برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

رسانه‌هاي ديجيتال در گام پنجم

مصلي بزرگ امام خميني (ره) براي چهارمين سال متوالي ميزبان برگزاري پنجمين نمايشگاه «رسانه‌هاي ديجيتال» بود. این نمایشگاه عصر روز پنج‌شنبه چهارده مهرماه با حضور دكتر حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و ابوترابي نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي افتتاح شد.

نخستین دورة نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شده بود. نمایشگاه امسال 90هزار متر مربع را در برگرفته بود.

در بخش‌هاي مختلف نوزده‌گانة اين نمايشگاه كه مهندس زارع‌پور رئيس پنجمين دوره، آن را بزرگ‌ترين نمايشگاه در حوزه نرم‌افزارهاي ديجيتال در منطقه دانست، سی‌هزار اثر از سوي سازندگان ارائه شده بود. بازديدكنندگان شاهد برگزاري نمايشگاهي بودند كه تمام نياز‌هاي يك خانوادة ايراني را در حوزة نرم‌افزار تأمين می‌کرد.

در طول مدت اين نمايشگاه كه تا 23 مهر ادامه داشت علاوه برگزاري بيش از 40 مسابقه، حدود 300 نشست تخصصي و كارگاه آموزشي براي بازديدكنندگان نيز برگزار شد.

بخش بين‌الملل اين نمايشگاه، نمايندگان سی كشور جهان را در غرفه‌هاي مختلف جاي داده بود. همچنين حضور سازمان يونسكو براي اولين بار و «مجمع جامعه المصطفي العالميه» به عنوان دانشگاه مجازي طلاب، جزء قسمت‌هاي جذاب اين بخش به شمار مي‌رفت. حضور سايت حرم حضرت اباالفضل (علیه السلام) با نام الكفيل و غرفه حرم حضرت اميرالمومنين (علیه السلام) نيز جزء پر بازديدترين غرفه‌هاي اين بخش بودند. همچنين حضور چند غرفه از كشور افغانستان كه يكي از مهم‌ترين مصرف كنندگان نرم‌افزارهاي ايراني به شمار مي‌رود، در نمايشگاه امسال جالب توجه مي‌نمود. نمايندگان كشورهاي‌آمريكاي لاتين مانند كوبا، مكزيك، ونزوئلا و برزيل نيز با پرچم‌هاي رنگارنگ خود يك غرفه بزرگ در اين بخش برپا كرده بودند و در كنار آن، بخش وي‍ژه رسانه‌هاي ديجيتال و بيداري اسلامي با توجه به تحولات منطقه‌اي كشورهاي اسلامي با ده غرفه برپا شده بود.

اما بخش جذاب و هميشه پرمخاطب بازي‌هاي رايانه‌اي، امسال با حضور هفتاد بازي و سرگرمي ايراني ذيل بیست عنوان رونق بيشتري نسبت به گذشته داشت. بازديدكنندگان در 35 غرفه شاهد عرضة بازي‌هاي جديد و باكيفيت ايراني به بازار بودند. «نبرد در خليج عدن»، اولين بازي ارتش جمهوري اسلامي از جمله بازي‌هاي بود كه توجهاتي را به خود جلب كرد. این بازی قرار است در سال آينده به بازار بيايد. همچنين بازي‌هاي موفق دوره‌هاي گذشته مانند گرشاسب و بازي ميرمهنا كه چندماه بيشتر از انتشار آن نگذشته، در اين بخش حضور داشتند. امكان تست بازي‌هاي ايراني توسط كاربران جزء مزيت‌هاي اين بخش محسوب مي‌شد.

رسانه‌هاي ديجيتال به نوعي، سلاح و عرصة جنگ نرم به شمار مي‌رود. در نمايشگاه امسال نيز بخش جنگ نرم با محوريت آگاهي بخشي عمومي در خصوص مخاطرات و فرصت‌هاي رسانه و فضاي مجازي، غرفه‌هاي متعددي را در دل خود جاي داده بود. همچنين بخش متنوع و جذاب وبلاگ‌ها و پايگاه‌هاي اينترنتي، بخش كارگاه‌ها و نشست‌ها با شعار «سواد ديجيتال، سواد آينده»، قسمت شهر ديجيتال، بخش خانواده و همچنين بخش فناوري و نوآوري در رسانه‌هاي ديجيتال، جزء ديگر بخش‌هاي اين نمايشگاه به شمار مي‌رفتند كه پرداخت مفصل به هريك فضا و گزارش جداگانه مي‌طلبد.

اما نكته بسيار قابل تقدير در نمايشگاه امسال، برپايي يادمان و يادبود شهداي فاوا (فناوري اطلاعات و ارتباطات) در نمايشگاه و معرفي اين شهدا در نشريه روزانه نمايشگاه بود. این کار موجب شده بود نمايشگاه به نام، ياد و تصوير شهداي گران‌قدر مزين باشد.

 

جشنواره‌هاي رضوي

چند سالي هست كه از ولادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) تا ولادت حضرت امام علي بن موسي الرضا (علیه السلام)، دهة كرامت نام‌گذاري شده و هرساله در اين ايام، برنامه‌هاي متعدد فرهنگي ـ هنري بسياري در سراسر كشور با محوريت اين دو جلوة رحمت الهي و معرفي بهتر و بيشتر زندگي و آموزه‌هاي مربوط به ايشان، برگزار مي‌شود. يكي از اين حركت‌ها در عرصة هنر كه جنبة ملي نیز پيدا كرده و سرتاسر كشور را تحت تأثير خود قرار مي‌دهد، جشنواره‌هاي ملي رضوي است که در رشته‌هاي شعر، عكس، پوستر، وبلاگ نويسي، داستان، فيلم و نظاير آن برگزار می‌شود. هرساله پس از برگزاري مراحل استاني، ميزباني مرحلة كشوري آن را به يكي از مراكز استان‌هاي كشور به غير از پايتخت سپرده‌اند كه امري ستودنی است. به بركت حضرت ثامن الحجج (علیه السلام) سال به سال بر رونق اين جشنواره‌ها افزوده مي‌شود؛ اما برگزار كنندگان آن راه دشواري براي دوري از محصور شدن در كليشه‌ها دارند.