«
»
  • 1
  • 2
«
»
  • 1
  • 2
  • 3
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

معرفی کتاب

تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که آیا نقطه‌های مشترک بین شیعیان و اهل تسنن بیشتر است یا نقاط اختلاف و افتراق آنها؟ آیا می­دانستید انبوهی از احادیث و اسناد معتبر دربارة فضایل و حتی ولایت اهل بیت علیهم السلام در کتب بسیاری از اهل سنت روایت شده است. دست گذاشتن بر این نقاط مشترک و استفاده از منابع درجه اولی که علمای سنی نوشته‌اند به تفهیم و تفاهم و همدلی بیشتر بینمان نمی‌انجامد؟ کوبیدن بر طبلهای ناهنجار تفرقه از هر دو طرف به نفع چه کسی جز دشمن مشترک این دو گروه است و تاکنون چه ارمغانی جز دوری و سوءتفاهم در بر داشته است؟

کتاب «شیعیان علی از نگاه پیامبر صلی الله علیه و اله در کتب اهل سنت» نوشتة دکتر محمد حسن زمانی، با حفظ اصول مهم فکری تشیع نگاهی به تفکر اهل سنت کرده است تا از میان اوراق هزارسالۀ آنها، حقانیت و فضل و بزرگی اهل بیت رحمت را بجوید، و نشان دهد که مذهب تشیع نه تنها قبل از تسنن به وجود آمده است بلکه در دامان پیامبر اسلام رشد و تعالی یافته است. حتی بزرگان جماعت اهل سنت در کلاس بزرگ امامان شیعه فقه و علم را دریافته­اند. بنیان گذاران مذاهب چهارگانۀ ‌اهل سنت، در قرن دوم و سوم، قدم به عرصة وجود می گذارند. مثلا امام ابوحنیفه نعمان بی ثابت به سال 150 هجری در بغداد از دنیا رفته است. او که جملة معروفی در بهره گیری از دریای علم و ادب حضرت امام صادق علیه السلام دارد: لولا لهلک النعمان؛ یعنی اگر حضرت صادق نبود نعمان (ابوحنیفه) هلاک میةشد. امام مالک ابن انس در سال 170 در مدینه فوت کرد. امام شافعی در سال 204 در قاهره و امام احمد بن حنبل در سال 241 در بغداد درگذشته­اند. حال آنکه بنیانگذار مذهب شیعه ده سال قبل از بعثت حضرت محمد مصطفی صلّی الله علیه و آله و سلّم متولد شده و بیست و سه سال بعد از بعثت خدمت ایشان بوده و در غار حرا هنگام نزول وحی حضور داشته و صدای فرشتة وحی را شنیده و در خانۀ پیامبر پرورش یافته و در سال 40 هجری به شهادت رسیده است.

تواریخ و کتاب‌های مهم اهل سنت نشان می‌دهد که اجلۀ اصحاب و بزرگانی که دور حضرت رسول صلی الله علیه و آله، حلقه زده بودند و سابقه راستین در اسلام محمدی داشتند، بعد از ایشان اغلب گرد علی علیه السلام را گرفتند. سلمان، ابوذر، مقداد، عمار، حذیفه، ابورافع و... کسانی بودند که وفاداری خود رابه امام علی علیه السلام نشان دادند.

دکتر محمد حسن زمانی، نویسندة این کتاب انگیزة خود را مباحثه­ای با یکی از جماعت اهل سنت می­داند. در آن مباحثه مرد سنی معتقد بود پیامبر اسلام از شیعیان علی علیه السلام به بدی نام برده است. اما نویسنده با خواندن چند حدیث از پیامبر دربارۀ تجلیل حضرتش از شیعیان علی علیه السلام، که در کتاب درالمنثور امام سیوطی نقل شده است، دل آن مرد سنی را نرم می‌کند، او گمان نمی‌کرد که علمای سلف اهل سنت چنین جملاتی درباره شیعیان داشته باشند. نویسندة تصمیم می‌گیرد تا با انتشار احادیثی از این دست، به سنّیان مستضعف را یاری کند تا آنان نیز رجوعی به منابع خود دربارۀ بزرگی و فضیلت اهل بیت پیامبر و شیعیانشان داشته باشند.

نوشتن چهل حدیث بین علما متداول است. زیرا در یک حدیث قدسی از این عمل مبارک تجلیل شده است. لذا چهل حدیث بر اوراق این کتاب کوچک ولی پرنغز نگاشته شده که همه از منابع دست اول و معتبر و مقبول اهل سنت است. برای نمونه این حدیث مبارک را از یازده کتاب بزرگ اهل سنت نقل کرده است: «عن النبی(ص) قال لعلی: انک و شیعتک فی الجنه»

در روایت دیگری که در میان انبوهی از منابع سنی می‌توان کتاب فضائل علی ابن ابی طالب نوشتۀ امام احمد بن حنبل و کتاب صواعق المحرقه ابن حجر عسقلانی را دید، این چنین آمده است: «پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به حضرت علی علیه آلاء التحیه و السلام فرمود: ای علی! همانا اولین گروه چهارنفری که داخل بهشت می‌شوند، من و تو و حسن و حسین هستیم؛ فرزندان ما پشت سر ما؛ همسران ما پس از فرزندانمان و شیعیان ما در طرف راست و چپ ما خواهند بود.»

خواندن و نقل این احادیث معتبر و نورانی در میان شیعیان و اهل سنت از حساسیت‌های بعضا متعصبانه و بحث‌های غیرعالمانه و گاه دور از شأن یک مسلمان کاسته و بر بصیرت و نورانیت و قوت برهان نزد شیعیان می‌فزاید. گرچه چنین تجلیل‌هایی از شیعیان بار شیعۀ علی علیه السلام بودن را بیشتر و بیشتر می‌کند.

این کتاب در سال 81 برای اولین بار در انتشارات بوستان کتاب چاپ شد و در سال 87 با قیمت 1100 تومان برای بار چهارم چاپ و راهی بازار کتاب شد.