برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

فعالیت انجمن های اسلامی امید وار کننده است - گفت‌وگو با مجتبي اميني رييس نهاد انجمن اسلامي گروه صنعتي سايپا

 

مصاحبه کننده: بابک راکخواه

انجمن اسلامي گروه سايپا را براي مخاطبان نشريه ما معرفي كنيد؟

انجمن اسلامي شركت سايپا در سال 1358 در اوايل انقلاب به دليل نياز به حضور نيروهاي ارزشي در مسئوليت‌هاي كليدي سازمان‌ها و ادارات با همت و تلاش عده‌اي از نيروهاي انقلابي و ارزشي تشكيل شد. این انجمن از همان سال به بعد با خدمت‌رساني در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي و سياسي اقدام به عضوگيري از بين كساني کرد كه پايبند به نظام و ارزش‌هاي اسلامي بودند؛ لذا با حضور چشمگير خود در جبهه‌هاي حق عليه باطل سی شهيد تقديم اين انقلاب و نظام نمود. در حال حاضر نيز با تعداد تقرببي 5000 عضو خدمات زیادی را به پرسنل و اعضای خود ارائه مي‌كند.

رابطه كاركنان با انجمن اسلامي سايپا به چه صورت است؟ آيا تعامل و همكاري لازم را دارند؟

رابطة کارمندان با انجمن اسلامي بسيار خوب و صميمانه است. انجمن اسلامي از هيچ‌گونه كمكي به کارکنان مضايقه نمي‌کند و اغلب افراد جهت انعكاس مشكلات كاري، با انجمن اسلامي ارتباط برقرار می‌کنند و ما پل ارتباطي آنان با مسئولان هستیم و در هر زمينه‌اي كه بتوانيم پاسخگوی نيازهاي آنان خواهیم بود.

تاكنون دلايل زيادي براي منفعل شدن انجمن‌هاي اسلامي نسبت به اوايل انقلاب اسلامي بيان شده است؛ از جمله اينكه بعد از شكل گرفتن روابط‌عمومي‌ها و بسيج ادارات و تشكل‌هاي ديگر، خيلي از مديران با آوردن اين بهانه كه اين تشكل‌هاي جديد مي‌توانند كار انجمن‌هاي اسلامي را انجام دهند، كم‌كم انجمن‌هاي اسلامي را به حاشيه بردند. سؤال من از شما به عنوان مسئول يكي از فعال‌ترين انجمن‌هاي اسلامي در سطح كارخانجات اين است كه احياي انجمن‌هاي اسلامي در شرايط كنوني چه ضرورتي دارد؟

در شرايط كنوني كه دشمنان، فرهنگ و اعتقادات ما را مورد هجمه قرار داده‌اند و درصددند با تبليغات سوء و مسموم جوانان ما را در عمل به اعتقادات و وظائف ديني خود سست كنند، فقط نهادهاي خودجوش و نيروهاي ارزشي با عشق و علاقه مي‌توانند با اخلاص و نيت خير و با كمك مسئولان فرهنگي ذيربط همچون انجمن اسلامي، بسيج، و... گامي مؤثر در جهت جلوگيري از انحطاط فرهنگ ناب اسلامي بردارند. به نظر من براي احياي انجمن‌هاي اسلامي بايد هويت آن‌ها را احياء و ضرورت وجود آن‌ها را تشريح و تبيين كنيم. مديران دستگاه‌ها بايد اين اطمينان را پيدا كنند كه انجمن‌هاي اسلامي رقيب آن‌ها نيست؛ بلكه پشتيبان آن‌ها است. وظيفه ما ایجاب می‌کند كساني را كه با انجمن‌هاي اسلامي آشنايي ندارند، اعم از مدير يا ديگران، را توجيه كنيم. همچنین باید با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي به صورت منظم، انجمن‌ها را در جاي‌جاي كشور پهناور اسلامي خود فعال كنيم.

