برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

تحلیل ماه 16

مرتضی صفایی

ابتکار عمل، همچنان در دستان ایران

برگزاری اجلاس «جوانان و بیداری اسلامی» در تهران، با حضور بیش از هزار جوان انقلابی از بیش از 70 کشور جهان، توجه‌ها را دوباره متوجه نقش راهبردی ایران کرد. حقیقت آن است که هیچ کشور اسلامی دیگری چنین جایگاه مقبولی در میان ملت‌های انقلابی ندارد تا بتواند چنین همایشی را برگزار کند و خود را حامی حرکت‌های انقلابی مردم منطقه معرفی کند. نقطة اوج این همایش، دیدار جوانان انقلابی جهان اسلام با مقام معظم رهبری بود. دیداری که نشان داد اگر عرصة مواجهة مستقیم جوانان انقلابی مسلمان با رهبر انقلاب اسلامی ایران گشوده شود، دیگر تردیدی دربارة تأثیر مستقیم ایران در انقلاب‌های مردمی منطقه باقی نخواهد ماند. در شرایطی که آمریکا به دنبال مصادره حرکت‌های مردمی در منطقه است و نمی‌خواهد منافع راهبردی‌اش را به آسانی از دست دهد، حرکت‌هایی مانند این همایش، نقشه‌های آمریکا را در منطقه به چالش می‌کشد. آنچه در دیدار جوانان انقلابی منطقه با رهبر معظم انقلاب اتفاق افتاد، نشان داد که رهبر انقلاب اسلامی ایران، فقط رهبر شیعیان منطقه نیست و تمام جوانان مسلمان انقلابی، به نحوی آرمان‌ها و امیدهایشان را در آینة سخنان و رهنمودهای ایشان می‌جویند. به علاوه استفاده از ظرفیت دیپلماسی عمومی که در سال‌های گذشته کمتر مورد توجه بود، از دستاوردهای مهم دیگر این اجلاس بود. ارتباط جوانان انقلابی با یکدیگر، ورای روابط معمول دیپلماتیک، می‌تواند باعث آگاهی‌بخشی، انتقال تجربیات و تبادل نظرها شود که قطعاً در سرنوشت آینده انقلاب‌های منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

 

سوریه و فشارهای بیشتر خارجی

دولت سوریه در وضعیت پیچیده و دشواری قرار دارد. درحالی‌که ناظران اتحادیه عرب از سوریه خارج شده‌اند و عربستان و قطر اصرار دارند که به هر قیمتی حکومت بشار اسد را سرنگون کنند، فشارهای دولت‌های اروپایی و آمریکا نیز افزایش یافته است. این دولت‌ها که از ماه‌ها ناآرامی در سوریه طرفی نبسته و نتوانسته‌اند بخش اعظم مردم سوریه را با خود همراه کنند، به جنگ روانی بی‌سابقه و تشدید فشارهای دیپلماتیک روی آورده‌اند. آمریکا دومین قطعنامه علیه سوریه را به شورای امنیت برد، اما باز هم با وتوی روسیه و چین مواجه شد. یک روز پس از آن، خانم کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که راه‌حل دیگری برای بحران سوریه لازم است. وی تأکید کرد لازم است از معترضان سوری حمایت مستقیم صورت بگیرد و از افزایش تحریم‌ها علیه سوریه خبر داد. وی همچنین به وتوی قطعنامه آمریکایی علیه سوریه، توسط چین و روسیه اعتراض کرد و خواستار توقف فروش سلاح به این کشور شد. شواهد حاکی است که در ماه‌های آینده آمریکا و هم‌پیمانان راهبردی‌اش در منطقه، به دنبال سرنگونی حکومت بشار اسد به هر قیمتی هستند؛ اما می‌خواهند هزینه‌های این اقدام تا حدممکن کاهش یابد. آنان که از تشکیل منطقه حایل در مرز ترکیه و سوریه طرفی نبستند، به دنبال اولین اشتباه عمدة دولت و ارتش سوریه هستند تا بهانة لازم را برای مداخله نظامی به آن‌ها بدهد. در عین حال نگرانی‌های امنیتی اسرائیل نیز جدی است و کارشناسان امنیتی و نظامی در رژیم صهیونیستی، نگران جایگزین بشار اسد در صورت سرنگونی دولت سوریه هستند؛ چراکه احتمالاً در این صورت زمینه برای به قدرت رسیدن اسلامگرایان تندروی سلفی فراهم خواهد شد. اسلامگرایانی که تهدیدی بالقوه برای امنیت اسرائیل محسوب می‌شوند.

