برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
 • 1
 • 2
«
»
«
»
«
»

انفجار خشم مقدس

 

 

برگزیده‌ای از بیانات مهم رهبر حکیم انقلاب اسلامی در نماز جمعه تهران

۱۳۸۹/۱۱/۱۵

مجید فیاضی

 


توصیه به تقوا

اوصيكم عباد اللَّه بتقوى اللَّه... خدا را در نظر داشته باشيم، مراقب اعمال خود، رفتار خود، گفتار خود، حتى افكار و تصورات خود باشيم؛ اين معناى تقواست. اگر اين حاصل شد، همة راه‌هاى بسته، گشوده خواهد شد و خداى متعال در همة مراحل، ملتى را كه داراى تقواست، يارى خواهد كرد.

 

شیرینی دهة فجر امسال

دهة فجر و بيست‌ودوم بهمنِ امسال يك شور و حال ديگرى دارد؛ زيرا مردم پس از سال‌ها، مجاهدتِ خود مشاهده مي‌كنند كه انعكاس صداى آن‌ها، فرياد مظلومانه و قدرتمندانة آن‌ها امروز در مناطق ديگرى از دنياى اسلام با قوّت و قدرت شنيده مي‌شود.

حوادث امروز شمال آفريقا، كشور مصر، كشور تونس، برخى كشورهاى ديگر، براى ما ملت ايران معناى ديگرى دارد، معناى خاصى دارد.

 

طرح غرب برای نظام‌های خاورمیانه

فاتحان جنگ بين‌الملل اول و دوم كه عمدتاً چند كشور اروپایى و آمريكا بودند... براى اين منطقه يك سياستى را اتخاذ كردند. آن سياست عبارت بود از اينكه در اين منطقه بايد كشورهائى، واحدهاى سياسى‌اى وجود داشته باشند كه اين خصوصيات را داشته باشند: اولاً ضعيف باشند؛ ثانياً با يكديگر دشمن باشند، مخالف باشند، با هم كنار نيايند، نتوانند اتحاد بكنند...؛ ثالثاً حكامشان از لحاظ سياسى، دست‌نشانده باشند، مطيع باشند، زير بار قدرت‌هاى غربى بروند، حرف گوش‌كن باشند؛ رابعاً از لحاظ اقتصادى مصرف‌كننده باشند؛ يعنى نفتى را كه تقريباً مفت از چنگ اين‌ها خارج مي‌كنند، پول همان نفت را باز خرج واردات كنند، خرج مصرف كنند تا كارخانه‌هاى غربى رونق بگيرد؛ خامساً از لحاظ علمى عقب‌افتاده باشند، اجازة پيشرفت علمى به آن‌ها داده نشود...

 

انفجار نور

اما ناگهان حادثة بزرگى، انفجار عظيمى رخ داد كه همة اوضاعِ اين‌ها را به هم ريخت. يك مرد عالم، برجسته، حكيم، فقيه، مجاهد، شجاع، خطرپذير و نافذالكلمه به نام امام خمينى در ملت ايران ظهور كرد كه حقيقتاً ظهور اين مرد، حضور اين مرد، تربيت اين انسان بزرگ، كار خدا بود. اين تقدير الهى بود كه يك چنين اتفاقى بيفتد. مردم ايران هم آماده بودند، استقبال كردند، پذيرفتند، خطرها را به جان خريدند، وارد ميدان شدند، جانشان را دادند، مالشان را دادند، امتحان خوبى پس دادند؛ لذا انقلاب اسلامى به وجود آمد. همة اين حساب‌ها به هم ريخت، اين محاسبات خراب شد، دچار اختلال شد. انقلاب اسلامى در ايران، قوى ظاهر شد و قوى ادامه پيدا كرد... امام مثل كوه ايستاد، ملت هم پشت سر امام مثل كوه استوارى ايستادند.

