برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»

معرفی کتاب 12

 

معلمین

واقعة غدیر از بحث‌برانگیزترین وقایع تاریخی اسلام است. همة فرق و مذاهب اسلامی دربارة اصل وقوع این واقعه هم‌نظرند، اما این واقعه حاشیه‌هایی دارد که هر مذهب و فرقه ای کوشیده آن حواشی را به قرائت خود تفسیر کند.
علمای شیعه در معرفی واقعیت غدیر خم بیش از دیگر مذاهب کوشیده‌اند و آثار ارزشمند بسیاری نوشته اند. اما مطالعة آثاری چون الغدیر که بسیار تخصصی، گسترده و عمیق است در توان همة قشرهای جامعه با تخصص های مختلف و برنامه های روزانة مختلف مقدور نیست. از طرف دیگر، غدیر خم مهم ترین واقعه برای ما شیعیان است و هر شیعه ای باید از جوانب و حواشی این واقعه آگاه شود و دلایل موجود بر ولایت علی(علیه‌السلام) بر دلالت غدیر را دریابد.
کتاب «سیری در حماسة غدیر»، مهم ترین مباحث دربارة غدیرخم را به صورت خلاصه جمع‌آوری و بررسی کرده است. این کتاب چهارده فصل دارد: بر ساحل غدیر، خطبة غدیریة پیامبر(صلّی‌الله علیه و آله)، غدیر حادثه ای بزرگ، حوادث بعد از غدیر، آیه های غدیر، غدیر و کودتای سقیفه، خطبة غدیریة امام علی(علیه‌السلام)، غدیر از دیدگاه اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، غدیر از نگاه یاران، غدیر و امامت، غدیر مهدی(عجّل‌الله تعالی فرجه) و علما، مسجد غدیر، آداب سنن عید غدیر، علامه امینی و الغدیر.
تدوین و تنظیم این کتاب به صورت پرسش و پاسخ است که نویسنده سرفصل های موضوعات را به صورت پرسش مطرح کرده و به آنها پاسخ می دهد. مهم ترین پرسش ها دربارة غدیر به شرح زیر است:
انتشارات عابد، کتاب «سیری در حماسة غدیر» نوشتة امیرحسین علیقلی را در سال 1385 با قیمت 950 تومان در 134صفحه منتشر کرده است.


ابتدایی
«سخنش پر از طعنه است. امام(علیه‌السلام) می ایستد... نگار جملة دل‌خواهش را پیدا کرده است: ای بقر!
امام(علیه‌السلام) آرام نگاهش می کند و می‌گوید: من باقر(علیه‌السلام) هستم نه بقر.
آرامش و لبخند صمیمی امام(علیه‌السلام) مرد مسیحی را مات می کند... بار دیگر هجوم می آورد. این بار مادر امام(علیه‌السلام) را هدف قرار می دهد...
-مادر تو سیاه، بی شرم و بدزبان بود.
امام...سرش را به آرامی بالا می آورد و به آرامی می گوید: اگر این حرف هایی که به من زدی راست باشد، خداوند او را بیامرزد و اگر دروغ باشد، خداوند تو را بیامرزد که به مادرم دروغ بستی.
خشم مرد مسیحی فروکش می کند... عرق شرم روی صورتش می نشیند و به فکر فرو می  رود. پس از مدتی، یاران امام باقر(علیه‌السلام) با تعجب او را در صف نمازگزاران می بینند.»
غالباًٌ برای آشنا کردن کودکان با ائمة اطهار(علیهم‌السلام) از زندگی نامه و اسامی و القاب آن بزرگواران شروع می کنیم، در حالی که آشنا کردن کودکان با منش و سیرة اهل بیت(علیهم‌السلام) بهترین راه است. با این روش، شخصیت امامان(ع) در ذهن کودکان به صورت عینی ماندگار می شود. آنچه نقل شد، قسمتی از داستان «خشم» از مجموعة داستان« این همان مرد است» با همین روش نگارش شده است. مرتضی دانشمند این مجموعه را با زبانی ساده برای کودکان و نوجوانان نوشته است. این نویسنده در کتاب خود، کودکان را از راه داستان، با منش و رفتار امامان(ع) آشنا می کند؛ راهی که بهترین و ماندگارترین راه آموزش کودکان است.
مجموعة «این همان مرد است» از یازده داستان تشکیل شده که درون‌مایة همة آنها هنگامه‌هایی از حیات پیامبر اکرم(صلّی‌الله علیه و آله) و امامان(علیهم‌السلام) است.
انتشارات بوستان کتاب «این همان مرد است» را در 75 صفحه در سال 76 برای اولین بار و در سال 87 برای چاپ سوم با قیمت 1500 تومان به بازار کتاب فرستاده است.


