برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

امواج میان زمین و آسمان - گزارشی از چهارمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال

الف. غلامی

-----------------------------

اشاره: یادتان باشد! این نمایشگاه اصولا تخصصی نیست. یعنی این‌که قرار نیست یک عده مهندس و دکتر – فقط -  آن هم رشته رایانه و رشته‌های مرتبط، به این نمایشگاه سر بزنند و استفاده کنند. بلکه هر کسی که نامی از رایانه و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات شنیده باشد و البته برایش بُعد فرهنگی و اجتماعی آن مهم باشد؛ می‌آید به این نمایشگاه و اتفاقا استفاده هم می‌کند. ما نیز گزارشی از این نمایشگاه سالانه تهیه کردیم تا بتوانیم ذهن شما مخاطب عزیز را هر چه بیشتر به اهمیت انتقال مفاهیم دینی، انقلابی و ... بوسیله رسانه‌های دیجیتال در دنیای امروز، بیشتر آشنا کنیم. امید که توانسته باشیم. 

-----------------------------

چهارمین سال است که نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال برگزار می‌شود. امسال نیز از روز جمعه پانزدهم مهرماه هشتاد و نه  دکمه‌ی شروع(Start) خود را زد. در این سال  هم طبق سنوات قبلی بخش‌های متنوعی دارد که البته چیزهایی هم اضافه شده است:

روز اول نمایشگاه، روز بچه‌ها

البته نه اینکه روزهای دیگر روزهای بچه‌ها نباشد. روز اول که  مصادف با روز جهانی کودک شده بود، بچه‌های ریز و درشت، سالن را گذاشته بودند روی سرشان. چون این نمایشگاه اهمیت ویژه‌ای برای بچه‌ها و کودکان و نوجوانان قائل شده است. بخش کودک و نوجوان، زیرگروه بخش اصلی نرم‌افزارهای رسانه‌ای مخصوص بچه‌هاست. نرم‌افزارهای تماما مورد علاقه بچه‌ها، از سنی که بلد باشند به کامپیوتر نگاه کنند - منظورم دوران نوزادی است - تا دوازده، سیزده سالگی، یکی از بخش‌های مخصوص کودکان و نوجوانان است. بخشهای دیگر مانند خانواده، مسابقه و هنر نیز از قسمت‌هایی است که در برنامه‌های خود به کودکان توجه ویژه دارند.  

نرم‌افزارهای رسانه‌ای، گردن‌کلفت محل

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های نمایشگاه، نرم‌افزارهای رسانه‌ای است. اگر یک تعریف خودمانی بخواهیم از این بخش داشته باشیم هر لوح فشرده (DVD,CD) نرم افزاری که شما امروزه می‌بینید یکی از اجزای این بخش محسوب می‌شود. از نرم‌افزارهای مذهبی و فرهنگی گرفته تا نرم‌افزارهای آموزشی،کاربردی و کودکان که قبلا به آن اشاره کردیم. انواع نرم‌افزارها را می‌توانید در این بخش بزرگ - در واقع بزرگ‌ترین بخش نمایشگاه - پیدا کنید.

این بخش یکی از پربازدیدکننده‌ترین بخش‌هاست. واقعیت مهم این بخش - که شاید یادمان برود - فعالیت بسیار گسترده‌ایست که قبل از برگزاری نمایشگاه و مستقل از آن در این رابطه انجام می‌شود. آن هم شناسنامه‌دار کردن همه نرم‌افزارهای تولیدی و خارجی می‌باشد. باورتان می‌شود؟: تمام نرم‌افزارهای تولیدی در کشور خط به خط دیده شود و سپس مجوز دریافت کند؟ دقیقا مثل فرآیند صدور مجوز برای کتاب. خوب این کار به نفع همه‌ی است: مشتری، تولیدکننده و مسؤولین فرهنگی. مساله‌ی حقوق معنوی تولیدکننده و حقوق مصرف‌کننده و این حرفها در این فرآیند گنجانیده شده است. و بدین ترتیب هر نرم‌افزاری که در این بخش نمایشگاه می‌بینید از آب گذشته است و مطمئن!

اینترنت پاکم آرزوست

اگر از ایستگاه مترو شهید بهشتی به سمت نمایشگاه آمده باشید و اولین ورودی اصلی را وارد شوید، آنجا، دو قدم مانده به در اصلی، بخش اینترنت و وبلاگ‌ها را شاهد خواهید بود. این بخش به شکل سه تا W(WWW)چیده شده است تا بگویند...بله، ما اینیم.

