برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

داغ بحرين مظلوم

 

امیرجلالیان

 

اشاره: داغ بحرين مظلوم، در ميانه رخدادهاي بيداري اسلامي، داغي ديگرگونه بود. آنچه در ادامه مي‌آيد، خلاصه نكاتي است كه انقلابي بحريني، استاد راشد الراشد در دوره آموزشي اتحاديه بين‌المللي امت واحده در قم از وضعيت بحرين گزارش نموده است. اين نكات براي علاقه‌مندان به مسئلة بيداري اسلامي مفيد است. البته بحرین و داستان انقلابش و جنایات آل سعود و آل خلیفه و سکوت مجامع بین‌المللی و نقش آمریکا در منطقه و سرنوشت انقلاب بحرین، موضوعی است که در اين نوشتة كوتاه، فقط به آن اشاره‌اي مختصر مي‌شود.

ساكنان بحرين

بحرین در حدود 660 کیلومتر مربع مساحت دارد و كشور بسیار کوچکي است. جمعیت آن یک میلیون و دویست هزار نفر است كه شاملِ ساکنان اصلی و خارجی‌ها می‌شود. تقريباً پانصد هزار نفر از اين جمعيت را خارجي‌ها تشكيل مي‌دهند و حدود 80 درصد ساكنان اصلي بحرين شیعه هستند. بحریني‌ها قبلاً به طور کامل شیعه بودند؛ ولي از هنگامی که رژیم آل خلیفه سنی مذهب روي كار آمد، جمعیت اهل تسنن افزايش يافت. يكي از سياست‌هاي آل خليفه براي بر هم زدن ساختار جمعيتي بحرين، اعطاي تابعيت به بسياري از اهل‌تسنن غيربحريني است.

ایران و بحرین

تقریباَ تا 1970 بحرین جزئي از ایران بود كه شاه در قبال سه جزیرة تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی آن را از ايران جدا كرد. امروز هم موضوع داغ این جزایر بین ایران و بعضی کشورها مطرح است. مخصوصاً بعد از سفر آقای احمدی‌نژاد به جزيره ابوموسي. به نظر من این فرصت مناسبی است که شيعيان خواستة‌ خود را مبني بر برگشتن اوضاع به قبل از سال 1971 اعلام كنند؛ البته مطمئناً کشورهاي خليج فارس موافق این قضیه نیستند.

رابطة تاریخی ایران و بحرین به جز اینکه بحرین جزو ایران بوده است، ابعاد ديگري هم دارد. جالب است که 20 درصد مردم بحرین، ایرانی یا ایرانی‌تبار هستند و این موضوع بسيار مهمي است. با ازدواج‌های صورت گرفته در میان ایرانيان و بحریني‌ها، روابط خانوادگیِ تنگاتنگي بين آنها به وجود آمده است. به گونه‌اي كه هزاران نفر از بحرینی‌ها، تابعیت دوگانه ایرانی و بحرینی دارند. رابطه فکری هم بین دو ملت از جمله در مباحث دانشگاهی، مهندسی، پزشکی، حوزوی و... وجود دارد. روابط مذهبی بین دو ملت نيز پس از انقلاب اسلامي بیشتر شد تا جايي كه خیلی از بحرینی‌ها مقلد امام(ره) و رهبر معظم انقلاب هستند. به دليل همین پیوندهای عمیق است كه هر چالشي در بحرين پیش مي‌آيد، انگشت اتهام به سوی ایران نشانه مي‌رود!

در تحولات سیاسی بحرین، همیشه ايران متهم بوده است که در اوضاع داخلي بحرين دخالت می‌کند و علت حضور آل سعود، ادعای حضور ایران در بحرین است؛ در حالی که رهبری فرمودند: «اگر ما در بحرین دخالت می‌کردیم، اوضاع بحرین این‌گونه نبود». حکومت‌های مزدور شیخ‌نشین خليج فارس همة مشکلات را به جای حل، به گردن ایران می‌اندازند. ما همیشه این را مطرح می‌کردیم که باید انتخابات برگزار شود تا خود مردم نظر بدهند و نوع حکومت خود را انتخاب کنند اما آنها دائم ایران را متهم مي‌كنند.

تاريخ انقلاب‌هاي بحرین

آنچه امروز در بحرين مي‌گذرد، اولین انقلاب مردم بحرین برای گرفتن حقشان نیست. در دهة 90، انقلابی به مدت شش سال از 94 تا2000 میلادی صورت گرفت كه خيلي گسترده بود. در دهة 80 هم انقلاباتی صورت گرفت كه پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در این میان خیلی روحیه‌دهنده بود. در دهة 70 انقلابات کارگری و دانشجویی برای نوشتن قانون اساسی جدید صورت گرفت. پس از فروش بحرین توسط شاه، انتخاباتی صورت گرفت و مجلس مؤسسان هم شکل گرفت؛ ولي نظام‌های حاکم شیخ‌نشین آن را تحمل نکردند و مجلس تعطیل شد! لذا بحرين از 1975 تا 2000 میلادی بدون پارلمان بود. انقلاب مارس هم برای تشکیل مجلس صورت گرفت.