دبیرستان
دربارة ارزش نشستن پای سخنان بزرگان و دانشمندان همین بس که روایات، هم‏نشینی با علما را برابر با عبادت شمرده‌‏اند.
پژواک صدای علما و دانشمندان، همیشه در تاریخ شنیده می‏شود. صدای دانشمندان را از آثار علمی و کتاب‏های آنها می‏توان شنید.
غلامرضا حیدری ابهری در کتاب «غدیر و الغدیر» سراغ آثار مرحوم علامه امینی رفته و با روشی ابتکاری، موضوعات مطرح شده در کتاب‏های علامه امینی را در مورد غدیر و ولایت امیرمؤمنان(ع) در شکل مصاحبه با علامه امینی را به‌گونة مختصر گرد آورده است.
این کتاب که مخاطب اصلی آن جوان‏ها هستند به پنج موضوع اصلی می‏پردازد: زندگی‏نامة علامه امینی، روایتی از واقعة غدیر، بحث در مورد سند حدیث غدیر، معنای حدیث غدیر و گزارشی از کتاب الغدیر.
بخشی از این مصاحبه در زیر می‌آید:
«خبرنگار: آیا ابوبکر و عمر نیز در آن روز با علی(علیه السلام) بیعت کردند؟
علامه امینی: آن دو جزو پیش‌گامان صحابه در بیعت با علی(علیه السلام) بودند. حتی جالب است بدانید که وقتی عمر برای بیعت با علی(علیه السلام) آمد، صمیمانه دستی بر شانة امام علی(علیه السلام) زد و گفت: «مبارک باد، مبارک باد بر تو ای پسر ابوطالب! تو مولای من و مولای همة مردان و زنان مؤمن شدی!»
کتاب «غدیر و الغدیر» به رغم اختصار، موضوعات اصلی واقعة غدیر و دیگر دلایل ولایت علی(علیه السلام) را در بردارد که تنظیم کتاب به صورت مصاحبه بر جذابیت و زیبایی آن افزوده است.
نشر «بهار دل‌ها» این کتاب را اولین بار در سال 1390 در 62 صفحه با قیمت 1000تومان چاپ کرده است.راهنمایی
حکایت‌های زندگی امامان معصوم(علیهم‌السلام) همیشه چون مرواریدی در تاریخ می‏درخشند. هر یک از این حکایت‏ها روزنه‏ای به یکی از فضایل اهل بیت(علیهم‌السلام) است. معرفی بزرگان دین به کودکان و نوجوانان کاری است که شاید در ظاهر آسان بنماید اما در واقع امری سخت و ظریف است که باید راه و روش آن را شناخت. قصه‌گویی و داستان‌سرایی از نتیجه‌بخش‏ترین روش‌هاست. نشان دادن گوشه‌هایی از حیات اولیای دین و امامان معصوم(علیهم‌السلام) نقشی ماندگار در ذهن کودکان و نوجوانان بر جا خواهد گذاشت.
کتاب «با تو می‏آیم» با گزینش حدود صد تصویر کوتاه از حیات امیرمؤمنان(علیه‌السلام) و نگارشی روان و ساده، برای نوجوانان مفید به نظر می‌رسد. عباس ندیمی، گردآورندة کتاب، ترتیب حکایت‏های کتابش را به ترتیب زمانی حیات پربار حضرت علی(علیه‌السلام) سامان داده و از ولادت آن حضرت در کعبه تا داستان دفن ایشان را به صورت داستان حکایت می‏کند. در یکی از داستان‏های این کتاب آمده است:
«یک روز حضرت علی(علیه‌السلام) با قنبر به بازار رفت. در بازار دو پیراهن کرباس خریدند: یکی به سه درهم و یکی به دو درهم. حضرت، پیراهن سه درهمی را به قنبر داد و پیراهن دو درهمی را برای خود برداشت. قنبر که از این کار مولای خود تعجب کرده بود گفت: یا علی! من غلام شما هستم و شما سرور من هستید و دایم باید در حضور مردم باشید؛ پس باید لباس بهتر را شما بپوشی نه من.
حضرت فرمود: ای قنبر! تو جوانی و جوانان دوست دارند که لباس خوب بپوشند. من شرم دارم که خود را برتر از تو بدانم؛ چرا که پیامبر(صلّی‌الله علیه و آله) دربارة خدمت‌کاران سفارش فرموده‏اند که مبادا غذا و لباس‏ آنها از غذا و لباس شما بدتر باشد.»
انتشارات پیام یاس، کتاب «با تو می‏آیم» را به قلم عباس ندیمی در 136 صفحه با قیمت 2200 تومان منتشر کرده است.