«
»
  • 1
  • 2
«
»
  • 1
  • 2
  • 3
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

برای تبلیغ آماده ای؟

خانم حسن‏پور مدرّس حوزه و دانشگاه ـ مبلّغ نمونه داخل و خارج از کشور

 

اغلب کارشناسان علوم تربیتی بر این باورند که تربیت مناسب و شایسته انسان نه فقط به دوران نوجوانی و کودکی و نه‌ حتي به دوران نوزادی، بلکه به قبل‏تر از اینها؛ يعني به زمان پیوند والدین نیز مربوط می‏شود. به اینکه این پیوند بین چه افرادی، در چه زمانی، با چه اصولی و چه اهدافی شکل گرفته است. در دو طرف این پیوند، یک زن و یک مرد قرار دارد که خصوصیات اخلاقی، ویژگی‏های فردی، نوع باورها و معلوماتشان در نتیجه این پیوند بسیار مؤثر است.

حالا اگر بخواهیم نتیجه این پیوند را نسلی با شعور، با ایمان، با توانایی‏های روحی، دارای سلامت جسمی و فکری و روانی آرزو کنیم، نیاز است به پرورش دو طرف پیوند که دو عامل اصلی تولد یک انسان‏اند توجه بیشتری نماییم.

تمرکز و سرمایه‏گذاری بر روی رشد زنان هم به‌عنوان یکی از والدین و هم به‌عنوان مربیان و مجریان تربیتی انسان، از اهمیت و تأثیر بیشتری برخوردار است. در این راستا عوامل و مراکز مختلفی در جامعه هستند که نقش آماده‌سازی، تربیت و توانمند کردن بانوان را بر عهده دارند. دانشگاه‏ها، مراکز علمی، رونامه‏ها، مجله‏ها و رسانه‏های تصویری جزو اين مراكز هستند؛ اما بین این عوامل و مراکز مربوط که هر كدام هزینه‏هایی را هم برای برگزارکنندگان و شرکت‏کنندگان دارند، یک مركز کم‌هزینه‏تر، در دسترس‏تر و مردمی‏تر وجود دارد به نام مجالس خانگی.

این بستر فرصت مناسبی است برای تمام کسانی که بار مسئولیت و روشنگری و راهنمایی انسان‌ها را بر دوش خویش احساس می‏کنند. فرصتی که نیاز به هزینه خاص و یا مراحل مقدماتی برای تشکیل ندارد. اشخاص با هدف و انگیزة فردی یا جمعی تصمیم به فراهم کردن این زمینه‏ می‏گیرند و با دعوت و آماده‏سازی یک محیط، بستری را برای انتقال پیام‏های روشنگرانه و مفید فراهم می‏کند.

این مبلّغ، مداح، قاری و به طور کلی مدیر محتوایی جلسه است که باید از این فرصت مناسب و آماده بهترین استفاده را در جهت راهنمایی، رشد فکری، رشد اعتقادی و رشد رفتاری شرکت‏کنندگان مشتاق خود ببرد.

برای بهره‏وری ویژه از این امکان، احتیاج به ذخیرة علمی کافی، احتیاج به مجهزشدن به روش‌های جذب مخاطب و انتقال پیام، نیاز به انتخاب و پردازش موضوع، و ‏نیاز به شناخت صحیح و دقیق مخاطب است.

از این رو است که برای ورود به عرصة تبلیغ (سخنرانی مداحی، دعاخوانی و...) ضرورت اجراي دوره‏های جامع و کاربردی برای مبلغان محترم بیشتر نمود پیدا می‏کند. دوره‏هایی که مبلغان، سخنوران و مداحان باید با کمک و همراهی اساتیدشان در بخش تئوری و اصول بهره بگیرند و در بخش عملی و اجرا با همراهی آنان چندین مجلس را برگزار نمایند. بدین گونه، بسیاری از تجربه‏ها را در زمانی کمتر و هزینه‏ای حداقلي بدست می‏آورند.

نتیجه اینکه برای یک مبلّغ قبل از همه چيز بايد اهمیت کاری که انجام می‏دهد و جایگاه بستری که برای او فراهم شده است باید روشن شود. در ادامه باید مجهز به علم، ابزار و مهارت‏هاي جذب مخاطب شود. یکی از راه‌های جذب مخاطب و تأثیر در او، پردازش موضوعاتی است که قرار است در جلسات درباره‌شان صحبت شود. کشف زاویه دید مخاطب و نیازهای او، در پردازش مناسب موضوعات کمک بسیاری می‏کند. اين موضوع باعث مي‌شود مبلّغ راهکاری علمی کسب مهارت را بهتر توضیح بدهد.