در دهة 50 هم انقلابي داشتيم كه رهبران انقلاب دستگیر و تبعید شدند. انقلاب دیگری در دهة 40 نيز برای همبستگی با مردم مظلوم فلسطین صورت گرفت كه تقريباً هم‌زمان با شكل‌گيري رژيم منحوس صهيونيستي بود. در دهه 30 انقلاب غواصان را داشتیم. در آن زمان، قسمت عمدة اقتصاد بحرین را صید مروارید تشكيل مي‌داد كه آل خليفه مالیات‌های سنگیني را بر آنان وضع كرد؛ لذا اعتراضاتي شكل گرفت. در دهه 20 هم انقلابي داشتيم. این انقلاب هم در تداوم با همان انقلاب‌هاست و مسئلة جديدي براي مردم بحرين نيست.

مظلومیت‌های بحرین

اينكه رهبري از «مظلومیت بحرين» سخن مي‌گويند، يكي از دلايلش همين است كه با وجود اين همه اقدامات و ريخته شدن خون شهداي فراوان؛ ولي تاكنون پيروزي به دست نيامده است. اضافه بر اين موارد، انقلاب بحرین تنها انقلابی بود که در آن به ارتش‌های خارجی اجازه داده شد که در انقلاب یک کشور دیگر دخالت کنند و مظلومیت دیگر ما، سکوت كامل مجامع بین‌المللی است.

مظلومیت دیگر اين انقلاب، سانسور شدید حوادث بود و اين در حالي بود كه رسانه‌ها انقلاب کشورهای دیگر را منعکس مي‌کردند، ولي بحرين را بايكوت نمودند! دیگر مظلومیت ما پليدي و زشتی نقض آشكار قوانین بین‌المللی در بحرین بود که در هیچ‌یک از انقلابات دیگر تا این حد صورت نگرفت. شاید جنایات صدام جنایتکار را شنیده‌اید. بهتر است بدانید در بحرین حوادثی صورت گرفت که صدام هم آنها را انجام نداده است! فقط به چند مورد اشاره مي‌شود.

جنایات بي‌سابقه

1. بستن بیمارستان‌ها: باعث کشته شدن مجروحان می‌شد. حتی صدام این کار را نکرد و در دیگر کشورها هم این کار نشده است! حتی پزشکان در بحرين دستگیر شدند و به خاطر درمان مجروحان، تحت بدترین شکنجه‌ها قرار گرفتند. دکتر علی از این جمله بود که در حين عمل جراحی، نیروهای آل خلیفه او را در اتاق عمل، کتک زدند و به زندان بردند و حتی صبر نکردند عمل او بر روي بيمار تمام شود!

2. كشتار فجيع: كشتار مردم بي‌گناه به گلوله‌ و گازهاي سمی محدود نشد، بلكه با زیر گرفتن مردم با ماشین یا پرتاب میلگرد به سمت جمجمه افراد، اين اقدام صورت مي‌گرفت.

3. قتل داخل زندان: افرادي همچون شهید عبدالکریم فخراوي در زندان به علت شكنجه‌هاي وحشيانه به شهادت رسيدند. اين شهيد فقط دو روز پس از زنداني ‌شدن به دليل شدت شكنجه‌هاي وحشيانه رژيم، به شهادت رسيد.

4. حمله به منازل: جالب است بدانيد كه خانم‌های بحرینی با حجاب کامل در خانه‌ها‌يشان هستند؛ چراكه دستگیری زنان و دختران برای گرفتن اعتراف از فرزندان و همسرا‌نشان در نیمه‌شب‌ها انجام می‌شود.

5. تخریب بیش از 40 مسجد و40 حسینیه و سوزاندن قرآن‌: متأسفانه دنیا هيچ واکنشی در مقابل اين جنايات مذهبي نشان نداد، چون عربستان دخالت‌های شدیدي در مسائل بحرین می‌کند.

6. شكنجة علما و زنان: زنان بحريني با حفظ شعائر اسلامی در تظاهرات حضوری مهم داشتند. نکته دردناک این است که خواهران بحرینی زنداني‌شده، بعد از خلع تمام لباسهایشان و آزار و اذیت جنسی، مورد بازجويي قرار گرفتند! اين اقدامات شنيع درباره علمای دین هم صورت گرفت! هم‌اكنون 40 عالم ديني در بحرين در زندان به سر مي‌برند.

