برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

راستی میوة استقلال چه مزه‌ای است؟

اولین نمایشگاه بومی‌سازی در صنعت و معدن باعث شد تا فکر کنیم:

گزارشي از اولين نمايشگاه دست‌آوردهاي بومي‌سازي و خودکفايي صنعت و معدن

دي‌ماه 1389ـ مصلاي بزرگ امام خميني(ره)

اصغر غلامی

اشاره: بخش زيادي از مخاطبان ما در نشريه اعتصام، صنعتگران عزيز در انجمن‌هاي اسلامي کارخانجات هستند. با اين که مخاطب مستقيم اين گزارش آن عزيزان مي‌باشند ولي انتشار اين مطلب مي‌تواند نمونه‌اي براي فرهنگ بومي‌سازي در همة زمينه‌هاي پيشرفت کشور اسلامي‌مان باشد. نکته‌اي که رهبر معظم انقلاب در ديدار اخيرشان با دانشمندان استراتژيست بر آن تأکيد کرده و الگوي اسلامي ايراني پيشرفت را فراروي ما ترسيم کردند. ما اين قول را به خوانندگان گرامي مي‌دهيم که در آينده به لطف الهي براي تبيين بيشتر اين خواسته مقام معظم رهبري مطالب بيشتري را منتشر کنيم.

--------------------------------------------------

به نظر من طعم میوة استقلال باید ملس باشد، ملسی که ترشی آن از سختی‌های تحریم و دور زدن تحریم و این حرفها می‌آید و شیرینی‌اش از تولید محصول در کشور اضافه می‌شود. مزة خوبی است نه؟

این روزها کشور عزیزمان ایران، در مرحلة به ثمر رسیدن این میوه است. همت و کار ایرانی به همراه عنصر فشارهای خارجی به نام تحریم ـ که هدیه‌ای ناخواسته از سوی دشمنان ماست ـ امروز منتظر است حرکتی سریع و محسوس به جلو را شاهد باشد. هر چند هدیة دشمن ـ یعنی همان تحریم ـ خسارات زیادی به ما وارد کرده و می‌کند، اما نباید فراموش کنیم که: "همراه هر سختی آسانی است".

همان‌طور که همگان می‌دانند، تولید در صنعت، مادر و زیربنای پیشرفت و حرکت در بخش‌های دیگر است. چه بسا عدم وجود یک قطعة صنعتی در آخرین مراحل راه‌اندازی یک سکوی نفتی در دل دریا ـ که با صرف هزینة میلیارد دلاری ایجاد شده است ـ باعث می‌شود که کار به پایان نرسد. تحریم همان یک قطعه باعث می‌شود که کشوری و سرمایه‌های آن سر بر بالین حیرانی بگذارد و بخوابد. این مصداق برای آن بود که بگوییم چقدر مهم است که ما خودمان توانایی تولید را داشته باشیم. البته توانایی تولید فرق می‌کند با خود تولید و الخ.

اولین نمایشگاه بومی‌سازی در صنعت و معدن شاید گوشه‌ای کوچک از میوة استقلال باشد که می‌تواند هر روز این آرزو بیشتر به شکل واقعیت خود را نشان دهد. در این نمایشگاه که به میانداری سازمان نوسازی صنایع و معادن کشور تشکیل شده بود، بر روی چند بخش صنعت متمرکز شده و توانمندی‌ها را به نمایش گذاشته بودند، کالاها و تولیداتی که اغلب نقش کلیدی را در صنایع دیگر بازی می‌کنند و اصطلاحا صنعتي‌ها به آن صنایع مادر می‌گویند.

برگزارکنندگان نمایشگاه چند دلیل و یا هدف را برای این نمایشگاه برمی‌شمردند که عبارت بود از:

الف. ارائة دستاوردهای بومی‌سازی و خودکفایی بخش صنعت و معدن کشور در خصوص طراحی و ساخت ماشین‌آلات، تجهیزات و قطعات؛

ب. معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌های بومی‌سازی و دانش فنی متخصصان، محققان، شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز علمی؛

پ. ایجاد فن بازار و کارگاه‌های علمی و معرفی جدیدترین دستاوردهای فنی، مهندسی و تکنولوژیک؛

ت. نیازسنجی تجهیزات، ماشین آلات، قطعات و دانش فنی معادن و صنایع معدنی برای بومی‌سازی.

این نمایشگاه برنامه‌های جنبی جالبی هم داشت که برخی از آنها عبارتند از:

-          داوری و معرفی برترین‌های بومی‌سازی نمایشگاه؛

-         امضای یادداشت تفاهم همکاری با مراکز علمی و شرکت‌ها و سازندگان داخلی تجهیزات؛

-          ایجاد پنل‌های مذاکره و گفتگو به منظور ارائة نیازمندی‌های واحدهای تولیدی و نیز ارائة توانمندی‌های بومی‌سازی شرکت‌ها و محققان و برقراری تعامل بین این دو.

