برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

اخبار فرهنگ و هنر

امضای قرارداد اکران فیلم دفاع مقدس بر مزار شهید

مراسم عقد قرارداد اکران فیلم «شب واقعه» ساخته شهرام اسدی، در مزار شهید دریاقلی سورانی در بهشت زهرا برگزار شد.

احمد میرعلایی تهیه کننده فیلم و مدیرعامل بنیاد فارابی در ابتدای این مراسم گفت: بعد از ساخت مستند این شهید توسط حبیب احمدزاده و فیلم شب واقعه دریاقلی سر زبان‌ها افتاد و همه او را شناختند.

وی با اشاره به مراحل ساخت فیلم شب واقعه گفت: همه ما جمع شدیم تا نام یک شهید را زنده نگه داریم و از صدا و سیما و مطبوعات تقاضا دارم که از این فیلم حمایت کنند؛ زیرا وی شهیدی برای همه ایران است.

در ادامه همایون شهنواز فیلم‌نامه‌نویس شب واقعه گفت: من اسم دریاقلی را پیش از این فیلم نشینده بودم و از طریق کتاب داستان‌های شهر جنگی حبیب احمدزاده با وی آشنا شدم. سفری در همین ارتباط با آقای احمدزاده به آبادان داشتیم که در آنجا با مجسمه این شهید برخورد کردم و فکر کردم یک رئیس‌علی دیگر است؛ اما وی به عنوان شخصی که یاقوت وجود خود را نمی‌شناسد، ناگهان در شرایطی قرار می‌گیرد که جوهر وجودی‌اش جلوه می‌کند.

در پایان این مراسم حمید فرخ‌نژاد بازیگر نقش دریاقلی گفت: ما به واسطه شغلمان می‌توانیم در افتخارات این مردم شریک باشیم. خوشحالم که با اعتبار این افراد در حافظه مردم ثبت می‌شویم.

وی افزود: در نوار مرزی تنها شهری که سقوط نکرد آبادان بود. اول به خاطر منطقه جغرافیایی و دوم به خاطر دریاقلی. دربارة شخصیت دریاقلی تحقیقات زیادی کردم. او از ابتدا خودش هم فکر نمی‌کرد که درگیر چنین اتفاقی شود. وی در این راه مردانگی را انتخاب کرد؛ این راهی بود که خیلی از شهدا رفتند. خدا را شاکرم که خودمان را با این فیلم با شهدا سهیم می‌کنیم.

فرخ‌نژاد تأکید کرد: می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و از شهر پررونقی بگویم که با وجود تمام ایستادگی‌ها، به لحاظ اقتصادی و... فراموش شده است؛ شهری که سابقه فرهنگی بالایی دارد. خواهش می‌کنم به احترام خون دریاقلی سعی کنید شهر آبادان به یک روز قبل از جنگ برگردانده شود.

میرعلایی در تأیید حرف‌های فرخ‌نژاد گفت: عواید فیلم شب واقعه را به بازسازی شهر آبادان تقدیم می‌کنیم. این پیشنهادی است که بنده به عنوان تهیه کننده فیلم می‌دهم.

در این نشست اعلام شد اکران عمومی شب واقعه از هفتم دی ماه آغاز می‌شود.

در این مراسم که روز 20 آذر ماه بر مزار شهید دریاقلی سورانی برگزار شد، محمد قهرمانی رئیس مؤسسة شهید آوینی، علیرضا سربخش، حبیب احمدزاده نویسنده، محسن صادقی مدیر جبرئیل فیلم، جعفر گودرزی مدیر روابط عمومی بنیاد فارابی و جمعی از خبرنگاران حضور داشتند.

گفتنی است فیلم‌ سینمایی شب واقعه در ده بخش از جمله بازیگر نقش اول، نامزد دریافت جوایز سیمرغ بخش مسابقه سینمای ایران بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر درسال 88 شد که توانست سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس و صحنه و سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه را به خود اختصاص دهد.