برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

گفتگو با حمد‌الله عظيمي دبير اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي بانك صادرات

 

مصاحبه کننده: بابک راکخواه

لطفاً توضيح دهيد كه احياي انجمن‌هاي اسلامي در وضعیت كنوني چه ضرورتي دارد؟

وجود و حضور پويا و زندة انجمن‌هاي اسلامي هميشه يك ضرورت بوده و هست؛ چراکه حفاظت و حراست از انقلاب اسلامي كه معمار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) صيانت آن را از اوجب واجبات مي‌دانستند، براي فرزندان انقلاب يك اصل است. همين عبارت اوجب واجبات را بارها رهبر عظيم‌الشأن انقلاب اسلامي به کار بردند که نشان‌دهندة اهمیت آن است. در پايان اين سؤال با صراحت اعلام مي‌كنم صيانت از انقلاب اسلامي واجب است و ما تا زنده‌ايم اين امر را انجام مي‌دهيم. در بخش احياي انجمن‌هاي اسلامي باید دانست که این کار حقيقتاً يك ضرورت است. ما قله‌هاي زيادي را در ايران اسلامي و دنيا به وسيلة انقلاب اسلامي و با درایت و رهبري ولايت فقيه فتح كرده‌ايم و تا فتح تمامي سنگرها لحظه‌اي از پاي نخواهيم نشست. ايران ام‌القراي جهان اسلام است و بسترساز انقلاب جهاني حضرت مهدي ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ اصلي‌ترين وظيفة انجمن‌هاي اسلامي در مقطع کنونی احياي آن است. ما در بانك صادرات، راه‌كارهايي را انديشيده‌ايم تا فعاليت آن در طول 32 سال با ركود مواجه نشود و انشاءالله این انجمن فعال‌تر خواهد شد. اما زنده بر آنيم كه آرام نگيريم / موجيم كه آسودگي ما عدم ماست.

نگاه سياسي و اقتصادي به انجمن‌ها تا چه حد به حيثيت انجمن‌ها ضربه وارد کرده است؟

در آغاز شمه‌اي از نگاه اتحادية انجمن‌هاي اسلامي بانك صادرات ايران را براي شما توضيح می‌دهم. اعضای اتحادية انجمن‌هاي اسلامي در مرامنامه و اساسنامه و انتخاب اعضاي هيئت رئيسه و تمامي افرادي كه به نحوي مسئوليت دارند، اطاعت از ولايت فقيه را نصب‌العين خود قرار داده و به هيچ گروه و حزبی وابستگی ندارند. اعضای این انجمن، ملاك اصلي راه و روش و تشخيص حق از باطل را فرامین امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامي می‌داند. براي اتحاديه سخنان و نظریات مقام معظم رهبری، اصل و مهم است و اين باور قلبي در 32 سال فعاليت، اتحاديه را از هرگونه انحراف، به‌خصوص انحراف در فتنه‌‌ها نجات داد. به نظر مي‌رسد پاسخ سئوال شما را داده‌ام؛ چون هر انجمني براي خود گرايش‌هايي دارد اگر اين گرايش همسو با ولايت باشد، همة ضربه‌هاي سياسي و اقتصادي احتمالي خنثي مي‌شود. افتخار اتحاديه اطاعت بي‌چون و چرا از ولايت فقيه است و ما از منظر سياسي و اقتصادي بحمدالله هيچ ضربه‌اي نديده‌ايم.

چه راه‌كار‌هايي را براي پويا شدن مجدد انجمن‌هاي اسلامي پيشنهاد مي‌كنيد؟

اولين راه‌كار رعایت تقواست. اگر تقوا پيشه كنيم خداوند منان ما را از تمامي بن‌بست‌ها خارج مي‌كند.

دومین راه‌کار حفظ وحدت و همدلی است؛ البته وحدت حول محور ولایت.

راه‌كار بعدي سپردن کار‌ها به جوانان عزیز است. نباید فكر كنيم كه چون مؤسس انجمن‌هاي اسلامي بوده‌ایم، باید تمامي كارهاي اجرایي دست ما باشد. اگر تجربيات خوب ما و لطافت و پاكي و احساسات جواني جوانان ممزوج شود، چنان پويایي‌ای در انجمن‌ها ايجاد مي‌كند كه ماية افتخار آن انجمن خواهد شد.

ظهور جوانان غيور در جامعة ما در تمامی زمينه‌ها اين موضوع را به اثبات رسانيده است. جذب نيروي تازه نفس راه‌كار سومي است كه انجمن اسلامي بانك صادرات آن را به کار برده و كاملاً موفق بوده است. ما نيز اين راه‌كارها را از فرمايش‌های رهبر فرزانه انقلاب آموخته‌ايم.

خصوصيات يك انجمن اسلامي فعال را از ديد خودتان بيان كنيد؟

یک انجمن اسلاميِ پويا، باید هميشه آماده و به تمامي مسائل مهم كشور واقف باشد، درواقع بصيرت داشته باشد و به موقع عمل كند. نهم دي ماه را همه ديديم. آن روز عاشقان ولايت فقط فرياد مي‌زدند جانم فداي رهبر. آنان به يك هدف نگاه مي‌كردند و به آن هدف هم رسيدند و آن، به خاك ماليدن پوزة دشمنان اسلام و ولايت در داخل و خارج بود.

