برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

اخبار فرهنگ و هنر - نوحه‌های 80 سال پیش در آلبوم موسیقی

نوحه‌های 80 سال پیش در آلبوم موسیقی

آلبوم موسیقی «خورشید» شامل نغمه‌های عاشورایی با خوانندگی امیرحسین مدرس و دکلمه امین تارخ، با برگزاری مراسم رونمایی که با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد، پیش از آغاز ماه محرم به بازار موسیقی آمد.

این آلبوم که مؤسسه فرهنگی خورشید هشتم آن را منتشر کرده، شامل هشت قطعه قدیمی و جدید از نوحه‌های تهران است که در شأن و منزلت حضرت سیدالشهدا سروده شده است. در این آلبوم امین تارخ سه قطعه از اشعار عاشورایی را دکلمه کرده است.

مدرس پیشتر نیز در زمینه موسیقی عاشورایی در سال 85 آلبوم «ماه نی» را توسط حوزه هنری عرضه کرده بود که با استقبال گرم مخاطبان روبه‌رو شد.

امیر حسین مدرس دربارة این آلبوم می‌گوید: آلبوم قبلی شامل 12 قطعه از نوحه‌های تهرانی بود که قدمت آن‌ها به 80 تا 90 سال پیش می‌رسید. خوشبختانه استقبال از آن بسیار خوب بود و حتی جریان‌سازی کرد. با این حال جای تعدادی از قطعه‌های عاشورایی در آن خالی بود و به همین دلیل تصمیم به انتشار «خورشید» گرفتم.

او افزود: انشاءالله در آینده هم در همین زمینه فعالیت می‌کنم. نوحه‌های عاشورایی دریایی غنی است. امیدوارم مخاطبان در سطح عام و همچنین خواص از شنیدن این آلبوم لذت ببرند.

آلبوم خورشید طی مراسمی در روز 29 آبان توسط حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی رونمایی شد. در این مراسم وی مهم‌ترین مؤلفه آلبوم خورشید را این موضوع دانست که نغمه‌های گذشته را به نسل امروز انتقال داده و دستخوش تحولات نوگرایانه نشده است.

مدرس در پایان این مراسم گفت: تلاش همه ما در این آلبوم مانند انگشت اشاره‌ای است که به سمت ساحت مقدس امام حسین(علیه السلام) است و این آلبوم را به ساحت ایشان تقدیم می‌کنیم.