برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

خبرهای اعتصام 19

محقق: الهام رضایی

 
راه‌اندازی نخستین مدرسة حجاب در ایران
سخنگوی ستاد مردمی عفاف و حجاب یزد گفت: به منظور فرهنگ‌سازی در امر حجاب، برای نخستین بار در کشور مدرسة حجاب ویژة مهدهای کودک یزد دایر می‌شود. به گزارش افکارنیوز به نقل از شبستان، ناهید یاوری، سخنگوی ستاد مردمی عفاف و حجاب یزد گفت: هدف از تأسیس چنین مدرسه‌ای، نهادینه‌کردن فرهنگ حجاب از کودکی است که قطعاً با برنامه‌های جذاب و هنری نه تنها بر روی کودکان، بلکه می‌تواند بر روی والدین آنها هم مؤثر باشد. وی همچنین از اجرای بخش‌هایی از این طرح در غرفة حجاب و کودک باغ دولت‌آباد در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: اجرای طرح عفاف و حجاب مسجد جامع یزد، ایده ثبت چادر به عنوان نماد ملی زنان ایرانی و انجام آن توسط رئیس‌جمهور، راه‌اندازی اولین سایت ستاد مردمی عفاف و حجاب کشور، از جمله فعالیت‌های ستاد مردمی عفاف و حجاب یزد است.
سایت افکار نیوز
حمله به ایران حماقت است
به گزارش سرویس سیاسی جام‌نیوز، سایت باراک اوباما (Barack Obama) سه شنبه 16 خرداد به نقل از یدیعوت احرونوت نوشت: رئیس سابق موساد در جمع دانشجویان دانشگاه بن‌گوریون اظهار داشت: حمله به ایران احمقانه است و تنها پس از گذشت 5 دقیقه از آغاز این حمله خود را در میان یک جنگ منطقه‌ای خواهیم دید.
داگان با احمقانه خواندن حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران اظهار داشت: من معتقدم تنها 5 دقیقه پس از حمله به ایران، ما خود را در برابر یک جنگ منطقه‌ای خواهیم دید.
وی افزود: اگر مطمئن بودم که حمله به ایران، برنامة اتمی این کشور را متوقف می‌کند، از آن حمایت می‌کردم.
رئیس سابق موساد، همچنین از ضعف کابینة نتانیاهو در ادارة مسائل سیاسی به شدت انتقاد کرد. خاطرنشان می‌شود داگان اخیراً نیز اظهاراتی در زمینة خطرناک بودن حمله به ایران بیان داشت که به مذاق برخی از شخصیت‌های صهیونیست خوش نیامد.
جام نیوز
مد و لباس‌های جدید اسلامی در راه است
بنا بر اظهارات قائم‌مقام وزیر كشور در امور اجتماعی، به همت وزارت ارشاد، مرحلة طراحی مد و تولید لباس‌های جدید اسلامی طي شده و فقط عرضة آن به بازار باقي مانده است. در این راستا كارگروهی تعیین و همكاری با دستگاه‌ها آغاز و كارهای خوبی جهت تهیة ژورنال‌های مد و لباس با پوشش اسلامی تهیه شده که حمایت از صنف طراحان و تولیدكنندگان و همچنین عرضه‌كنندگان مد و لباس در دستور كار قرار گرفته است.
سایت آفتاب
پيشي‌ گرفتن سود صندوق‌های نیكوكاری بهزیستی از طلا، سكه و اوراق مشاركت
طبق گفتة دبیر كمیته مشاركت‌های مردمی سازمان بهزیستی كشور، سود صندوق‌های نیكوكاری آگاه و گردشگری سازمان بهزیستی كشور از سود طلا، سكه و اوراق مشاركت در بورس، در سال گذشته پیشی گرفته است. بر این اساس بازده سود صندوق نیكوكاری آگاه در سال گذشته برای ۱۹۵ روز كاری شانزده درصد بوده كه در قیاس با سود ده درصدی اوراق مشاركت و هشت درصدی طلا و سكه، بیشتر است. همچنین بازده صندوق نیكوكاری گردشگری هم برای ۱۳۸ روز كاری دوازده درصد بوده، اما سكه و طلا در این مدت هفت درصد و اوراق مشاركت ۷/۵ درصد سود داشته است.
