برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

در جمع دوستان

در جمع دوستان

سخنان شهید رجایی در جمع انجمن‌های اسلامی

برادران و خواهران توجه دارند که امام منع فرموده اند که ما سخنرانی کنیم، بنابراین به عنوان سخنرانی مطلبی ندارم. امیدوارم که فرصت‌های مناسبی پیدا بشود و با هم تبادل افکار کنیم. من فقط جمله‌ای در رابطه با انجمن‌های اسلامی حیفم می‌آید که نگویم و آن رسالتی است که انجمن‌های اسلامی در زمان انقلاب به دوش دارند. در این انقلاب با بعضی از کلمات خوب آشنا هستیم. چهارده قرن مبارزه مسلمانان، چهارده قرن تلاش، شهادت، شکنجه، اسارت، چهارده قرن دعا، نمازهای شبانه و نیایش‌های پرسوز مسلمانان واقعی برای پیدا شدن چنین حکومتی بوده است، حکومتی که در آن صحبت از الله و پیامبر اسلام و قرآن و احکام حیات‌بخش اسلام است و باز هم با کلمة صد هزار شهید و معلول آشنا هستیم خوب درک می‌کنیم، فریاد برادران و خواهرمان را که به دست رژیم ستمگر فرعونی آن پدر و پسر و زیر شکنجه‌ها و در میدان‌ها و مواضع مختلف فریاد کشیدند به گوش داریم. خانواده‌هایی را خودمان می‌شناسیم که شهید دادند و چه بسا با ما فامیل باشند و چه بسا خود صاحب شهیدانی باشیم چشمان اشکبار پدران و مادران شهید داده و حالت نگران بچه‌های یتیمی که پدر یا مادرشان را در این انقلاب از دست دادند. اینها همه برای ما که به عنوان عناصر انقلابی در انجمن‌های اسلامی فعالیت می‌کنیم مسئولیت‌آور است. بنابراین امروزه وقتی می‌گوییم من عضو انجمن اسلامی هستم، یعنی من این شایستگی را دارم که امانت آن چهارده قرن تاریخ و این صد هزار شهید و معلول را به من بسپرند و من آن را به منزل مقصود برسانم. امیدوارم که عمق مسئولیتی را که در این چند جمله گفتم درک کرده باشید در آن صورت اگر یک چنین فردی باشید و اگر این مسئولیت را احساس کرده باشید می‌توانیم بگوییم که انجمن‌های اسلامی بخصوص انجمن‌های اسلامی ادارات که سعی در اسلامی کردن محیط‌های خود دارند از جمله نهادهای انقلابی هستند.

انشاء الله خداوند به همة ما توفیق دهد که نمونه‌های انقلابی باشیم و کارمان، عمل­مان حرف‌مان چه شخصی و چه اجتماعی معرف آن اسلامی باشد که مورد انتظار این تاریخ و این گروه فداکار و ایثارگر هست در آن صورت است که می‌توانیم افتخار کنیم که پیرو امامیم و مقلد امامیم و عنصری انقلابی هستیم و بار مسئولیت این حرکت را به دوش خواهیم کشید من آرزومندم که روزی این سمینار برای انجمن‌های اسلامی ادارات کل تهران و کل ایران تشکیل بشود. بزرگترین ویژگی که برای این سمینار می‌توانم قید کنم این است که دولت، در تشکیل این سمینار هیچ نقشی ندارد. برادرمان در نخست‌وزیری که با انجمن‌های اسلامی در ارتباط هستند، امروز که من با آنها صحبت می‌کردم تقریباً هیچ‌گونه اطلاعی از تشکیل این سمینار نداشتند. این مطلب یک جنبة منفی دارد، یک جنبة مثبت. من جنبه مثبتش را تذکر دادم و آن اینکه این نهاد خودجوش احساس مسئولیت می‌کند، احساس رسالت می‌کند. بنابراین سمینار تشکیل می‌دهد و مسائلش را مطرح می‌کند. اما جنبه منفی‌اش عدم هماهنگی است که حتماً باید هر چه زودتر رفع بشود انجمن‌های اسلامی قطعاً باید از یک تشکل سرتاسری برخوردار باشند زیرا که ما همه الله اکبر می‌گوییم.

یک بحثی وجود دارد که دولت موظف است انجمن‌های اسلامی را که یک نهاد انقلابی می‌شناسند آن را تقویت کند و این تقویت در حد کار اداری است یعنی مثلاً اگر بخواهد یک هیئت تشکیل بشود اگر برای پاکسازی است بگوید که انجمن اسلامی هم در آن نقش داشته باشد مثلاً اگر یک مسئولیتی در آنجا هست یک بازرسی می‌خواهد صورت بگیرد بگوید که انجمن اسلامی در آن نقش داشته باشد اینها همه درست است این وظیفه دولت اما وظیفة انجمن اسلامی! به نظر من، قدرت یک انجمن به کار آن انجمن بستگی دارد کاغذ یا ارتباط نمی‌تواند یک انجمن را قوی کند.

به عبارت دیگر بگویم این قدرت برای چنین انجمنی بی‌فایده است. اگر ما به عنوان یک مسلمان انقلابی در اداره‌مان کار کنیم اگر شرایط در عمل و بیان‌مان متبلور باشد، مطمئناً کسی قادر به تضعیف چنین نهادی نخواهد بود. پس از من که یک عضو کوچک انجمن اسلامی هستم تا شما عزیزان که در اداره‌تان به عنوان مسئولین سطح بالایی در انجمن اسلامی شرکت می‌کنید همه‌مان باید توجه داشته باشیدکه خدا این طور می‌گوید اگر ما حرف خوب بزنیم ما را به سمت خدا بالا می‌برد به سوی خدا پرواز می‌کند ولی آن که انسان را می‌رساند عمل خوب است (والیه یصعد کلمه الطیب و العمل الصالح برقعه) و اینکه ـ بگویم من عضو انجمن اسلامی هستم من در رابطه با انقلاب در این نهاد همکاری می‌کنمع کافی نیست به عمل صالح احتیاج دارد، من تجربه کرده‌ام. شما هم تجره کرده‌اید. همه ما می‌دانیم که وقتی عمل صالح وجود داشته باشد مطمئناً تضعیف امکان ندارد شما هم تجربه شخصی دارید هم تجربه تاریخی دیده‌اید که افرادی که سخن درست و عمل صالح داشتند حتماً موفق بودند من هم به سهم خودم به عنوان یک مسئول قانونی همینطور که قبلاً ابلاغ کردم انجمن‌های اسلامی را، که چون خودم را عضو انجمن اسلامی می‌دانم برای اینکه خودم یادم بماند انجمن اسلامی را نه تنها تایید می‌کنم بلکه امیدم به این هست که انجمن‌های اسلامی ادارات را اسلامی و انقلابی کنند. انشاء الله.