برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»

باغ اناری

 

مجموعۀ داستان «باغ اناری» شامل یازده داستان بسیار زیبا و دل‌نشین است که به قلم محمد شریفی به رشتۀ تحریر در آمده و به همت نشر آموت در سال 1389 به چاپ رسیده است.

داستان «وضعیت» که از معروف‌ترین و پرآوازه‌ترین داستان‌های معاصر است به گفتۀ اهل‌فن شاهکاری در داستان‌نویسی نوین ایران است، چنان‌که محمود دولت‌آبادی نویسندۀ نامدار کشورمان درباره آن گفته: «داستان وضعیت یکی از دل‌نشین‌ترین داستان‌های کوتاه و یکی از عمیق‌ترین داستان‌های رئالیستی است که من می‌شناسم».1داستان «باغ اناری» یک روایت عاشقانه‌ غیررئالیستی است از حادثه‌های در باغ اناری، یا داستان «پاسگاه» در فضایی مه‌آلود کهداستان را روایت می‌کند.

«شور زندگی» روایتی است شاعرانه و سورئال از تقابل زندگی و مرگ، دیدن چند اسکلت در یک کاروانسرای قدیمی. در داستان «زن سورچی» دریچه‌ای است برای خیال‌پردازی دربارۀ‌ سرنوشت آنها. «عاشقانه» یک خواستگاری را تصویر می‌کند که بیش از بوی حیات رنگ نیستی دارد. دو زن مرده در «حیوونکی بارون»به روستای خود بازمی‌گردند و در پی راهی برای فرار از فراموش‌شدگی‌اند... داستان «کوکبه» نیز به زبان فارسی کلاسیک نوشته شده است و کوتاه‌ترین داستان این کتاب «آخرین شعر» است که در ادامه آورده می‌شود.

 

آخرین شعر


در همسایگی من روباهی‌ست که دلش به اندازۀ همۀ ابرهای زمستان گرفته است. ماه‌ها می‌شود که بر پوزۀ باریک او اثری از خنده دیده نمی‌شود.
اگر چه خود من‌هم دست کمی از او ندارم، اما گاه‌گاهی به شوخی هم که شده، می‌خندم. دل آدم می‌گیرد، وقتی همسایه‌اش را این همه غصه‌دار می‌بیند. امروز صبح، زمستانی که خورشید از مشرق بر‌نیامد و بوران و برف، همه جا را فرا گرفت، روباه عبوس با چشمانی اشکبار، دوان دوان از لانه‌اش بیرون آمد و پوزه‌اش را در پنجرۀ شبندری اتاقم گذاشت و گفت: «آقا گرگه! گوش کن آخرین شعری رو که نوشته‌ام برات بخونم».
گوش‌هایم را تیز کردم تا روباه عبوس با صدایی بغض‌گرفته، آخرین شعرش را خواند: «دلم از تکرار این همه خروس گرفته است!».
شیراز، دی‌ماه 66

 

 

پی نوشت :

1. محمود دولت‌آبادی، آینه‌ها: نقد و بررسی ادبیات امروز ایران، ج2.