خبرگزارى ايسنا
حضور مرزبانان زن در معابر رسمی
فرمانده مرزبانی ناجا از حضور مرزبانان زن در معابر رسمی برای كنترل زنان در آینده نزدیك خبر داد. سردار حسین ذوالفقاری با بیان اینكه با كنترل بیشتر معابر غیررسمی ممكن است قاچاقچیان از معابر رسمی برای انتقال مواد مخدر به كشور استفاده كنند، گفت: هنگامي كه ورود مواد مخدر از معابر غيررسمي غيرممكن شود، احتمال اينكه قاچاقچيان از شيوه‌هاي جديد نظير استفاده از نفر يا دپو در بدن يا ورود از معابر رسمي اقدام به واردكردن مواد مخدر به كشور كنند، متصوّر است. وي افزود: با تغییر شیوة ورود مواد مخدر به كشور، باید زنان نیز در معابر رسمی مستقر شوند؛ لذا در آینده زمانی كه كنترل معابر رسمی و غیررسمی شدت گیرد، زنان نیز برای كنترل زنان در معابر رسمی مرزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
خبرگزارى ايسنا
افتتاح فروشگاه حقوقی و عرضه DVD قوانین کشور
طبق اعلام مدیرکل تنقیح قوانین و مقررات ریاست‌جمهوری، در سامانة http://dotic.ir که اسفند سال گذشته توسط رئیس‌جمهور رونمایی شد و هر ماه اطلاعاتش به روز می‌شود، قیمت هر DVD حدود چهار هزار تومان بوده که کاربر با ده دقیقه آموزش می‌تواند قوانین و مقررات صد سالة کشور را در اختیار داشته باشد. در ضمن می‌توان با تحویل DVD و پرداخت فقط هزار تومان، هر ماه اطلاعات به روز شده را تحویل گرفت. در حال حاضر کار بارگذاری تمامی قوانین و مقررات کشور بر روی اين سایت اینترنتی به اتمام رسیده و قوانینی که در معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری مورد تدوین و تنقیح قرار گرفته، از سال ۱۲۸۵ تا ۱۳۹۰ شامل تمامی قوانین و مقررات کشور همراه با مصوبات هیئت دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی اقتصاد، شورای عالی محیط زیست، شورای عالی بیمه و... می‌باشد.
خبرگزاری فارس
مبارزه در خلیج عدن
بازی رایانه‌ای ارتش به نام مبارزه در خلیج عدن توزیع می‌شود
این بازی رایانه‌ای که با موتور قدرتمند یونیتی (Unity) و گرافیک و صداگذاری حرفه‌ای خود در هفت مرحله طراحی و تولید شده است، به حضور مقتدرانة نیروی دریایی ارتش در آب‌های آزاد و مبارزة تکاوران قهرمان این نیرو با دزدان دریایی در خلیج عدن می‌پردازد. بازی «مبارزه در خلیج عدن» پس از اعمال اصلاحات فنی و محتوایی توسط معاونت فرهنگی و روابط عمومی ارتش، هم‌اکنون آمادة عرضه در بازار بازی‌های رایانه‌ای است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به رعایت شاخص‌ها و استانداردهای لازم، با استقبال خوب طرفداران بازی‌های رایانه‌ای مواجه شود. از نکات جالب این بازی، توجه به میراث فرهنگی در یکی ازمراحل آن است که فرد مجاز به تیراندازی به بنای تاریخی نبوده و در صورت تیراندازی، به ابتدای آن مرحله باز می‌گردد. در مراحل مختلف هم شاهد نمادهای اعتقادی و مذهبی در لایه‌های پنهان بازی هستیم.
پایگاه خبری باز باران
وعدة جدید اوباما به اسرائیل
به گزارش سرویس سیاسی جام‌نیوز، وب‌سایت"دبکا" نزدیک به نهادهای اطلاعاتی اسرائیل، نوشت: رئیس‌جمهور امریکا به منظور متقاعد کردن نخست‌وزیر اسرائیل برای عدم حمله به تأسیسات اتمی ایران، وعدة یک "طرح جدید" را به او داده است. باراک اوباما به نتانیاهو گفته است که در صورت شکست مذاکرات مسکو، ایران را محاصرة هوایی و دریایی خواهد کرد! به نوشتة دبکا، طرح یادشده که پس از شکست مذاکرات مسکو آغاز خواهد شد، از قرار زیر است: «در یکم ژوئیه، اروپایی‌ها تحریم‌هایی علیه صادرات نفت و بانک‌های ایران اعمال می‌کنند. در پائیز، دولت امریکا مهم‌ترین سلاح اقتصادی خود را بیرون می‌آورد: تحریمی که به واسطة آن، هواپیماها و کشتی‌ها نمی‌توانند به ایران بروند. هر هواپیمایی که در ایران فرود بیاید، از فرود در فرودگاه‌های اروپای غربی و امریکا منع می‌شود. همچنین ورود کشتی‌ها به بنادر ایران به طور اتوماتیک منجر به ممنوعیت از ورود آنها به بنادر اروپا و امریکا می‌شود».