بخشی که کوشیده است غیرممکن را ممکن کند: اینترنت پاک. همه سایتهای بهداشتی و بدن کک و مک را می‌توانید اینجا پیدا کنید. یا شاید بهترست بگویم هر سایتی که اینجا می‌بینید جزو سایتهای مفید است. حدود صد و چهل سایت متنوع. در حقیقت بچه مثبت‌های اینترنتی گرد هم آمده‌اند.

این بخش امسال بیشتر بر روی مبحث جنگ نرم متمرکز شده بود. پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و بلاگرهایی مانند: پلاک فا(www.pelakfa.com)یا راسخون(www.rasekhoon.net) و یا حتی جبهه جهادگران مجازی(www.cjf.ir) از این دست پایگاه ها می‌باشند. البته سایت‌های دیگر و بلاگرهای خوب دیگری هم بود که:"آقا! باید می بودید و می‌دیدید!"

تلفن همراه، خواب شما را تعبیر می‌کند

این تیتر عجیب و غریب نام یکی از نرم‌افزارهایی است که در بخش نرم‌افزارهای تلفن همراه عرضه شده است. بخش نرم‌افزارهای تلفن همراه یکی از چهار بخش اصلی می‌باشد. حیف که الان وقتش نیست و الا فصلی درباره اهمیت تلفن همراه، فن‌آوریهای جانبی آن مانند بلوتوث و پیامک و چالشها و فرصتهای آن فلسفه‌بافی می‌کردم. به هر حال به دلایل مختلف این بخش از اول هم‌زاد و هم‌راه نمایشگاه شده است. البته در این دوره به لطف استقبال مخاطبین و تولیدکنندگان، نرم‌افزارهای تلفن همراه و سرویس‌دهندگان آن رونقی دیگر باره و چند برابر گرفته است.

کتابخانه همراه،قرآن همراه،نرم‌افزارهای مدیریت مالی و کارهای روزانه و انواع نرم‌افزارهایی که قابلیت نصب بر روی انواع گوشی‌های همراه را دارند در این بخش نمایشگاه در معرض دید و البته"جیب" شما بازدید کننده گرامی می‌باشد. با تخفیف نمایشگاهی.

چند بار موتورسیکلت بازی کرده‌ام

حاج آقای راستگو را همه می‌شناسند. این جمله را ایشان در بازدید از نمایشگاه و بخش بازیهای رایانه‌ای چهارمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال عنوان کرده بودند!

بازی‌های رایانه‌ای وسیله‌ای مناسب برای انتقال فرهنگ و همچنین آموزش کاربران محسوب می‌شود. در این نمایشگاه تاکید بر روی بازی‌های"سالم"خارجی و البته و صد البته تولیدات وطنی می‌باشد. بازی‌های جدید تولید داخل مانند "میر مهنا" قهرمان افسانه‌ای مردم جنوب، "قلب سیمرغ" ، "میترا2" و "عصرپهلوانان"در این نمایشگاه عرضه می‌شود. ضمن اینکه بازیکده‌هایی نیز جهت استفاده علاقمندان – می‌خواستم بگویم استفاده جوانان دیدم گویا نیست - دائر شده است که حسابی شلوغ است. یک بازیکده مخصوص خانم‌ها هم راه‌اندازی شده است تا برای انجام بازیهای حرکتی راحت‌تر باشند.

تا یادم نرفته این را هم اضافه کنم که دعوای بنیاد بازی‌های رایانه‌ای کشور با مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد (برگزارکنندگان نمایشگاه) باعث شده تا بنیاد پا کار نباشد و شرکت‌های مهم بازی‌ساز شرکت‌کننده در نمایشگاه حسابی شاکی شوند.شرکت‌های درجه 2 به علت عدم حمایت بنیاد اصلا نیامدند. این هم  اوج همکاری و همیاری دو مرکز دولتی!

شهر فرنگ و از همه رنگ، در بخش رسانه دیجیتال در آیینه هنر

جنسشان جور است. همه چیزی هم دارند،کارهای عجیب و غریب هم کرده‌اند. مانیتور دار زده‌اند! از بچه‌های مردم خواسته‌اند روی لوح‌های فشرده نقاشی بکشند. یک نفر هم آنجا، آن طرف‌تر، ضرب گرفته و نقالی می‌کند. یعنی مفاهیم رسانه‌های دیجیتال – فرصت‌ها و چالش ها - را به شکل داستان و نقالی برای مردم بیان می‌کنند که مورد توجه قرار گرفته است.