 

واقعیت چیست؟

صدای همه از آشفتگی بازار و افزایش بی‌رویة قیمت‌ها درآمده است. چه آشفتگی در بازار ارز و چه آشفتگی در بازار سکه و طلا، هیچ‌کدام نمی‌تواند تنها متأثر از عوامل اقتصادی و مؤلفه‌های بازار باشد. اتفاقاتی که در سه‌ماهه اخیر در بازار ایران رخ داد، کم‌سابقه و پیچیده است. تقریباً هیچ‌کدام از کارشناسان اقتصادی، پیش از آشفتگی‌های اخیر در بازار طلا و ارز، چنین رخدادهایی را پیش‌بینی نمی‌کردند. به علاوه نوسانات طلا و ارز، مستقیماً در افزایش تورم و به‌هم‌ریختگی قیمت کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم تأثیر داشته است. اما واقعیت چیست؟ آیا این اوضاع، بر اثر شرایط بحرانی اقتصادهای اروپایی است؟ آیا تأثیرات تحریم‌هاست؟ آیا بر اثر افزایش نقدینگی و هجوم مردم برای به دست آوردن سود بیشتر در زمان کمتر است؟ آیا دادن یارانه مستقیم به مردم باعث این شرایط شده است؟ آیا دلالان و سودجویان چنین شرایطی را رقم زده‌اند و با توطئه‌های دشمنان همراهی کرده‌اند؟ آیا بخشی از دولت و جریان انحرافی مسبب این وضعیت است و اهداف سیاسی از این رفتارها دارند؟ یا آن‌گونه که وزیر اقتصاد اعلام کرد ایجاد فضای مصنوعی التهاب توسط رسانه‌ها از عوامل اصلی چنین اتفاقی بوده است؟ به واقع نمی‌توان تمام تقصیرها را بر گردن یکی از عوامل پیش‌گفته انداخت؛ اما واضح است که ورود دیر هنگام دولت به این مسئله و سکوتی تقریباً بیست روزه، التهاب‌ها را در بازار تشدید کرد و نگرانی‌ها را افزایش داد. سؤال اصلی این است که در سال جهاد اقتصادی، چرا عزم جدی از طرف مسئولان برای تحقق اهداف طرح شده توسط مقام معظم رهبری دیده نمی‌شود و حتی در کنترل بحران‌هایی این چنین، احیاناً کوتاهی می‌شود؟

 

انتخابات رقابتی و توطئه‌های دشمن

با وجود تبلیغات منفی گسترده دربارة شرکت مردم در انتخابات مجلس توسط رسانه‌های بیگانه، پیش‌بینی‌ها از برگزاری انتخاباتی گسترده و رقابتی خبر می‌دهند. حضور جریان‌های مختلف سیاسی مانند جبهه متحد اصول‌گرایان، جبهه پایداری، حامیان دولت، حزب مردم‌سالاری، اصلاح‌طلبان مستقل، و نیز منتقدان دولت، عملاً در تمام حوزه‌های انتخاباتی، رقابت جدی برای تصدی پست نمایندگی مجلس ایجاد کرده است. علی‌رغم اعلام آقای خاتمی مبنی بر عدم حضور اصلاح طلبان در این انتخابات، حزب مردم‌سالاری در کنار چند گروه و حزب دیگر اصلاح‌طلب، اعلام کردند که در انتخابات شرکت می‌کنند و به گفتة دبیرکل این حزب، تاکنون در 140 حوزه انتخاباتی نامزدهایشان را مشخص کرده‌اند. به علاوه برخی از اصلاح‌طلبان، به صورت مستقل نام‌نویسی کرده‌اند و قصد شرکت در انتخابات دارند. در این سو و در میان اصول‌گرایان، دو لیست اصلی وجود دارد: جبهة متحد اصول‌گرایی و جبهه پایداری. گرچه این دو جریان در بسیاری موارد بر گزینه‌های مشترک تأکید می‌کنند، رقابت در میانشان جدی است؛ به‌ویژه در تهران و چند شهر بزرگ دیگر که لیست‌های متفاوتی از طرف این دو گروه ارائه شده است. آخرین نظرسنجی‌ها از حضور 55 تا 60 درصدی مردم حکایت دارد. برخی تحلیل‌گران خارجی بر این عقیده‌اند که اگر نظام جمهوری اسلامی بتواند 50 درصد واجدین شرایط را پای صندوق های رأی بیاورد، موفقیتی بزرگ برای ایران و شکستی دیگر برای دشمنان ایران اسلامی رقم زده است. در این شرایط هوشیاری مسئولان برگزاری انتخابات و نیز نامزدهای نمایندگی مجلس اهمیتی دو چندان دارد؛ چراکه به تعبیر رهبر انقلاب، هیچ‌چیز مهم‌تر از برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور و نشاط در این شرایط نیست.

 

مراسم نمادین پس از سی سال تجربه!