سایت آفتاب          
تحریم محصولات اسرائیل در یک دانشگاه غربی
دانشگاه ایالت اورگرین در المپیای واشنگتن هم به جمع تحریم‌کنندگان محصولات تولیدی رژیم صهیونیستی در شهرک‌های غیرقانونی پیوست. کافه دانشجویی "فلیمینگ اگپلنت" دانشگاه ایالت اورگرین رسماً در بیانیه‌ای اعلام کرد که دانشجویان این دانشگاه تصمیم به محصولات تولیدی در شهرک‌های غیرقانونی گرفته‌اند و آنها نیز به جمع انجمن جهانی تحریم رژیم صهیونیستی پیوسته‌اند. در این بیانیه، سیاست مصادرة غیرقانونی زمین و تخریب مزارع و زمین‌های فلسطینی‌ها از سوی رژیم صهیونیستی، محکوم و خرید محصولات تولیدی در شهرک‌های غیرقانونی، مغایر با اهداف دانشجویان این دانشگاه اعلام شد. علاوه بر دانشگاه‌های امریکا، دانشگاه‌های انگلیس و بلژیک نیز به طرح تحریم آکادمیک اسرائیل رأی مثبت داده‌اند.
سایت الف
هر سه سال يك‌بار تمام جمعيت كشور به مشهد سفر مي‌كنند
با توجه به آمارها، هر سه سال يك‌بار، تمام جمعيت كشور به مشهد سفر مي‌كنند. به گفتة سخنگوي شهرداري مشهد، سالانه 25 ميليون زائر به اين شهر سفر مي‌كنند كه دو ميليون آن را زائران غيرايراني تشكيل مي‌دهند. بر همین اساس بسياري از اين زائران در ایام تعطیل و مناسبت‌های خاص و مذهبی، شهر مشهد را در اولویت‌های سفر خود قرار می‌دهند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب   
پپسی، میلیون‌ها ایرانی را سر کار گذاشت
در آخرین ساعات 16 خرداد ماه، بسیاری از مردم ایران، به پشت‌بام‌ها شتافتند تا تبلیغ پپسی‌کولا را بر روی ماه مشاهده کنند؛ ولی این خبر، دروغی شرم‌آور بود و چنین چیزی از اساس وجود نداشت! در همین حال، یک شوخی‌پرداز رسانه‌ای ایرانی، که پیشتر شایعه‌هایی چون کج شدن برج میلاد و سمند طلایی را منتشر کرده بود، در وبلاگش ماجرای پروژة تبلیغاتی تاباندن لوگوی پپسی را روی کره ماه شایعه خواند و دست داشتن در آن را رد کرد.
سایت قدس آنلاین
ماهی‌ها دموکراتند!
مطالعات جدید نشان می‌دهد که گونه‌ای خاص از ماهی‌ها در مورد رهبر گروه که توسط اعضا انتخاب می‌شود، کاملاً دقیق هستند. به گفتة جانورشناسان این گروه از ماهی‌ها با نام “Stickleback” پیروی از ماهی‌های مسن‌تر و بزرگ‌تر را نسبت به ماهی‌های جوان‌تر و ریزتر ترجیح می‌دهند. نکتة قابل توجه دربارة این جانوران این است که این برتری‌ها با گسترش تعداد گروه و ایجاد یک سری واکنش گروهی افزایش می‌یابد. این تغییرات بر اساس قوانین ساده‌ای رخ می‌دهند. برخی از ماهی‌ها بهترین انتخاب را زودتر از بقیه گروه انجام داده و برخی دیگر با انتخاب اشتباه، ماهی اشتباه را دنبال می‌کنند. باقیماندة ماهی‌ها با ارزیابی تعدادی که به مسیر معیّنی رفته‌اند، از تعداد بیشتر پیروی کرده و راه آنها را ادامه می‌دهند.