به نظر شما نگاه سياسي و اقتصادي به انجمن‌ها تا چه حد به حيثيت این نهاد ضربه وارد کرده است؟

نگاه سياسي و اقتصادي به انجمن اسلامي، برخلاف اهداف و انگيزه‌هاي تأسیس اين نهاد است؛ چراکه وظیفة اصلی انجمن‌ها دفاع از ولايت مطلقه فقيه و حفظ ارزش‌هاي ديني و اسلامي است. اگر انجمن‌های اسلامی در مسير جريان‌هاي سياسي و اقتصادي زودگذر و فريبنده قرار گيرند، ديگر نمي‌توانند الگو واقع شوند.

چه راهكار‌هايي را براي پويا شدن و احياي انجمن‌هاي اسلامي پيشنهاد مي‌كنيد؟

قبل از پاسخ به پرسش شما باید این نکته را متذکر شوم که انجمن‌های اسلامی هم‌اکنون نیز علی‌رغم کمبود امکانات، پويا و زنده هستند. ولي به‌هرحال با توجه به امكاناتي كه دشمن جهت انحراف عقايد ما هزينه مي‌كند، مواردی همچون حضور و تشويق جوانان باسليقه و روشن‌فكر تحصيل‌كرده، تجهيز امكانات موجود، حمايت معنوي مسئولان، تشويق نيروهاي ارزشي و جلسات مستمر و پرمحتوا جهت رفع نقايص موجود، به پويایي انجمن‌ها كمك مي‌كند.

به نظر شما يك انجمن اسلامي فعال چه خصوصياتی دارد؟

به نظر بنده يك انجمن اسلامي فعال باید از تمامي جهات نمونه و الگو باشد و فقط اسم انجمن اسلامي را به يدك نكشد. به قول امام راحل انجمن‌ها خود بايد اول اسلامي باشند بعد توقع داشته باشند ديگران اسلامي شوند. به‌هرحال بنا به فرمايش مقام معظم رهبري، انجمن‌های اسلامي فعال چشم بينا و گوش شنواي نظام و انقلاب هستند و بايد در تمام صحنه‌هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي حضور چشمگير داشته باشند. اخلاص در کار و توجه به به فرمان‌های مقام عظماي ولايت از دیگر خصوصیات یک انجمن اسلامی فعال است.

با توجه به رشد روند خصوصي‌سازي در كشور، فكر مي‌كنيد انجمن‌ها براي فعاليت‌هاي خود با چه مشكلاتي روبه‌رو خواهند شد؟

خوشبختانه در اصل 46 قانون خصوصي‌سازي مجوز تأسيس نهاد انجمن اسلامي ديده شده است و چنانچه عده‌اي بخواهند فعاليت‌هاي فرهنگي و اعتقادي داشته باشند، در شركت‌هاي خصوصي نیز می‌توانند فعاليت کنند. درضمن خصوصي‌سازي به این معنا نيست كه عده‌اي كافر مي‌خواهند صاحب اين شركت‌ها شوند. بنده مطمئنم که با توانمندي‌ای كه انجمن‌هاي اسلامي دارند و فعاليت‌هايي كه انجام مي‌دهند، مدیران شرکت‌ها از وجود انجمن‌های اسلامی در مجموعة خود استقبال خواهند کرد. در كل باید گفت نهادهایی مثل بسيج و انجمن اسلامي، نيروهایي خودجوشی هستند كه در تمامي شرايط، چه خصوصي و چه دولتي، اگر لياقت و سعادت داشته باشند مي­توانند به فعاليت خود ادامه دهند.

