«
»
  • 1
  • 2
«
»
  • 1
  • 2
  • 3
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

تنفس در مداحی - «نفس‌گیری و اهمیت آن»

 

 

 

نویسنده:استادمحمد ملاآقایی روزبهانی

یکی از راه‌هایی که به تقویت سیستم هوازی بدن کمک می‌کند شیوه‌ نفس‌گیری می‌باشد و اگر این شیوه را درست و با نظم‌ خاص انجام دهیم یک صدای زیبا با خط آوازی کاملاً دقیق خواهیم داشت.اگر هوا به طور یکنواخت و با یک سرعت متعادل از ابتدا (از درون شش‌ها) تا انتها از دهان خارج شود خط‌آوازی ایجاد می‌شود.

«تمرین و شیوه کار»

به صورت طبیعی نفس بکشید گویی در حال بوئیدن یک گل رز هستید. دست راست خود را مشت کنید و در مقابل لب‌ها قرار دهید. در حالی که مشتتان را جلوی لب‌ها قرار داده‌اید جریان هوا را با صدای خروج بخار و فشار از میان لب‌ها خارج کنید. ناحیه شکمی باید به طور خودکار به داخل برود. همان طور که گونه‌هایتان باد می‌کند سینه (قفسه سینه) و پهلوها (یا عضلات کمر) نیز انبساط می‌یابندو آن را به طور واضح در عضلات کمی پایین‌تر از جناغ سینه احساس می‌کند. هنگامی که فشار را افزایش دادید (برای یک یا دو ثانیه) مشت خود را بردارید. این کار عضلات شکمی را رها خواهد کرد. توجه کنید که هوا چگونه وارد قسمت پایین قفسه سینه می‌شود (قفسه سینه را حتماً بالا نگه دارید) این عمل غیر ارادی پایه تمامی تمرینات نقس‌گیری بعدی است. لذا مواظب باشید که این عمل را خیلی با شدت و قدرت انجام ندهید که به گلو فشار بیاورید. باید بدانید که پایین جناغ سینه نقطه تمرکز برای نفس‌گیری است. هنگامی که این قسمت به کار گرفته می‌شود، که قابل ارتجاع هم هست و در نفس‌گیری برای کنترل صحیح نفس و ایجاد صدا از حمایت کل شکم استفاده می‌شود، می‌توان احساس کرد که پهلو‌ها و عضلات زیر پهنای نشانه‌ها به کار گرفته می‌شوند. تمامی ساختمان عضلانی بدن از این نقطه در نفس‌گیری برای حمایت صدا به کار گرفته می‌شود.

در تمرینات نفس‌گیری باید توجه داشت در حالی که هوا را وارد شش‌ها می‌کنید باز کردن گلو بسیار مهم است، اگر عضلات پایینی شکم به داخل نگه داشته شود تا بیرون، هنگامی که هوا وارد شش‌ها می‌شود، نفس فقط وارد قسمت بالای سینه شده، و باعث بالا رفتن سینه و نشانه‌ها می‌شود. شانه باید فراخ باشد اما هرگز به سمت بالا کشیده نشود زیرا موجب عدم تسلط در هنگام خواندن می‌شود به خاطر داشته باشید که شکم را رها کنید، قفسه سینه را پایین نیندازید.

هنگامی که فرم بدن را حفظ می‌کنید به خاطر داشته باشید که شکم را رها کنید تا هوا وارد بدن شود و هرگز برای گرفتن یک نفس عمیق و بزرگ به خود فشار نیاورید.بگذارید تکان‌های مغزی برای ادامه خواندن فوراً به محل نفس‌گیری برود. معمولاً کسب هماهنگی صحیح برای خواننده زمان زیادی می‌برد صبور باشید.هنگامی که سرانجام هماهنگی تمامی سیستم اسلکتی و عضلانی کسب شود عمل نفس‌گیری در هنگام خواندن یک عملکرد طبیعی با تسلط و حمایت کامل خواهد بود.

«زنجیره نفس‌گیری»

نفس‌گیری باید به یک زنجیر تشبیه شود. اولین حلقه زنجیر پاهاست. دومین حلقه زانوها. سومین حلقه شکم چهارمین حلقه محل نفس‌گیری است. اگر حلقه اول، پاها به کار گرفته نشوند. صدا تمام آن چیزی که می‌تواند باشد نیست اگر حلقه دوم زانوها قفل باشد. شکم آن طور که باید رها نمی‌شود و باسن معمولاً به سمت بیرون می‌رود که نادرست است اگر حلقه سوم شکم رها نشود. هوا آن طور که باید وارد شش‌ها نمی‌شود. اگر حلقه چهارم محل نفس‌گیری به کار گرفته نشود بدن برای خواندن آماده نیست. که با انجام این تمرینات در نهایت مراحل نفس‌گیری صحیح به طور خودکار صورت می‌گیرد.

«تمرین اسباب‌بازی»

تمرین برای هوشیاری بدن و آمادگی می‌باشد و در واقع نوع دیگر نفس‌گیری. پاها را به اندازه 60 سانتی‌متر از هم باز کنید بگذارید بالا تنه به تدریج به سمت جلو بیاید و از قسمت پایین به سمت زمین خم شود. بازوی چپ در کنار بدن آویزان می‌شود و بازوی راست در قسمت جلوی بدن بالای سر حلقه می‌شود، سپس به همان صورت به پایین و سمت راست حرکت می‌کند و در همان جهت همچون «آسیب‌باری» بسیار سریع و با قدرت ادامه می‌دهد . وقتی بازو در جلوی بدن بالا می‌رود از بینی نفس بگیرید و وقتی پایین می‌آید نفس را از دهان خارج کنید.

این عمل را شش تا ده مرتبه انجام دهید. سپس آن را با بازوی مخالف انجام دهید. وقتی این تمرین را به پایان رساندید احساس می‌کنید که تمام بدنتان شروع به سوزش می‌کند. مقدار زیادی اکسیژن تازه را به درون رگ‌های خونی‌تان فرستاده‌اید و بدنتان دارد بیدر می‌شود. باید تاکید کنم اگر ایم تمرین را در هوای باز و صبح‌های زود انجام دهید موثرتر و مفیدتر می‌باشد.