سایت ایران زیبا
اهانت به مقدسات اسلام ادامه یک پازل بین‌المللی است
یک عضو هیئت علمی دانشگاه تهران دربارة دلایل اهانت به امام دهم گفت: این حرکت جزئی از یک پازل بزرگ است که ساخت فیلمی به نام فتنه توسط نماینده مجلس هلند و کاریکاتورهای کاریکاتوریست دانمارکی در اهانت به پیامبر اسلام، قطعه‌های دیگر این پازل را تشکیل می‌دهند. دکتر محمدصادق کوشکی گفت: بحث اهانت به مقدسات پروندة تازه‌ای نیست و این مسئله از زمان سلمان رشدی شروع شد. بعد نویسندة مراکشی تسلیمه نسرین و نصر حامد ابوزید این موج را ادامه دادند. بیشتر این اهانت‌ها در قالب‌های فرهنگی و هنری و کمتر سیاسی صورت گرفت. اخیراً هم شاهد موج دیگری از اهانت بودیم که به امام دهم اهانت شد. هدف از این حرکت‌ها تضعیف و تخریب زیرساخت‌های دینی است که منجر به تشکیل ضعف در سیاست مبتنی بر دین، در مقابله با سیاست لائیک حاکم بر غرب شود.
وی راه صحیح مقابله با این اهانت‌ها را حرکت عمیق داخلی و بین‌المللی با هدف احیا و بازشناسی هویت اسلامی ـ شیعی در سطح داخلی و بین‌المللی عنوان کرد و افزود: اگر بتوانیم قرآن و معصومان)علیهما السلام) را به جهانیان معرفی کنیم، آن‌وقت اهانت به آنها دیگر جایگاهی نخواهد داشت.
سايت مهرنيوز
قول مساعد وزیر مسكن برای احداث مسجد در پروژه‏های ‎‎مسكن مهر1391
رئیس ستاد اقامة نماز كشور از قول مساعد وزیر مسكن و شهرسازی برای ساخت مساجد مناسب در مجتمع‌های مسكن مهر كشور خبر داد. حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامة نماز كشور در ساری بر ضرورت بهره‌مندی از چهره‌های فعال و تأثیرگذار در طرح «یاوران نماز» تأكید كرد و گفت: یاوران نماز نیازمند افرادی است كه توان ترویج فرهنگ نماز و ارتباط با مخاطبان را داشته باشند. وی از قول مساعد وزیر مسكن و شهرسازی برای ساخت مساجد مناسب در مجتمع‌های مسكن مهر كشور ابراز امیدواری و خرسندی کرد.
سایت ستاد اقامه نماز
رتبة ایران در بهرة هوشی جهان
ایران با میانگین IQ حدود 84، هم‌رتبة فیجی، جزایر مارشال و پورتوریکو ایستاده و در میان 81 کشور، جایگاه 56 را در اختیار دارد. در این میان بالاترین میانگین (107) به کشور هنگ‌کنگ اختصاص دارد و مقاوم دوم و سوم را نیز دو کشور کره جنوبی (میانگین 106) و ژاپن (میانگین 105) از آن خود کرده‌اند. در میان کشورهای اروپایی، اتریش با میانگین102، مقام اول را دارد و امریکا نیز متوسط عدد 100 را از آن خود کرده است. نکتة قابل توجه در این جدول، بالاتر قرار گرفتن ترکیه (با ضریب هوشی 90) و عراق (با ضریب‌هوشی87) نسبت به ایران است. گینه استوایی با میانگین ضریب هوشی 59، در جایگاه آخر این جدول قرار دارد.