 

طراحی های دشمن برای انقلاب اسلامی

جبهة دشمن هم - يك دشمن نبود، يك جبهه بودند - هرچه توانستند تلاش كردند، هر كارى از دستشان برمى‌آمد، كردند...
هدف‌هایى كه آن‌ها دنبال مي‌كردند، در درجه‌ى اول، سقوط انقلاب و سقوط نظام جمهورى اسلامى بود. هدف اول، براندازى بود. هدف بعدى اين بود كه اگر براندازى نظام جمهورى اسلامى تحقق پيدا نكند، انقلاب را استحاله كنند؛ يعنى صورت انقلاب باقى بماند، اما باطن انقلاب، سيرت انقلاب، روح انقلاب از بين برود. در اين زمينه خيلى تلاش كردند؛ كه آخرين نمايشنامة آن‌ها كه روى صحنه آمد، همين فتنة 88 بود... هدف سوم هم باز اين بود و هست كه كارى كنند كه اگر نظام اسلامى باقى مي‌ماند، از عناصر ضعيف‌النفسى كه مي‌توان در آن‌ها نفوذ كرد، استفاده كنند و اين‌ها را در مسائل كشور، در واقع طرف‌هاى اصلى خودشان قرار بدهند. بالاخره نظامى به وجود بيايد و ادامه پيدا كند كه قدرت كافى نداشته باشد، ضعيف باشد، مطيع باشد، در مقابل آمريكا نايستد، قد علم نكند. اهداف اين‌هاست.

 

آثار انقلاب اسلامی ایران

اين انقلابى كه در ايران اتفاق افتاد، تغييراتى را به وجود آورد كه از لحاظ عمق و ژرفا تغييرات مهمى است، تغييرات اساسى است. بر اساس اين تغييرات است كه مي‌شود جامعه را پيش برد و تغييرات گسترده‌اى به وجود آورد... من چند مورد از اين تغييراتى را كه اتفاق افتاد، عرض مي‌كنم: [تلخیص بیانات]

1-     تبدیل نظام اسلام­ستیز به نظامی اسلام محور

2-     تبدیل وابستگی سیاسی محض به استقلال سیاسی واقعی

3-     تبدیل حکومت سلطنتی موروثی به حکومتی مردم­سالار و آزاد

4-     تبدیل عقب­ماندگی علمی به خودباوری و پیشتازی علمی

5-     تبدیل کشوری ضعیف و تحقیر شده به کشوری تأثیرگذار در منطقه و جهان

از اين قبيل سرفصل‌ها زياد است. اينها چيزهاى اساسى است.

 

ایستادگی انقلاب در مواضعش

يك انقلاب اگر بخواهد بر روى ذهن و عمل ديگران تأثير بگذارد و الگو واقع بشود، بايد خصوصياتى داشته باشد. مهم‌ترين اين خصوصيات، همين ثبات و استقامت و ايستادگى است. اگر اين شد، انقلاب براى ديگران الگو واقع خواهد شد؛ والاّ برق‌هایى كه يك جایى بزند و خاموش شود، خيلى نمي‌توانند الگوسازى كنند... انقلاب ما توانسته است الهام‌بخش باشد، الگوساز باشد، و اين بر اثر ثبات و استقامت و ايستادگى بر اصول و پايه‌هاى اصلى است كه اين انقلاب به وسيلة امام اعلام كرد. اين انقلاب ايستادگى كرد. من در اين مورد هم چند نمونه را عرض بكنم: اسلامى بودن...، عدالت اجتماعى... و استكبارستيزى... .

 

ترجمه بیانات عربی معظم‌له خطاب به ملت‌های عربی

 

حادثه بزرگ

درود بر آحاد امت اسلامی هر جا كه باشند. اكنون در دنیای اسلام حادثه‌ای بزرگ و باشكوه و سرنوشت‌ساز در حال وقوع است. حادثه‌ای كه می‌تواند همة معادلات استكبار را در این منطقه به سود اسلام و به سود ملت‌ها دگرگون سازد. حادثه‌ای كه می‌تواند عزت و كرامت را به ملت‌های عرب و امت اسلامی برگرداند و غبار ده‌ها سال رفتار ظالمانه و تحقیر و تذلیلی را كه از سوی آمریكا و غرب بر این ملت‌های كهن و ریشه‌دار وارد آمد، از سر و روی آن‌ها پاك كند.

 

آغاز تحولات پیاپی

این حادثة معجزآسا به‌وسیلة ملت تونس آغاز شد و به‌وسیلة ملت بزرگ و رشید مصر به اوج رسیده است. نَفَس در سینة دنیای غرب و نیز دنیای اسلام - هر یك به دلیلی- حبس شده است كه ببینند مصر بزرگ، مصر نوابغ قرن اخیر، مصر محمد عبده و سیدجمال... اكنون چه خواهد كرد و پرچم همت خود را تا كجا بلند نگه خواهد داشت؟ اگر این پرچم معاذالله سقوط كند، دوران تیره و تاری به دنبال خواهد داشت و اگر به قله برسد و نصب شود، سر بر آسمان خواهد كشید.

