراطی وهابیت تصمیم به حذف ایشان می‌گرفت، از این‌رو چندین بار حکم اعدام ایشان در دادگاه های نظامی صادر شد؛ اما بنابر دلایلی هیچ‌گاه به اجرا نرسید. مردم اعتقاد داشتند که هیچ‌کس نمی تواند شیخ العمری را بکشد؛ چراکه هرکس حکم اعدام او را بدهد، بلافاصله خودش خواهد مرد. البته این قضیه هم ناظر به صدور احکام اعدامی بود که قضات صادر کننده دچار بلایایی می شدند و جان خود را از دست می دادند.
در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شیخ العمری در دفاع از شیعیان و حقوق آنها در عربستان به ویژه شهر مدینه، اعلامیه هایی را در میان مردم منتشر كرد که موجب خشم وهابیون سعودی شد و به اصرار آنها، آیت‌الله العمری زندانی گرديد. زخم زبان شیعیان به وهابیون در عدم توانایی قتل شیخ العمری، کینه ای شدید را در میان وهابیت نسبت به شیخ پدید آورده بود؛ به گونه ای که درصدد بودند به هر نحوی که شده این حقارت خود را جبران نمایند. بنابراین، این بار تیغ خود را برای کشتن این مجاهد نستوه چنان تیز کرده بودند که به هر صورتی شده ایشان را اعدام نمایند. پس از صدور حکم با فرا رسیدن روز اعدام، ناگهان در مقابل دیدگان همه، رحمت الهی نمایان شد. طبق قانون عربستان اگر مجرمی توانست از طناب اعدام جان سالم به در ببرد، محکومیت اعدام او ملغی مي‌شد. با پاره شدن طناب اعدام شیخ العمری، هم حکم اعدام لغو و هم ترس وهابیون نسبت به شیخ العمری به مراتب بیشتر شد؛ به گونه-ای که تا زمان وفات ایشان، دیگر تعرض قابل اعتنایی به شيعيان نشد.
آیت‌الله شیخ محمدعلی العمری این حادثه را این‌گونه نقل کرده است: «همة شرایط را به گونه ای رقم زدند تا مرا اعدام نمایند. پس از تحمل چندین ماه اسارت، موعد اعدام فرا رسید. مرا در ملأعام، مقابل چشم شیعیان و در حضور وابستگان به حکومت به پای چوبه اعدام بردند. هنگامی که طناب دار را به گردن من انداختند، به حضرت زهرا(سلام الله علیها)  متوسل شدم و زیر لب عرضه داشتم: یا حضرت زهرا (سلام الله علیها) مرا فقط به خاطر دفاع از شما و آبروی شما می خواهند اعدام نمایند، یاری ام کنید. زمانی که طناب را کشیدند، بعد از گذشت سي ثانیه ناگهان طناب پاره شد و من بیهوش بر زمین افتادم و دیگر از آن لحظه چیزی به یاد نمی آورم. وقتی در یکی از بیمارستان های مدینه به هوش آمدم، 35روز از واقعه گذشته بود و فهمیدم که نجات یافته ام».