برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

وجوه اهميت مصر

امیر جلالیان

مصر از ابعاد مختلف داراي اهميت فوق‌العاده در شرايط فعلي دنياست كه البته بسياري از اين وجوه، از ديرباز نيز موجب اهميت مصر بوده ‌است. مي‌توان اين ابعاد را در موارد هشت‌گانة زير خلاصه كرد.

1. موقعیت جغرافیایی: اين كشور در همسایگي رژيم صهيونيستي قرار دارد كه از نظر امنيتي براي آنان و غربي‌ها بسيار مهم است. همچنين مصر در قلب جهان عرب و در همسايگي عربستان قرار گرفته كه اين موضوع بر اهميت موقعيت جغرافيايي آن افزوده است.

2. کانال سوئز: جریان نفت به صورت گسترده از این كانال عبور مي‌كند كه منبع درآمد خوبي نيز براي مصري‌ها محسوب مي‌شود.

3. جمعیت بالا: مصر با80 میلیون نفر جمعیت، پرجمعيت‌ترين كشور عربي است.

4. شهرنشینی: برخلاف اغلب کشورهای عربی كه داراي جمعيت روستایی هستند و روحیه قبیله‌ای بر آنها حاكم است، بيشتر مردم مصر، شهرنشين هستند. براي مثال، پايتخت اين كشور يعني قاهره، 20 ميليون نفر جمعيت دارد.

5. پيشينة تمدنی و تاریخي: تمدن مصر باستان در كنار تمدن چین، ایران و روم، چهار تمدن بزرگ دنیا بوده‌اند. همين امر به تفاوت روحيه مردم مصر با بقیه اعراب منجر شده است. مصري‌ها خود را در جايگاهي بالاتر از ديگر اعراب می‌بينند.

6. جایگاه علمی و فكري: تعدد دانشگاه‌ها و وجود قوی‌ترین دانشگاه دینی، يعني «الأزهر» با قدمت هزار ساله، باعث برخورداري مصر از جايگاه ممتاز علمي و فكري در ميان اعراب شده است. البته اين دانشگاه اقتدار سياسي در مصر نداشته و رئيس آن را پادشاه مصر تعيين مي‌كرده است. به علاوه بسياري از دانشمندان و متفكران جهان اسلام از مصر برخاسته‌اند.

7. علوم جدید: مصر براي ساليان طولاني عهد‌ه‌دار تربیت استادان در رشته‌های مختلف بوده است.

8. اخوان‌المسلمين: اين گروه كه از حدود سال 1928 تشكيل شده، در ده‌ها كشور پايگاه دارد و نقش مهمي در شكل‌دهي فكر فعالان سياسي و اجتماعي كشورهاي مختلف بازي كرده و مي‌كند.