 

تونس مراقب باشد!

ملت تونس توانستند حاكم خائن و سرسپردة آمریكا و دین‌ستیز را برانند؛ ولی خطاست اگر گمان شود كه این، آن نتیجة مطلوب است. نظام وابسته با خروج مهره‌های آشكارش، ساقط نمی‌شود. اگر به جای آن مهره‌ها، هم‌پالگیهای آن‌ها جایگزین شوند، چیزی عوض نشده و دام فریب در برابر ملت گسترده شده است.

 

اما مصر...

مسئلة مصر نمونة بی‌نظیر است؛ زیرا مصر در دنیای عرب كشور بی‌نظیری است. مصر اولین كشور دنیای اسلام است كه با فرهنگ اروپایی آشنا شد و اولین كشور دنیای اسلام است كه خطر تهاجم این فرهنگ را شناخت و در برابر آن موضع گرفت. اولین كشور عربی است كه پس از جنگ جهانی دوم دولت مستقل تشكیل داد و از منافع ملی خود در ملی كردن كانال سوئز دفاع كرد. اولین كشوری است كه با همة توان به كمك فلسطین رفت و در دنیای اسلام ملجأ فلسطینیان شناخته شد.

 

جرم بزرگ نظام کنونی مصر

مصر با این عمق فرهنگی و دینی و سیاسی، به حق، در جایگاه رهبری دنیای عرب قرار گرفت. بزرگ‌ترین جرم نظام كنونی مصر این است كه این كشور را از آن جایگاه رفیع، به رتبة یك مهرة بی­‌اختیار در بازی‌های سیاسی‌اش در منطقه، تنزل داد. انفجار امروز ملت بزرگ مصر، پاسخی به این خیانت بزرگ است كه دیكتاتور وابسته، نسبت به ملت خود مرتكب شد.

 

درود بر ملت‌های آزاده

امروز در همة دنیا بازار تحلیل‌های گوناگون دربارة قیام ملت مصر، داغ است و هركس چیزی می‌گوید؛ ولی هركس مصر را بشناسد به روشنی خواهد دانست كه مصر در حال دفاع از كرامت و عزت خویش است. ملت مصر گریبان خیانتكارانی را گرفته است كه كرامت او را بر باد داده است و ملتی را كه در اوج عزت بود، پایمال غرور و تكبر دشمنانش كرده­اند. آنچه امروز در قاهره و دیگر شهرهای مصر مشاهده می‌شود، انفجار خشم مقدس و فوران عقده‌هایی است كه در طول سالیان متمادی رژیم نامسلمان و خائن و دست‌نشانده، با رفتار خود در دل مردان و زنان آزادة مصری متراكم ساخته است.

 

تجربیات انقلاب ایران برای دیگر ملت‌ها

شكی نیست كه قیام ملت‌ها، بسته به اقتضائات جغرافیایی، تاریخی، سیاسی و فرهنگی، در هر كشوری دارای مختصات منحصر ‌به ‌فرد است و نمی‌توان چیزی را كه در انقلاب كبیر اسلامی در 30 سال پیش در ایران واقع شد، عیناً در مصر یا تونس یا هر كشور دیگر اسلامی انتظار داشت؛ لیكن مشتركاتی هم وجود دارد كه در آن‌ها، تجربیات هر ملتی می‌تواند برای ملت‌های دیگر به كار آید. تجربه‌هایی كه امروز می‌تواند به كار بیاید اینهاست:

  1. در هر قیام مردمی، جنگ واقعی بین اراده‌ها است. هر طرفی كه مصمم‌تر باشد و سختی‌ها را تحمل كند پیروز قطعی است. قرآن به ما می‌آموزد كه: «إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلاَئِكَةُ أَلاَّ تَخَافُوا وَلاَ تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ  الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ»(1)... دشمن می‌كوشد با زور و فریب، ارادة شما را تضعیف كند. مراقب باشید ارادة شما سست نشود.
  2. دشمن سعی می‌كند شما را از دست یافتن به هدف‌های خود نامید كند؛ در حالی كه وعدة الهی می‌گوید: «وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ»(2) به وعده‌ی مؤكد و بی‌تردید خداوند اعتماد كنید كه می‌گوید: «وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌ  عَزِيزٌ»(3).
  3. دشمن با تجهیز مزدوران امنیتی خود، آن‌ها را به مقابله با شما گسیل می‌كند، تا با ناامنی و هرج و مرج مردم را به ستوه بیاورند. از آن‌ها نهراسید. شما از مزدوران قوی‌ترید. شما اكنون در مرحله‌ای قرار دارید كه خداوند در آن مرحله به پیامبر و یارانش فرمود: «يَاأَيُّهَا النَّبِيُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ عَلَى الْقِتَالِ إِن يَكُن مِنكُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ يَغْلِبُوا مِاْئَتَيْنِ وَإِن يَكُن مِنكُمْ مِاْئَةٌ يَغْلِبُوا أَلْفاً مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لاَيَفْقَهُونَ»(4)
  4. سلاح مهم ملت‌ها در مواجهه با ابرقدرت‌ها و حكام مزدور، اتحاد و یكپارچگی آن‌هاست. دشمن تلاش می‌كند با انواع ترفندها یكپارچگی شما را از بین ببرد... اتحاد خود را بر محور دین و نجات كشور از شر مزدوران دشمن حفظ كنید: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا»(5)
  5. علمای دین و الازهر شریف كه سوابق درخشان آن زبانزد است، نقش خود را كاملاً برجسته كنند... .
  6. ارتش مصر كه افتخار شركت در حداقل دو جنگ با دشمن صهیونیست را دارد، در این مرحله در معرض آزمونی بزرگ و تاریخی است... آن‌كه از ارتش مصر باید بترسد، صهیونیست‌ها هستند نه مردم مصر... .
  7. و بالاخره آمریكا كه سی سال از حكام مزدور، بر ضد ملت مصر حمایت كرده است، اكنون در موضعی نیست كه بتواند در قضیة مصر به عنوان میانجی وارد شود. به هرگونه توصیه و اقدام آمریكایی در این زمینه‌ها به چشم بدبینی بنگرید و به آن اعتماد نكنید.

 

سخن آخر

برادران و خواهران عزیز! این‌ها تجربیات ماست، من به عنوان برادر مسلمان شما و از سر تعهد دینی، آن را با شما درمیان گذاشتم. بوق‌های تبلیغاتی دشمن مانند همیشه فریاد خواهند كرد كه ایران می‌خواهد دخالت كند، می‌خواهد مصر را شیعه كند، می‌خواهد ولایت فقیه را به مصر صادر كند و می‌خواهد و می‌خواهد... این دروغ‌ها را سی سال است می‌گویند تا ملت‌های ما را از یكدیگر جدا و از كمك یكدیگر محروم كنند و مزدوران آن‌ها هم آن را تكرار میكنند... . با این ترفند‌ها هرگز وظایفی را كه اسلام بر دوش ما گذاشته است، رها نخواهیم كرد.

*‌*‌*

حضور رهبر معظم انقلاب در منزل شهدای علم و دین

۱۳۸۹/۱۱/۰۴

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جداگانه با خانواده‌های شهیدان دکتر شهریاری و دکتر علی‌محمدی با اشاره به مراتب و درجات رفیع این «شهدای علم و دین» نزد خداوند متعال، خاطرنشان کردند: «شهادت این دانشمندان برجسته در راه آرمان‌های بلند و الهی، به کشور، انقلاب اسلامی، ملت ایران و محیط علمی آبرو بخشید و آنان با این شهادت، به بالاترین رتبه از ارزش‌های معنوی دست یافتند».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شهادت این دانشمندان برجسته را به وسیلة دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی، نشانة تولید و رویش قله‌های علمی در کشور به دست دانشمندان پرتلاش و نورانی دانستند. ایشان صبر و پایداری خانواده‌های شهید را افتخاری بزرگ برای کشور برشمردند و افزودند: «اجر و پاداش الهی برای این جانفشانی‌ها و خون‌های به ناحق ریخته، بزرگ‌ترین تسلی است. ضمن آنکه قدردانی و ارزش‌گذاری مردم و رسانه‌ها، تسلای دیگری برای تحمل این حادثه سخت و سنگین است و این صبر و تحمل شما، موجب جلبِ رحمت الهی می‌شود. رهبر انقلاب اسلامی، به خانواده‌های این دو دانشمند شهید توصیه کردند: «راه معنوی و علمی آنان را ادامه دهید و چراغ پرفروغی برای ارشاد و راهنمایی جوانان این سرزمین باشید».

-------------------------

پی‌نوشت‌:

1.‌ فصلت؛ آیه 30.

2. قصص، آیه 5.

3.‌ حج، آیه 40.

4.‌ انفال، آیه 65.

5.‌ آل‌عمران، آیه 103.