برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

نگاهت را از من نگير

فاطمه معصومه مقامات و جایگاه‌های ویژه‌ای دارد. یک مقام آن حضرت مقام شفاعت است «یا فاطمة اشفعی لی فی الجنة» مقام دیگر فاطمه معصومه (سلام الله علیها) ثواب زیارت آن حضرت است که هر کس آن حضرت را زیارت کند، درحال‌که مقامش را بشناسد، بهشت بر او لازم و واجب می‌شود. مقاماتی برای حضرت معصومه (سلام الله علیها) ذکر شده که قابل توجه و تأمل است. یکی از این مقامات، زیارت ایشان است که ما در میان امامزادگان شاید غیر از حضرت عباس و حضرت معصومه کسی را نداشته باشیم که زیارت‌نامه­ای مأثور از امام معصوم داشته باشد. زیارت‌نامه حضرت معصومه از برادرش امام رضا (علیه السلام) نقل شده است.

در یکی از فرازهای این زیارت‌نامه عبارتی است که می‌گوید: «اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُکَ اَن تَختِمَ لی بِالسَّعادَةِ فَلا تَسلُب مِنّی ما اَنَا فیهِ وَ لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ اِلّا بِاللهِ الْعَلیِّ الْعَظیمِ» در این دعا به خدا می‌گوییم که ما به زیارت حضرت معصومه آمده‌ایم و از تو می‌خواهیم که «اَن تَختِمَ» نه اینکه آغاز کارمان با سعادت باشد، بلکه فرجام کارمان هم با سعادت باشد. امام علی (علیه السلام) به امام حسن فرمودند: «لَا تُؤْيِسَنَّ مُذْنِباً فَكَمْ عَاكِفٍ عَلَى ذَنْبِهِ خُتِمَ‏ لَهُ‏ بِالْمَغْفِرَةِ وَ كَمْ مُقْبِلٍ عَلَى عَمَلٍ هُوَ مُفْسِدٌ لَهُ خُتِمَ‏ لَهُ‏ فِي آخِرِ عُمُرِهِ بِالنَّارِ»1 اگر دیدی کسی انسان خوبی است، حکم نکن که خوب هم از دنیا می‌رود. اگر هم دیدی که انسان بدی است، قضاوت نکن که با همین حال از دنیا می‌رود. کسی فکر می‌کرد برصیصای عابد و بلعم باعورا این‌گونه سقوط کنند؟ آیا کسی فکر می­کرد آخر کار زبیر، سعدبن‌ابی‌وقاص، عبدالله‌بن‌حّر جعفی و... این‌گونه شود؟ کسی فکر می‌کرد حرّ و مالک‌بن‌دینار این‌گونه بشوند؟ «اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُکَ اَن تَختِمَ لی بِالسَّعادَةِ»؛ خدایا کاری کن که آخر کار، عمر ما به سعادت تمام بشود. در حدیثی از پیامبر‌ آمده است: «علامة الشقاوة اربعة نسيان الذنوب الماضية ، و هي عند الله تعالي محفوظة و ذكر الحسنات الماضية و لا يدري أقبلت أم ردت و نظره الي من فوقه في الدنيا و نظره الي من دونه في الدين و علامة السعادة أربعة :  ذكر الذنوب الماضية و نسيان الحسنات الماضية  و نظره الي من فوقه في الدين و نظره الي من دونه في الدنيا»2

علامت­های شقاوت چهار دسته­اند:

1. فراموشی گناهان درحالی‌که در نزد خدا موجود­اند. در آخر سورة بقره آمده است: «ربّنا و لاتُحَملّنا ما لا طاقَة لَنا به وَ أعفُ عَنّا وَ اغفِرلَنا و ارحَمنا أنتَ مولانا» این سخن انسان سعادتمند است. یکی از مناجات‌هایی که در مفاتیح وجود دارد، مناجات خمس عشر است و یکی از آن مناجات‌های پانزده‌گانه، مناجات تابئین است. امام سجاد (علیه السلام) در این مناجات می‌فرماید: «خدا تو دری را به نام توبه باز کردی، خدایا اگر کسی این در را نزد، خودش مقصر است».

2. کارهای خوبش را به رخ دیگران بکشد و دچار عجب و تکبر شود. هر کس تکبر بورزد، با خدا درافتاده است. خداوند سوگند خورده که متکبر را زمین ب‌زند.

3. کسانی که در امور دنیوی به بالادست خودشان نگاه می‌کنند. امروزه چقدر چشم‌وهم‌چشمی فراوان شده است. حضرت زهرا زندگی فقیرانه‌ای داشت؛ اما در این خانه، حضرت زهرا، زینب (سلام الله علیها) و امام حسن و امام حسین را تربیت کرد.

4. در امور دینی به پایین‌دستش نگاه کند. آیا تا با حال شما به نماز امیرالمؤمنین غبطه خورده‌اید؟ آیا به نماز شب یک عالم غبطه خورده‌اید؟ در زیارت حضرت معصومه آمده است: «اللهم اسئلک ان تختم لی بالسعاده» در حدیث داریم «لا يزال‏ المؤمن‏ خائفاً من سوء العاقبة»3 مؤمن دائماً از عاقبت به شر شدنش می‌ترسد.

 

در بخش دیگر زیارت می‌خوانیم «و لاتسلب منی ما انا فیه» چیزهایی را که ما داریم را از ما نگیر. ما سلامت، ولایت، امنیت و... داریم. مواردی در زندگی وجود دارد که از انسان سلب توفیق می‌کند. یکی از سلب نعمت کننده­ها، سخن ناشایست است: «رُبَ‏ كَلِمَةٍ سَلَبَتْ‏ نِعْمَة»؛ چه بسا کلمه‌ای که از انسان نعمتی را می­گیرد.

پی‌نوشت

    1. 1.تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص
    2. 2.المواعظ العددیه، ص120.
    3. 3.سید هاشم بحرانی،‌ البرهان في تفسير القرآن، ج‏1، ص