به نظر شما چه راه­کارهایي براي حل مشکلات مالي انجمن­ها وجود دارد؟

به نظر بنده برای حل مشكلات مالي انجمن­هاي اسلامی نياز به حمايت واحد­هاي فرهنگي جامعه است. با توجه به فعاليت­هاي فرهنگي و هزينه­هاي هنگفتي كه غرب عليه اعتقادات ما و به انحراف كشيدن جوانان مي كند؛ نظام اسلامي بايد بيشتر به فكر كمك­هاي نقدي و حمايت­هاي معنوي نهاد­هاي خود جوش باشد و براي جلب رضايت مديران مجموعه با توجه به اين كه شركت­ها بيشتر بنگاه­هاي اقتصادي هستند براي هر نوع فعاليت بايد دليل منطقي وجود داشته باشد تا براي آن شركت نيز آن فعاليت مقرون به صرفه باشد و خوشبختانه با توجه به مثبت بودن و بهر­وري اغلب فعاليت­هاي اعتقادي اين پشتوانه مالي به خودي خود ايجاد مي­شود و مديران محترم مجموعه به اين قضيه واقف هستند و اثر بخشي كه بعد از فعاليت­هاي فرهنگي و اعتقادي به وقوع مي پيوند باعث سهل الوصول شدن اين قضيه مي­شود و سود و منافع اين كار عايد خود شركت مي­شود­.

جوان­گرایي در انجمن­ها را چگونه تعريف مي کنيد و به نظرتان چه لوازمي نياز دارد؟

با توجه به صنعتي شدن نظام­هاي اجتماعي و فرهنگي و معيشتي مردم درعصر كنوني و نياز اغلب افراد به وسايل رفاهي نسل جوان ما بيشتر درگير جمع آوري ماديات و دنيا طلب شده­اند­. براي جذب يك جوان بايد: 1- بها و ارزش به شخصيت جوان داد 2- تشويق و ترغيب جوانان به مسائل اسلامي ، اعتقادي ، اجتماعي ، فرهنگي ، و بصيرت به مسائل روز آموختن مسئوليت پذيري براي نسل جوان چرا كه جوانان اميد اسلام و انقلاب هستند.

آيا انجمن اسلامي سايپا در برنامه يا فعاليتي همراه با سازمان تبليغات اسلامي حضور داشته است؟

انجمن اسلامی سایپا با سازمان تبلیغات همکاری خوبی دارد و سالانه در چندين همايش و جلسه مشترك حضور داريم و در انجمن اسلامي بصورت ماهيانه تبادل نظر داریم و كارها را پيگيري مي­کنیم.

از سازمان تبليغات اسلامي که مهم­ترين نهاد ترويج فرهنگ ديني در جامعه است چه انتظاری داريد؟

سازمان تبليغات نقش اساسي و مهمي در فرهنگ جامعه دارد و همواره به عنوان يكي از متوليان امور فرهنگي و تبليغي كشور در نشر و گسترش فرهنگ اسلام ناب محمدي نقش اساسي داشته است. افتخار سازمان تبلیغات این است كه تحت لواي مقام عظماي ولايت فعاليت مي­كند و به همين منظور مي­طلبد كه در اجراي برنامه­ها به شكل اصولي­، مدون و تاثيرگذار برنامه­ريزي كند. همچنین فعاليت­هاي انجمن­اسلامي را مورد نقد و بررسي و بازرسي قرار دهند و براي طول سال برنامة مدوني را طراحي و به انجمن ها ابلاغ کنند.

نظر شما در رابطة انتشار نشريه تخصصي انجمن‌هاي اسلامي(اعتصام) چيست؟

بنده به نوبه خود از تمامي دست­اندر­كاران و متوليان اين نشريه تشكر مي­كنم كه بابي را باز نمودند و به معرفي نقاط ضعف و قوت انجمن ها مي پردازد ولي بهتر است كه بيشتر به برنامه­هاي مثبت پيش­رو فكر كرد و زمينه­اي را فراهم كرد تا دوستان از اين ابزار اطلاع رساني استفاده مطلوب را ببرند و با پيشنهاد­های سازنده ساير همكاران را براي ساختن جامعه اسلامي بهتر و سودمند­تر آشنا كرد و در پايان نيز از تمامي مديران و همكاراني كه نهاد انجمن­اسلامي و بسيج شركت سايپا را یاری و حمايت مي­كنند تا بتوانند قدمي در راه اعتلاي فرهنگ و معارف اسلامي بردارند، تشكر و قدرداني مي‌كنم.