مراسم سالگرد ورود امام راحل(ره) به میهن، امسال نیز مانند سال‌های گذشته برگزار شد؛ اما با حواشی فراوان. تهیه ماکت مقوایی از حضرت امام خمینی(ره) و حرکت دادن این ماکت در میان تشریفات نظامی، نه تنها جذابیتی برای مردم ایران نداشت، بلکه موجب ناراحتی دوستان امام و انقلاب، و شادی دشمنان شد. به‌گونه‌ای که تا چند روز بعد از 12 بهمن، رسانه‌های بیگانه و دنباله‌های آنان در شبکه‌های مجازی، غوغایی از تمسخر و ریشخند علیه امام و انقلاب به راه اندختند که دل هر عاشق انقلاب را به درد می‌آورد. حجت‌الاسلام حمید انصاری نیز چند روز بعد اعلام کرد که برگزاری چنین مراسمی در شأن امام راحل(ره) و جمهوری اسلامی ایران نبود. اعتراض‌های مکرر مردمی به صداوسیما هم برای پخش بخش‌هایی از این مراسم نشان داد که چنین رفتاری دل خیلی‌ها را به درد آورده و بهانه خوبی به دست دشمنان انقلاب داده است. جالب اینجاست که مسئولان برگزاری این مراسم، تاکنون عذرخواهی نکرده‌اند و توضیحی نداده‌اند. شاید برخی از این به ظاهر دوستان فکر می‌کنند کار جالبی هم انجام داده‌اند و منتظر تشویق نیز هستند؛ درحالی‌که بیش از سی سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و هنرمندان متعهد فراوانی دل در گروی عشق امام و آرمان‌های او دارند. جا داشت که کمترین مشورتی با چنین هنرمندانی صورت می‌گرفت تا مراسمی در خور شأن امام خمینی(ره) برگزار می‌شد. به‌جاست مسئولان این برنامه از پیشگاه ملت ایران عذرخواهی کرده و در فکر جبران برای سال آینده باشند.

 

هوشمندی رهبری، عقب‌نشینی آمریکا

خطبه‌های نماز جمعة مقام معظم رهبری در نوزدهم دی‌ماه، پاسخ قاطعی به تهدیدهای اخیر علیه ایران بود. در روزهای قبل از نماز جمعة مذکور، رسانه‌های دشمن در اقداماتی هماهنگ، به تهدید و جنگ روانی علیه ایران پرداختند و سعی داشتند این‌گونه القا کنند که ایران بر اثر تحریم‌های به اصطلاح شکننده، و نیز تهدید به جنگ و حمله نظامی، اندک نرمشی در مواضع خود داده و تا حدودی عقب‌نشینی خواهد کرد. روز پنجشنبه 18 دی، سه موضع تهدیدآمیز علیه ایران توسط برخی از مقامات انگلیس، آمریکا و اسرائیل ابراز شد. مشخص بود که جهت این تهدیدها برای تأثیرگذاری بر سخنان رهبر انقلاب است. نیک کلگ معاون نخست‌وزیر انگلیس بیان کرد می‌ترسد اسرائیل مسئلة هسته‌ای ایران را مسئلة خودش بداند و یک‌تنه دست به حمله نظامی علیه ایران بزند. از دیگر سو دنیس راس مشاور سابق امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: «آمریکا نمی‌تواند نتانیاهو را در مورد حمله به ایران محدود کند. آنان ایران را تهدیدی جدی برای خود می‌داند و اگر چنین تلقی وجود داشته باشد، هیچ‌کس نمی‌تواند در مقابل آنان بایستد». سرانجام موشه یعالون، معاون نخست‌وزیر رژیم غاصب اسرائیل اعلام کرد که ایران در پی ساخت موشک‌هایی با برد 10000 کیلومتر است و هدف این موشک‌ها، آمریکاست و در این شرایط ایران نه فقط تهدیدی برای اسرائیل، بلکه برای آمریکا و کل جهان است. اما در روز جمعه، مقام معظم رهبری با بیان اینکه انقلاب در سی سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته و از مسیر اصلی خود منحرف نشده است، تأکید کردند که تهدید به جنگ علیه ایران به ضرر آمریکاست و خود جنگ ده برابر بیشتر. ایشان ادامه دادند که دشمنی ما با رژیم صهیونیستی ریشه در آرمان‌های انقلاب اسلامی دارد و هرجا که گروه یا ملتی بخواهد علیه اسرائیل دست به مبارزه بزند، جمهوری اسلامی ایران پشتیبان او خواهد بود. ایشان افزودند ما در جنگ 33 روزه علیه لبنان و جنگ 22 روزه علیه غزه دخالت کردیم و جهان نتیجه دخالت ما را دید. در برابر تهدید به تحریم نفت ایران توسط اروپا و تهدیدهای نظامی از طرف آمریکا هم فرمودند که ما هم تهدیدهای متقابلی داریم که به موقع اعمال خواهد شد. پس از این سخنان، رسانه‌های غربی آشکارا سکوت کردند و چند روز بعد باراک اوباما اعلام کرد فعلاً برنامه‌ای برای حمله نظامی به ایران ندارد.