 

تو فکر یه سقفم

یکی از بخش‌های مهمی که نمایشگاه بر روی آن متمرکز شده است، بخش صنایع مرتبط با بخش مسکن است. با توجه به اینکه بخش مسکن در کشور با طرح‌های باورنکردنی مهر، رونقی فراتصور پیدا کرده است؛ به همین خاطر تولید مایحتاج انبوه‌سازان از ضروریات است که بخش صنعت "فکرشو کرده". مثال هم اینکه 73 درصد لوازم کارخانه‌های سیمان را خودمان تولید می‌کنیم. این را مدیر عامل شرکت احداث صنعت گفته و ادامه داده که: بومی‌سازی 73 درصد از ماشین آلات از نظر وزنی و حدود 65 درصد از نظر ارزشی در صنعت سیمان دست یافته‌ایم.

ایشان امیدوارند که تمامی ماشین‌آلات مورد نیاز در صنعت سیمان را به سمت ساخت داخل سوق دهد.

مجید توکلانی افزود: هم اکنون احداث صنعت در صدد تشکیل شورای عالی بومی‌سازی سیمان است تا با همکاری و تعامل نخبگان صنعت سیمان به بالاترین میزان در زمینة بومی‌سازی در این صنعت دست یابد.

نمی‌دانم می‌دانید یا نه؛ ایران رتبة پنجم را در صنعت سیمان دارد. همین آقای مدیر عامل احداث صنعت از دستیابی به تولید 63 میلیون تن سیمان تا پایان سال جاری خبر داده و خاطرنشان کرد: با دستیابی به این میزان تولید در ایران، در زمرة کشورهای پیشرو در صنعت سیمان قرار می‌گیریم.

البته برنامه‌هایی نیز برای آینده در دست اقدام است که ایران را از این هم که هست، در صنعت سیمان پیشرفته‌تر می‌نماید. مثال دیگر را می‌توان دیوارهای دو لایة بتنی با بتن درجا (Doublle Wall) ذکر کرد.

در این سیستم قسمتی از دیوارهای بتن مسلح به صورت پیش‌ساخته در کارخانه تولید می‌شود. این دیوارها از دو لایة بتن مسلح با فاصلة مناسب و با اتصال خرپاهای فلزی تولید و به کارگاه ساختمانی حمل می‌شود. سقف این سیستم به طور معمول با پیش‌دال‌های خرپادار طراحی و اجرا می‌گردد و بتن‌ریزی دیوار و سقف به صورت درجا و همزمان انجام می‌گیرد. در این سیستم مناسب‌ترین روش، عایق‌کاری از خارج است.

محصول فوق برای ساخت خانه‌های از پیش‌ساخته شده مفید می‌باشد که در طرح‌های انبوه‌سازی مهر کاربرد دارد.

از این دست مثال‌ها خیلی زیاد بود که نمی‌توان همه را اینجا آورد ولی همگی نوید خانه‌های گرم و ایمن را به ما می‌دادند.

ابعاد گستردة پیشرفت‌های مسکن‌سازی در این نمایشگاه نشان می‌داد که ممکن بود این تصور پیش بیاید که نمایشگاه عمرانی است. اما واقعیت آن است که در این نمایشگاه بهترین‌ها و جدیدترین‌ها در صنایع مختلف جمع شده بودند.

 

ما... می‌توانیم...ما... می‌توانیم

شاید اگر زمانی سورنا بتواند حرف بزند و از او بخواهیم جملة "ما می‌توانیم"را تکرار کند، با لهجة خودش و به شکل بالا بگوید.

البته منظورم "سورنا"ی معروف(سردار ايراني عصر باستان) خدابیامرز نیست، بلکه آدم آهنی‌ای است که اسمش را سورنا نهاده‌اند. سردار روبوت‌های شکل انسان ایرانی که سد راه بزرگان جهان شده است و با اختصاص رتبة پنجم جهان به خودش روزهای خوش پیروزی را نوید می‌دهد. دلیلش هم این است که روبوت‌های دیگر لااقل ده پانزده سال رویشان کار شده بود، ولی این در حالی است که سورنای ما تنها سه سال دارد. نسل اول آن هم خیلی دست و پا چلفتی‌تر از این نسل بود، به نحوی که سایت http://spectrum.ieee.org/robotics که سایت مؤسسة معتبر IEEE می‌باشد، در مورد این پیشرفت گفته: surprising development یعنی این‌که یک توسعة غافلگیرکننده.

داشتم می‌گفتم، یکی از غرفه‌های نمایشگاه همین جناب سورنا 2 بود که البته"لطفا دست نزنید"داشت!

