برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

خبر

ترجمه دومین داستان جنگی اکبر صحرایی به انگلیسی

داستان جنگي «شمشاد و آرزوي چهارم» نوشته اكبر صحرايي به همت انتشارات پاليزان به زبان انگليسي ترجمه خواهد شد.

اكبر صحرايي در كتاب «شمشاد و آرزوي چهارم» در كنار نمايش ايثار و شهامت نوجواني به نام شمشاد در عمليات، هم كلام شدن او را در خلوت خودش با غول چراغ جادو و بيان آرزوهايش نشان مي‌دهد.
اين اثر در 40 فصل با عناويني مانند «چشم قورباغه‌اي»، «چتر منور سفيد»، «كوچه قهر و آشتي»، «سرباز غول پيكر»، «شش تفنگدار»، «اتاق پنج دري»، «قصه موطلايي»، «دوچرخه هركولس»، «وطندار» و «غول چراغدار» نوشته شده است.
این اثر اكبر صحرايي رتبه اول بخش داستان نوجوان سيزدهمين دوره انتخاب كتاب سال دفاع‌مقدس را در سال 1389از آن خود كرده است. پيش از اين نیز داستان «معماي كانال ماهي» از اين نويسنده از سوي انتشارات علمي و فرهنگي به انگليسي ترجمه شده است.

 

با چاپ هشتم «جام جهاني در جواديه»؛

داوود اميريان سه اثر داستاني تازه منتشر مي‌كند

پس از چاپ هشتم رمان «جام جهاني در جواديه» سه اثر داستاني تازه داوود امیريان با نام‌هاي «قصه‌ي حيوانات»، «حلزون گم‌شده» و «خمپاره‌هاي فاسد» منتشر می شود.

اولين چاپ رمان «جام جهاني در جواديه» سال 83 و با شمارگان 2200 نسخه توسط انتشارات قدياني به بازار آمد. هم‌اكنون هم چاپ هشتم این رمان با شمارگان 11هزار نسخه منتشر شده است كه اين ميزان تجديد چاپ و تيراژ، استقبال خوب مخاطبان را نشان مي‌دهد. به گفته نویسنده این کتاب قرار است به زبان‌هاي ايتاليايي و آلماني ترجمه شود.
این کتاب داستان آشنایی الكس هيوارد فرزند سفير كانادا در تهران و سياوش يكي از بچه‌هاي محله جواديه است. الكس ماجراي يك دوره مسابقه فوتبال در جواديه را از زبان سياوش مي‌شنود و يك تيم از بچه‌هاي كانادايي را براي مسابقه معرفي مي‌كند؛ اما كار به همين جا ختم نمي‌شود و تيم‌هايي از كشورهاي ديگر و حتا بچه‌هاي كارگر افغان هم در اين مسابقه شركت مي‌كنند و به تدريج جام جهاني كوچك در جواديه شكل مي‌گيرد.
همچنين كتاب‌هاي «قصه‌ي حيوانات»، «حلزون گم‌شده» و «خمپاره‌هاي فاسد» به ترتيب توسط انتشارات سوره‌ي مهر، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و انتشارات آل احمد در دست انتشارند.
«قصه‌ي حيوانات» که آخرين مراحل بازنويسي را طي مي‌كند، درباره‌ي حيوان‌هايي است كه با پيامبران ارتباط داشته‌اند؛ همانند نهنگي كه حضرت يوسف (ع) را بلعيد يا عنكبوتي كه در راه ورودي غاري كه پيامبر (ص) در آن پنهان شده بودند، تار تنيد.
«حلزون گم‌شده» نيز درباره‌ي كودك ناشنوايي است كه سمعك خود را برمي‌دارد تا صداي جنگ را نشنود. اين كتاب توسط ليلا طاهري مراحل پاياني تصويرگري را پشت سر مي‌گذارد.
مجموعه‌ي داستان طنز «خمپاره‌هاي فاسد» نیز با موضوع دفاع مقدس براي نوجوانان نوشته شده است.

 

بحران ؛ خاطرات روزانه رئیس ستاد کاخ سفید

کتاب خاطرات روزانه همیلتون جردن، رئیس ستاد کاخ سفید در دروان ریاست جمهوری جیمی کارتر با عنوان «بحران در سال آخر ریاست جمهوری کارتر» از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی همزمان با تسخیر سفارت انگلستان توسط دانشجویان ایرانی در آذرماه، کتاب «بحران در سال آخر ریاست جمهوری کارتر» که از زبان همیلتون جردن رئیس ستاد کاخ سفید به شرح و وقایع سال آخر ریاست جمهوری جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا در سال‌های ابتدای انقلاب اسلامی ایران می‌پردازد را روانه بازار کتاب کرد.

این کتاب که محور اصلی آن درباره تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و گروگانگیری دیپلمات‌های آن نگاشته شده است رایزنی‌‌های متعدد دولت آمریکا با بسیاری از سیاستمداران ایرانی را نیز در درون خود افشا کرده است.

جردن در این کتاب، از مسئله گروگان‌گیری و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران  را به عنوان مهم‌ترین بحران سال آخر ریاست جمهوری کارتر یاد کرده و با استفاده از یادداشت‌های شخصی و بهره‌گیری از اسناد و مصاحبه با بسیاری از سیاستمداران و آشنایان به اوضاع ایران به نوع خود بسیاری از زوایای تاریخ ایران را روشن می‌کند که گاه با تحلیل‌های نویسنده بر وقایع همراه شده است.

کتاب «بحران سال آخر ریاست جمهوری کارتر» با ترجمه محمد طاهری مقدم در 550 صفحه و با  قطع وزیری و قیمت 92000 ریال منتشر شده است.

 

به همت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی؛

خاطرات «حبیب‌الله کلانتری» از زندان‌ ابوغریب منتشر می‌شود

مجموعه خاطرات خلبان آزاده دفاع مقدس «حبیب‌الله کلانتری» که 10 سال و چند ماه از عمر خود را در سلول زندان‌های ابوغریب و الرشید گذرانده با بیان شکنجه‌های اسرا در زندان‌های ابوغریب و الرشید با عنوان «یک پنجره برایم کافیست» منتشر می‌شود.
برای انتشار این کتاب حدود یک ماه مصاحبه با این آزاده انجام شده که نتیجه آن تا ماه آینده در 300 صفحه‌ توسط هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی در هوانیروز منتشر می‌شود.
به گفته نویسنده «یک پنجره برایم کافیست» این آزاده خلبان 3 ماه بعد از آغار جنگ تحمیلی به اسارت عراق درمی‌آید. وی حدود 4 سال در زندان ابوغریب و بقیه دوره اسارتش را در زندان الرشید گذرانده در حالی که نام وی به همراه 33 نفر از اسرای ایرانی از جمله شهید «حسین لشکری» در لیست اسرای ایرانی صلیب سرخ جهانی نبوده است.
«حبیب‌الله کلانتری» دوره 3 ماهه اسارت خود در استخبارات عراق را داخل سلولی به شکل گاوصندوق گذرانده که تنها ارتباط آن با بیرون، فضایی به اندازه یک آجر بوده که آن را هم با میله آهنی مسدود کرده بودند.

 وی پس از انتقال به زندان ابوغریب نیز، همین وضعیت را داشته و به همین خاطر دچار مشکلات تنفسی شده است.

وی با توجه به ویژگی‌های خاص دوران اسارت، عنوان «یک پنجره برایم کافیست» را برای به تحریر درآوردن سختی‌های یک آزاده در اسارت بعثی‌ها در نظر گرفته است.