«
»
 • 1
 • 2
«
»
 • 1
 • 2
 • 3
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

فصل ثار

 

 

معرفی کتاب ثارالله (خون حسین در رگهای اسلام) نوشتة مرحوم عندلیب همدانی

نویسنده: حمیدرضا وحیدی

وسط جلد کتاب نوشته بود «ثارالله» و بعد کوچک‌تر نوشته شده بود: «خون حسین در رگ‌های اسلام». در هر صفحة کتاب یک روایت آورده شده بود که یکی از معصومین راجع‌به امام حسین علیه السلام فرموده‌اند؛ یعنی چهارده روایت از چهارده معصوم.

  • مرحوم عندلیب همدانی در مقدمة کتابش نکاتی را آورده که می‌توان از میان آن‌ها به این دو نکته اشاره کرد:
  1. 1.نگارنده بر آن است بر گزارش‌هایی اعتماد کند که قراینی بر صحت آن وجود داشته باشد.
  2. 2.برای احادیث و واقعه‌های تاریخی، منابع متعددی را ذکر کرده تا هم راه را بر محققان هموار کند و هم از صحت کلام مطمئن شود.

 

  • برای تدوین این کتاب 320 صفحه‌ای زحمت زیادی کشیده شده است. در فهرست منابع کتاب نام 337 کتاب به چشم می‌خورد که مؤلف محترم آن‌ها را تک‌تک خوانده و مطالب کتابش را از میان ‌آن‌ها جمع‌آوری کرده است.
  • کتاب ثار الله چهار فصل دارد:

فصل اول: شخصیت‌شناسی امام علیه السلام

مؤلف ابتدا آیاتی از قرآن را که پیرامون امام حسین علیه السلام است، بررسی می‌کند و پس از آن، روایات فراوانی از حضرات معصومین علیهم السلام در مورد امام حسین علیه السلام نقل می‌کند. در کل به 44 ویژگی‌ فردی و خانوادگی امام در فصل اول پرداخته شده است.

فصل دوم: مقتل‌نگاری

این فصل، شامل تاریخ کوتاهی از کتاب‌هایی است که دربارة شهادت امام حسین علیه السلام تألیف شده است.

اگر بخواهیم بدانیم اولین کتاب مقتل امام حسین علیه السلام چه نام دارد و نوسیندة آن کیست، بخش اول از فصل دوم به خوبی پاسخمان را می‌دهد.

در بخش دوم، منابع ابتدائی مقاتل بررسی شده است. درواقع این بخش پاسخ به این پرسش است که مقتل‌نویسان در ذکر وقایع و رویدادها از چه منابعی استفاده کرده‌اند و کلام آن‌ها چقدر اعتبار دارد.

در بخش بعدی مقتل‌های مختلف معرفی می‌شوند؛ مقاتلی که اهل تسنن آن‌ها را نوشته‌اند. همچنین جایگاه مقاتل خاص شیعی، مثل لهوف مورد توجه قرار گرفته است.

فصل سوم: گزیده‌ای از مقتل امام و یاران ایشان

نکته‌های قطعی در تحلیل قیام امام حسین علیه السلام :

  1. 1.حرکت امام دارای دو بعد است: بعد الهی و بعد طبیعی که ... .
  2. 2.علم امام به زمان و مکان شهادت قطعی است؛ حتی اگر ... .
  3. 3.اصل لزوم تشکیل حکومت اسلامی در صورت مساعد بودن وضعیت، خدشه‌ناپذیر است؛ اما ... .
  4. 4.آنچه از تشکیل حکومت مهم‌تر است، حفظ دین و زدودن بدعت‌هاست ... .
  5. 5. ... .

فصل سوم، پرحجم‌ترین فصل کتاب است. اولین بخش این فصل به نکته‌هایی که اشاره شد اختصاص دارد. بعد از آن، بخش «از مدینه تا مکه» آغاز می‌شود که خود، قصه‌های پرغصة فراوانی دارد.

بخش سوم از این فصل به جناب مسلم بن عقیل اختصاص دارد. خصوصیات فردی و سابقة مسلم، شجاعت مثال زدنی ایشان و اینکه چرا مسلم، ابن زیاد را در منزل هانی به قتل نرساند و ... از جمله مباحث این بخش خواندنی است.

بخش چهارم: در مسیر کربلا

امام با فرزدق، شاعر معروف، ملاقات می‌کنند. گفت‌وگوی امام با فرزدق خواندنی است.

بعد از آن، حضرت اولین حرکت اصلاحی نظامی خود را آغاز می‌کنند: مصادرة اموال اهدایی حاکم یمن که برای یزید ارسال می‌شد.

قضیة زهیر و نقش مثال زدنی همسرش در هدایت او و داستان تک‌تک افرادی که به امام پیوستند یا عافیت‌طلبانه از کنار دعوت فرزند رسول خدا گذشتند، از مطالب خواندنی این بخش است.

بخش پنجم: در سرزمین کربلا

تاریخ سرزمین کربلا در کنار فرمایش‌های معصومین دربارة این منطقه خواندنی است.

سخنان امام در کربلا و آرایش جنگی سپاه امام در کنار تاکتیک‌های دفاعی در جبهة خودی، عناوینی است که جذابیت کتاب را بیشتر کرده است.

بخش بعدی این فصل، وصف یاران حسین علیه السلام است که بهترین و وفادارترین بودند و اینکه چگونه در رکاب مولایشان تمام هستی‌شان را تقدیم کردند. از زهیر و بُریِر و حبیب و مسلم بن عوسجه گرفته تا بنی‌هاشم، قاسم و علی‌اصغر و حضرت علی اکبر که باید خواند و اشک شوق ریخت و حسرت خورد و از عمق جان سوخت.

 

فصل چهارم: رثاء و سوگواری

اینکه زبان حال چیست و ما چه چیز را می‌توانیم به عنوان زبان حال بگوییم، سؤالی جدی است که پاسخش در این فصل آمده است. بعد از این پرسش و جواب آن، از شعرای معروف و تأثیرگذار حسینی سخن گفته شده است. در آخر کار هم از شیوة صحیح عزاداری بحث شده است.

کاش مجال بود تا با هم کتاب را می‌خواندیم؛ اما شما این فرصت را از دست ندهید، به یکبار خواندن که نه، به چند بار خواندن و نکته‌برداری می‌ارزد.

کتاب ثارالله را انتشارات در راه حق در سال 1379 چاپ کرده است.