 

ما می‌توانیم از نوع گازوئیلی

یادمان هست قبلا هر چیزی را می‌خواستیم دست بیندازیم، انگ گازوئیلی بودن و دیزلی بودن را به آن می‌چسباندیم؛ مثلا اگر ماشیني بنزین‌سوز هم بود، براي آن که ارزشش را کم کنيم می‌گفتیم گازوئیلی است. اما با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی الآن این سوخت به عنوان سوخت بهتر و کم‌هزینه‌تر در کشورهای پیشرفته، جایگزین سوخت‌های قبلی شده است. با توجه به مضرات بنزین و "تو زرد"درآمدن گاز طبیعی، الان همة امیدها برای ـ سوخت ماشین‌ها ـ "گازوئیل"است، البته با اندکی تغییر در مواد تشکیل دهندة آن و تغییرات اساسی در موتور مصرف کننده. ایران و متخصصان بلند همت آن هم با ساخت موتور گازوئیل‌سوز به جمع کشورهای پیشرو در این عرصه پیوسته است.

البته با صحبت‌های متصدی غرفه معلوم بود قبل از سال 91 نباید منتظر آمدنش در بازار باشیم. اما برابری این طراحی با استانداردهای یورو5 باعث امیدواری است. چرا که هم اکنون در بازار روز دنیا، استاندارد خودروها بر پایة یورو2 و یا فوقش یورو3 می‌باشد. در حقیقت استاندارد یورو5 برای نسل‌های بعدی خودروهای پیشرفته‌ای است که این استاندارد را دارا هستند. به امید آن روز.

 

موتور ملی یک نماد عزت برای کشور است

جملة بالا را مقام معظم رهبری در دیدار از ایران‌خودرو و موتور ملی عنوان کرد. مسأله‌ای که با نگاهی به توانمندی‌های این موتور به گویندة آن حق می‌دهیم. بخوانید:

موتور EF7 د16 سوپاپ 1700

 موتور ملي پروژه‌اي مشترک بين مرکز تحقيقات موتور ايران‌خودرو (I.P.C.O) و مرکز تحقيقات موتور آلمان (F.E.V) می‌باشد. اين موتور از پايه بر اساس سوخت گاز طبيعي طراحي شده و در عين حال قابليت کارکرد با بنزين را نيز دارا بوده و در ميان موتورهاي گازسوز دنيا در ليست 3 موتور برتر و از نظر طراحي در ليست 10 موتور برتر دنيا قرار دارد.

مکانيزم به کار رفته در اين موتور به نحوي است که توانسته با وجود حجم موتور و مصرف سوخت کمتر به توان و گشتاور بالاتري حتي نسبت به موتورهاي بنزيني دست يابد. به واسطة طراحي بهينة موتور ملي و نيز استفاده از جديدترين نوع سامانة مديريت موتور، موتور به صورت خودکار سوخت گاز را به عنوان سوخت اصلي انتخاب نموده و با آن روشن می‌شود و با اتمام هرکدام از دو سوخت به صورت خودکار عمليات تعويض سوخت در آن انجام می‌شود.

 

سرپرست خانوارها! این یکی را حتما بخوانید

توی این اوضاع گرانی برق و هدفمندی یارانه‌ها در دورافتاده‌ترین نقطة نمایشگاه که پرنده‌ها کمتر پر می‌زدند، چشمم به غرفة محقرانه‌ای خورد. جلو که رفتم دستگاه عجیب و غریبی گذاشته شده بود. دستگاهی که به خودی خود انسان را متوجه خودش می‌کرد، چه برسد به این‌که انسانی هم بالای آن برود و شروع به رکاب زدن بکند.

ـ اگر سوالی هست در خدمتم.

این را همان رکاب‌زن گفت. وقتی ابراز علاقه کردم، چیزهای جالبی را برایم توضیح داد. او گفت این دستگاه با "یک ساعت "رکاب زدن" 23 ساعت "برق 220 ولت" تولید می‌کند! باورتان می‌شود؟ این دستگاه را یک ایرانی به نام آقای رسولی اختراع کرده است که به گفتة خودش با زحمت و سختی توانسته ثبتش کند.

وقتی از ایشان دربارة امیدشان برای تولید صنعتی و انبوه آن در کشور پرسیدم، خندة تلخی کرد؛ یعنی که "خندة تلخ من از گریه غم انگیزتر است". امیدواریم که مشکلی برای تولید انبوه آن در کشور پیش نیاید؛ چون که به گفتة مخترع این دستگاه، نمونة خانگی آن قیمتی بسیار پایین در حد دویست هزار تومان دارد، وسیله‌ای که می‌توان با آن برق یک آپارتمان را تأمین کرد، البته با ورزش "اضافه"؛ یعنی این‌که انسان هم ورزش می‌کند و هم برق تولید می‌کند! حالا دلیل این‌که گفتم این بخش را بخوانید، مشخص شد؟

پیشرفت‌های انرژی خورشیدی برای تولید برق، پمپ ایرانی جابه‌جا کنندة مواد غلیظ صنایع برای تمیز کردن هوا، دستاوردهای مؤسسة رویان، صنایع سدسازی و... از بخش‌های دیگری بود که هر کدام فریاد توانایی ایرانی در صورت توجه و برنامه‌ریزی است.