فیس بوک و آموزش دروغ‌گوئی به کودکان
طبق گزارشی که اولین بار در نشریه وال استریت منتشر شد، فیس بوک به دنبال یافتن راه‌هایی است که به بچه‌ها و نوجوانان کم سن و سال امکان می‌دهد با دروغ گفتن دربارة سن و سالشان به فیس بوک بپیوندند. اد مارکی نمایندة دموکرات ایالت ماساچوست و جو بارتون نمایندة جمهوری‌خواه ایالت تگزاس، نامه‌ای برای مارک زاکربرگ رئیس فیس بوک ارسال کرده و خواستار ارائة توضیحات از سوی وی شده‌اند. آنها به زاکربرگ هشدار داده‌اند که باید جلوی عضویت افراد زیر سيزده سال را در فیس بوک بگیرد. در بخشی از این نامه آمده که بچه‌های كمتر از سيزده سال با مشکلات و خطرهاي شبکه‌های اجتماعی آشنا نیستند و نباید به آنها اجازه داده شود تا اطلاعات شخصی خود، خانواده و دوستانشان را در فیس بوک در معرض دید دیگران قرار دهند. به اعتقاد این دو نمایندة کنگره، حتی اگر والدین هم بر کار بچه‌ها نظارت داشته باشند، آنها باز نباید فرصت استفاده از فیس بوک را پیدا کنند.
سایت آفتاب
تأسیس تعاونی اعتبار بانوان
مدیرعامل بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی زنان ایران با بیان اهداف بنیاد ملی تعاون و توسعه کارآفرینی اظهار داشت: کمک به شکل‌گیری، تکمیل و توسعة فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی رقابت‌پذیر زنان، تسهیل و کمک به بسترسازی روان به منظور دسترسی زنان به بازارهای داخلی و خارجی در قالب مجتمع‌های بزرگ کارگاهی تعاونی، همچنین پذیرش بخشی از ریسک حضور زنان در اقتصاد توسط بنیاد، شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و زمینه‌های شغلی، اطلاع‌رسانی به موقع به زنان کارآفرین و کارجویان، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی ویژه برای زنان در حوزه اشتغال، کارآفرینی و تجارت، از جمله اهداف بنیاد تعاون و توسعة کارآفرینی زنان ایران است. کبری محمدی در خصوص ایجاد شبکه میان تعاونی‌های زنان بیان داشت: در حال حاضر اقدامات اولیه تشکیل تعاونی اعتبار انجام شده که اعضای این تعاونی، زنان خواهند بود و سرمایة آن از طریق اعضای تعاونی‌های موجود تأمین خواهد شد. اعتبار این تعاونی هم در خدمت تمامی تعاونی‌های زنان خواهد بود و در حال حاضر عضوگیری و تأمین سرمایه اولیه در حال انجام است.
خبرگزارى فارس
یک فعال کارگری
بهره‌مندی تنها پنج درصد کارگران از امکانات رفاهی وزارت کار
یک فعال کارگری با اشاره به اینکه در حال حاضر کمتر از پنج درصد کارگران امکان استفاده از مجموعه‌های رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه را دارند، گفت: عدم معرفی کارگر از سوی کارفرما، حق قانونی و طبیعی آنها را سلب کرده است. حمید حاج اسماعیلی اظهار داشت: معمولاً اغلب کارگران کشور قادر به استفاده از امکانات رفاهی و اقامتی موجود وزارتخانه در شهرهای زیارتی و سیاحتی نیستند. به گفتة این فعال کارگری، شرط داشتن بیمة تأمین اجتماعی و معرفی از سوی کارفرما، راه را برای استفاده کارگران از حق قانونی و طبیعی آنها بسته است و مجموعه‌های رفاهی و خدماتی کارگران، متناسب با تعداد کارگران بیمه‌شده تأمین اجتماعی نیست و در حال حاضر کمتر از پنج درصد کل بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی می‌توانند از ظرفیت‌های موجود مجموعه‌های رفاهی و حمایتی فعال در مشهد، انزلی و قم استفاده کنند.
عرضه اولین تبلت ایرانی
تبلت‌های ایرانی دیمو با جدیدترین فناوری روز دنیا در کشور تا پایان خرداد ماه تولید و عرضه می‌شوند. این تبلت‌ها اولین تبلت‌های ایرانی در سطح کشور خواهند بود که با بهره‌گیری از سرمایه و کار ایرانی تا پایان ماه جاری عرضه و با برخورداری از فناوری روز دنیا در دو سایز هفت اینچی و ۹.۷ اینچی روانة بازار دیجیتال کشور می‌شوند. ارزان‌ترین تبلت ایرانی با قیمت ۳۵۰ هزار تومان و گران‌ترین آن با قمیت ۶۰۰ هزار تومان در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
خبرگزارى فارس