ارتش بحرین

بحرین یگانه کشوری است که ارتش آن صددرصد بیگانه هستند! از مردم مقیم بحرین در ارتش بحرین كسي را نداریم! در حالی که اين امر بر خلاف قوانين بين‌المللي است و نمي‌توان در هيچ كشوري از افراد بیگانه براي ارتش بهره برد تا به سرکوب مردم آن کشور بپردازد. ولي اين مجوز براي دولت بحرين صادر شده است.

بیشتر اين ارتشي‌ها از کشور پاکستان هستند. شکنجه‌گران اصلی این انقلاب، فراریان عراقی حامي صدام هستند که آل خلیفه تمام امكانات لازم را در اختیار آنها قرار داده است تا انقلاب را خاموش کنند! آنها هم به هر جنايتي دست مي‌زنند؛ چراكه از ايران و شيعه كينه دارند.

دلایل حضور ارتش سعودی در بحرین

اولين عامل، ترس از گسترش انقلاب در عربستان است. وضعیت فعلی نظام سیاسی سعودی که در اطراف آن انقلاب‌هايي در جريان است، آنها را به هراس انداخته است. در شمال عراق و لبنان، در غرب مصر، در جنوب یمن و در شرق ایران و بحرین کوچک قرار دارند؛ لذا عربستان از همه‌جهت خطر را احساس مي‌كند و این قابل توجه است که فقط در منطقة حوزة خلیج فارس 150 میلیون شیعه و50 میلیون سنی داریم. به همین علت سعودی‌ها از این توان انسانی شیعیان ترس و واهمه دارند. این در حالي است که کل جمعیت شیخ‌نشین‌های حوزه خلیج فارس از 50 میلیون نفر تجاوز نمی‌کند.

ایران بیشترین مرز را در این دو دریا دارد و پیروزی بحرین و یمن یک تحول بزرگ را براي منطقه در پي خواهد داشت و این رؤیایی است که آل سعود آن را تحمل نمی‌کند؛ لذا براي سركوبي مردم بحرين، میلیاردها دلار پول خرج مي‌کنند. عربستان و قطر در سوریه نيز مبالغ هنگفتی را برای ایجاد آشوب خرج کردند و این نشانگر زیر فشار بودن آنهاست. سرکوب مردم بحرین توسط آل سعود هم مؤيد این مطلب است.

آمریکا در بحرین

اگر آمریکا نبود، عربستان جرئت تصرف بحرین را نداشت. در زمان بوش پسر، برنامه خاورمیانه جدید مطرح شد و خانم کاندولیزا رایس این وعده را می‌داد؛ ولی بعد از جنگ 33 روزه خاورمیانة مورد انتظار آمریکا تشکیل نشد و در مقابل، این انقلاب‌ها و موج بیداری در منطقه شكل گرفت. به همین علت آمریکا به دنبال راه برون‌رفت از این وضعیت است و آمریکا یا باید با ایران بجنگد یا وارد مذاکره شود.

رهبر انقلاب بحرین

انقلاب با فراخوان چند گروه معارض بحريني از جمله جنبش آزادی حق، جمعیت عمل اسلامی، جنبش آزادگان بحرینی شکل گرفت و این گروه‌ها ائتلاف برای جمهوری را تشکیل دادند كه جمعیت جوانان انقلابي 14 فوریه هم در این میان اعلام حضور کرد. بسياري از اعضای این گروه‌ها دستگیر و زندانی شده‌اند. ما در این انقلاب رهبری واحدي نداريم و عاملي که باعث وحدت مردم شد، بحث «اسقاط النظام» بود. با توجه به اينکه مدت زیادی از انقلاب می‌گذرد، اين انقلاب هنوز زنده و خروشان است.

چرا انقلاب مسالمت‌آمیز است؟

وجه مشترک همة انقلاب‌هاي اخير اولاً، مسالمت‌آمیز بودن آنها و ثانياً، نداشتن رهبر است. علت مسالمت‌آمیز بودن انقلاب بحرین جغرافیای کوچک و جمعیت کم و نبود گروه نظامی و اسلحه در بین مردم است. علت دیگر، آمادگي سعودی‌ها برای نسل‌کشی کل شیعیان در بحرین بود. این نگراني وجود داشت که کشتار دسته‌جمعی صورت بگیرد؛ چراكه آنان نشان داده‌اند كه آمادگي هر كاري را دارند؛ مثل تخریب 13 حسینیه از 15 حسينيه موجود که اين نشان مي‌دهد آنها حرمتي برای هیچ‌کس و هيچ‌چيز قائل نیستند.