برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

گزينه‌ايي نداريم جز اينكه ادامه دهيم

محقق: حمیده رضایی

 

ماندلا، مشهورترين زنداني جهان عليه نژادپرستي است. کسی که سرانجام به رياست‌جمهوري جنوب آفريقا رسيد و اولين رئیس جمهور سياه‌پوست آفريقاي جنوبي شد، بعد از 342 سال حكومت مستمر سفيدپوستان.
او جنوب آفريقا را از چهل و شش سال نژادپرستي رهائي بخشيد. ماندلا در دوران رياست جمهوري‌اش هيچ‌گونه برخورد انتقام‌جويانه‌اي با سفيدپوستان نژادپرست نداشت و اين كار ماندلا، موجب شد تا در جهان، به ايشان با ديدة احترام نگريسته شود.

حزب ملی‌گرا که اکثریت اعضای آن را آفریکانس‌های طرفدار سیاست جدایی نژادی آپارتاید تشکیل می‌داد، در انتخابات ۱۹۴۸ پیروز شد. ماندلا در کنگرة ملی آفریقا در سال ۱۹۵۲ و مبارزات کنگرة خلق در سال ۱۹۵۵، که اتخاذ منشور آزادی توسط آن، برنامة بنیادین آرمان ضد آپارتاید را فراهم می‌کرد، نقشی اساسی داشت. او و همکارش، اولیور تامبو، شرکت حقوقی ماندلا و تامبو را مدیریت می‌کردند و خدمات حقوقی رایگان یا ارزان قیمت در اختیار آن دسته از سیاهانی قرار می‌دادند که قادر به برخورداری از نمایندگی قانونی نبودند.

ماندلا که در آغاز طرفدار مبارزة عمومی غیرخشونت آمیز بود، در ۵ دسامبر ۱۹۵۶ به همراه ۱۵۰ تن دیگر دستگیر و متهم به خیانت شد. محاکمه به اتهام خیانت از ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۱ ادامه یافت، كه همگی آنان تبرئه شدند.

در سال ۱۹۶۱، ماندلا رهبری اومخونتو وسیزوه (به معنای «نیزه ملت» و با علامت اختصاری “MK”) شاخة نظامی کنگرة ملی آفریقا (ANC) را که خود یکی از بنیانگذاران آن بود، بر عهده گرفت. او مبارزات خرابکاری علیه اهداف نظامی و دولتی را رهبری و طرح‌هایی تدوین کرد تا در صورتی که خرابکاری نتوانست به آپارتاید خاتمه دهد، به جنگ چریکی متوسل شود. چند دهة بعد، خصوصاً در دهة ۱۹۸۰، اومخونتو وسیزوه تبدیل به جنگ چریکی علیه رژیم حاکم شد. ماندلا همچنین در خارج از کشور، اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای MK کرد و در دیدار با برخی از دولت‌های آفریقا، ترتیباتی برای آموزش شبه‌نظامی داد.

در ۵ اوت ۱۹۶۲، ماندلا پس از هفده ماه گریز دستگیر و در دژ ژوهانسبورگ زندانی شد. بنا به اعتراف ویلیام بلوم، یکی از کارکنان سابق وزارت امور خارجه آمریکا، سازمان سیا محل اختفای ماندلا را به پلیس اعلام کرده بود. سه روز بعد، در دادگاه، وی متهم به رهبری اعتصاب کارگران در سال ۱۹۶۱ و ترک غیرقانونی کشور شد.
در ۲۵ اکتبر ۱۹۶۲، ماندلا به پنج سال زندان محکوم شد. دو سال بعد در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۴، به اتهام شرکت در کنگرة ملی آفریقا (ANC) برای وی حکم دیگری صادر شد.

ماندلا که به حبس ابد محكوم شده بود، 27 سال از عمرش را در جزیرة روبن زندانی شد.
در اين جزيره او و ديگر زندانيان مجبور به كار طاقت‌فرسا در يك معدن سنگ آهك بودند. زندانيان بر اساس نژادشان از هم جدا مي‌شدند و در اين بين سياهان پست‌ترين شرايط را داشتند. ماندلا در زندگي‌نامة خود تشريح مي‌كند كه چطور به عنوان پايين‌ترين طبقة زندان، هر شش ماه مجاز به داشتن تنها يك ملاقات و يك نامه بوده است. ماندلا در طول دوران حبس ۲۷ سالة خود، فقط سه بار همسرش را ملاقات كرد.

در سال ۱۹۸۵ پي. وي بوتا، رئيس‌جمهور وقت آفريقاي جنوبي به ماندلا پيشنهاد كرد در صورت صرف نظر از مبارزة‌ مسلحانه، وي را آزاد ‌كند. اما وزراي آفريقاي جنوبي سعي كردند كه رئيس‌جمهور را از اين تصميم منصرف كنند و به وي گفتند كه ماندلا هرگز مبارزة مسلحانة سازمان خود را فداي آزادي شخصي‌اش نخواهد كرد. ماندلا با صدور بيانيه‌اي از طريق دخترش، پيشنهاد آزادي مشروط را رد كرد و اظهار داشت: ‌اين چگونه آزادي است كه همچنان فعاليت اين سازمان مردمي ممنوع است؟ تنها مردان آزاد مي‌توانند مذاكره كنند. يك زنداني نمي‌تواند وارد مذاكره شود.

ويليام دكلرك، رييس‌جمهور وقت آفريقاي جنوبي در دوم فوريه ۱۹۹۰، ممنوعيت فعاليت ANC و ديگر سازمان‌هاي مخالف آپارتايد را لغو و اعلام كرد كه ماندلا به زودي از زندان آزاد خواهد شد. بدين ترتيب نلسون ماندلا پس از ۲۷ سال حبس، در ۱۱ فوريه ۱۹۹۰ از زندان آزاد شد.
ماندلا در روز آزادي خود طي سخناني خطاب به ملت آفريقاي جنوبي، متعهد شد كه به صلح و آشتي با اقليت سفيدپوست كشور پايبند بماند. وي در عين حال تصريح كرد كه مبارزة مسلحانة‌ كنگرة ملي آفريقا تمام نشده است.

ماندلا در سخنانش گفت:‌ متوسل شدن ما به مبارزة مسلحانة در دهة ۱۹۶۰ كه با تشكيل جناح نظامي ANC شكل گرفت، يك اقدام صرفاً دفاعي در برابر خشونت آپارتايد بود. عوامل الزام‌آور مبارزة مسلحانه امروز هم وجود دارند. ما گزينه‌ا‌يي نداريم جز اينكه ادامه دهيم. ما اميدواريم كه اين شرايط، هر چه زودتر منجر به حل و فصل مسالمت‌آميز مسائل شود تا احتمالاً ديگر نيازي به مبارزة مسلحانه نباشد.

ماندلا طی چهار دهه فعالیت خود بیش از 250 جایزه دریافت كرد که کسب جایزة نوبل در 1993 به دلیل فعالیت‌هایش در مبارزه با آپارتاید و تلاش برای تحقق دموکراسی، نمونه‌ای از این افتخارات است.