ما نمی‌دانیم؛ ولی شاید والدینشان بدانند این همه کمالات را از کجا آورده‌اند. این بخش کوچک و جذاب «رسانه‌های دیجیتال در آیینه هنر» است و می‌تواند خیلی‌ها را به خود مشغول کند.خصوصا نام‌های آشنایی از اهالی هنر که مورد علاقه مردم هستند.

دفاع همچنان باقیست

بخش ویژه‌ای که به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی خودمان در نمایشگاه دائر شده است. ابتدای ورود انتظار کارهای کلیشه‌ای و رفع تکلیفی را داری. چیزی که در این سنخ نمایشگاه‌ها عادی شده است. ولی وارد بخش که می‌شوی نظرت عوض می‌شود. تونل هفت‌خوان انقلاب با کارهای حجمی و دیجیتالی جلوه‌نمایی خوبی دارد. از پیروزی انقلاب تا جنگ و و رحلت امام خمینی و خلاصه تا همین ماجرای فتنه 88 با نمادها و سمبل‌های جالب و جذاب. "نه انگار باید وقت بیشتری بگذاری" جمله‌ایست که ناخودآگاه با خودت مز مزه می‌کنی: ماکت نمایشگاهی به عنوان شجره طیبه؛ دیروز، امروز، فردا: دستورالعمل مقابله با جنگ نرم، حضور 30 موسسه دولتی و خصوصی در قالب 40 غرفه و هزار و دویست متر مربع و ... صبر کنید! صدای تیراندازی می‌آید. بله؛ آن طرف سالن تیراندازی لیزری راه انداخته‌اند. برای جلب گردشگر یا همان بازدیدکننده!

به هر حال بخش قابل استفاده‌ای به نظر می‌آید. هم مباحث محتوایی خوبی دارد و هم بخش‌های سرگرم کننده‌ای که مورد توجه قرار می‌گیرد.

بیاموزیم پیش از آنکه دیر شود

جمله بالا را با خط نستعلیق زیبا روی جزوه نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی دیدم. بخشی که آموزش‌های همگانی را آن هم به صورت رایگان در اختیار می‌گذارد.

برنامه ویژه یا ویژه برنامه روز «رایانه پاک» با سخنرانان و کارشناسان داخلی و خارجی یکی از برنامه هاییست که روز بیستم مهرماه برگزار شده است. نشستها و کارگاه‌های بسیاری در تمام روزهای نمایشگاه برگزار می‌شود که مخاطبان بنا به سلیقه و تخصص خود می‌توانند از آنها استفاده کنند. البته پیشنهاد می‌کنیم چون مجانی است تا می‌توانید وقت بگذارید. خلاصه سنگ مفت و ... . تقسیم‌بندی نشست‌ها و کارگاه‌ها به گونه‌ایست که هر بخش کوچک و بزرگ یک روز در میان نوبتشان می‌شود که کارگاه‌های خود را برگزار کنند. ارائه‌دهندگان هم آدم‌های جور واجوری هستند. از آدم های فرهنگی مانند وزیر محترم ارشاد تا آدم های صرفا فنی و متخصص فن.

30 ساعت پرواز برای نمایشگاه؛ گشتی در بخش بین‌الملل

در این بخش 30 شرکت از اقصی نقاط دنیا شرکت کرده‌اند تا فکر نکنید اینکه می‌گویند"نمایشگاه بین‌المللی"است، الکی می‌گویند. این را هم بگویم این عدد 30 خیلی اتفاقی پشت سر هم ردیف شده است!

در افتتاح بخش بین‌المللی، آقای رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، سفیر بولیوی و رئیس سازمان صدا و سیمای اکوادور - همانی که سی ساعت برای نمایشگاه پرواز کرده بود - حضور داشتند. در اولین روز شروع به کار بخش بین‌الملل سه اثر جدید رونمایی شد. ترجمه هم‌زمان به نه زبان زنده دنیا و نرم افزار آموزش قرائت قرآن در 40 زبان از نرم‌افزارهای رونمایی شده بودند. در این بخش کشورهایی مانند ایتالیا،انگلیس و هند شرکت داشتند.