پوياترين انجمن آن است كه به موقع موضع‌گيري و با فقر و فساد و تبعيض مبارزه كند؛ البته در چارچوب وظايف خود. اعضای چنین انجمنی باید خوشرو باشند و گفتار پيامبر عظيم‌الشأن اسلام را آويزة گوش خود قرار دهنده و بدانند كه با اخلاق خوب و پسنديده مي‌توان دل‌ها را تسخير كرد. همچنین اعضا باید براي رضاي حق‌تعالي كار كنند نه براي هيچ چيز ديگر. در مجموع می‌توان گفت خصوصيت يك انجمن پویا اين است که اعضایش به خداوند اتكال داشته باشند، تقوي پيشه كنند، وحدت و اخوت داشته باشند، تقواي سياسي داشته باشند، منظم باشند، فقط به دستورهای رهبري توجه كنند، خوشرو باشند و با اخلاق پسنديده افراد را جذب كنند. در حد زياد جاذبه داشته باشند و در حد بسيار كم دافعه، براي خدا خالصانه كاركنند نه براي خود.

انجمن اسلامي بانك صادرات را به طور كلي براي مخاطبان نشريه ما معرفي كنيد؟ از چه سالي شروع به فعاليت كرديد و...؟

از سال 58 فعاليت انجمن اسلامي شروع شد و بدون كوچك‌ترين توقفي تاكنون به فعاليت مشغول بوده است. انجمن اسلامي تاكنون پنجاه و نه همايش در سطح كشور با حضور نمايندگان انجمن‌هاي اسلامي بانك صادرات ايران در سراسر كشور، برگزار نموده كه ثمرات بسيار زيادي براي بانك و جامعه داشته است. همچنین چهل مراسم شبي با قرآن در تهران برگزار کرده كه در سطح كشور نمونه بوده است. ساخت هفت مدرسه در هفت استان محروم از دیگر خدمات انجمن بوده كه الحمدلله از كيفيت خوبي برخوردار بوده است.

مهم‌ترين موضوعي كه انجمن اسلامي در آن وارد شده، موضوع جنگ و جبهة حق عليه باطل بود كه در زمينة جنگ، 81 شهيد و حدود 400 جانباز و آزاده تقديم انقلاب نموده است که افتخار بزرگی برای بانک محسوب می‌شود. در بُعد كمك به خانواده‌هاي بي‌بضاعت، يك گروه بسيار فعال به‌نام گروه امداد بخش اسلامي دارد كه به خانواده‌های نیازمند كمك‌رساني می‌کند. همكاران عزيز بانك صادرات همه ماهه، مبلغي حدود 000/000/30 به خانواده‌هاي بي‌سرپرست كمك مي‌كند.

چاپ 600 هزار جلد تقويم جيبي در هر سال یکی از از فعالیت‌هاست كه در دو نوبت 67 و 78 به‌عنوان تقويم جيبي نمونه مطرح شد و اين موضوع هم اكنون نيز ادامه دارد و معمولاً تقديم بیشتر مسئولان كشور مي‌شود. نمايشگاه‌هاي متعدد كتاب، جلسات قرآني، جلسات وعظ و روضه و جشن‌هاي مذهبي دیگر فعالیت‌های مذهبی این انجمن را تشکیل می‌دهد.

روند فعاليت‌ها و برنامه‌هايتان را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

روند فعاليت رو به جلو است و بحمدالله فعاليت‌ها هر سال بیشتر می‌شود؛ البته با كمك مسئولان سازمان تبليغات اسلامي و مديران بانك صادرات كه تا به حال به خوبي از فعاليت‌هاي ما حمايت كرده‌اند.

رابطة كاركنان با انجمن اسلامي بانك به چه صورت است؟ آيا تعامل و همكاري لازم را دارند؟

چون رابطة همكاران عزيز با انجمن اسلامي رابطة كاملاً صميمي است، اين فعاليت‌ها صورت گرفته است. هر زمان طي اطلاعيه‌اي از عزيزان خواسته‌ايم كه براي جبهه، سيل پاكستان، لبنان و... كمك كنند، خود کارمندان اولين گام را برداشته و به ما فشار آورده‌اند كه مگر نمي‌خواهيد كاري بكند و نهايتاً كمك‌هاي زيادي به انجمن شده كه بسيار جاي قدردانی است. خداوند به همة اين عزيزان پاداش خير دهد. درواقع همكاران ما را تشويق مي‌كردند.

انجمن اسلامي بانک صادرات تا چه ميزان در تعميق فهم اعضاي خود از مسائل اقتصادي اسلام نظير عقود اسلامي و ربا و ... تلاش کرده است؟

تا حدي موفق بوده؛ اما لازم است بيشتر در اين زمينه کار کند.

به نظر شما چه راه‌کارهایي براي حل مشکلات مالي انجمن‌ها وجود دارد؟

بهترين راه‌كارها، تأمين بودجه توسط اعضاء است كه ما نيز توسط همكاران بیشتر هزينه‌ها را تأمین می‌کنیم.

جوان‌گرایي را در انجمن‌ها چگونه تعريف مي‌کنيد و به نظرتان به چه لوازمي نياز دارد؟

از جوانان موجود بايد استفاده شود. اگر جوانان جذب نشوند انجمن دچار ركود مي‌شود و بانك اين كار را تا حدي انجام داده است. بايد بين نسل‌هاي موجود بانك صميميت ايجاد شود و به مرور كارها به جوانان سپرده خواهد شد.

آيا انجمن اسلامي بانك صادرات در برنامه يا فعاليتي همراه با سازمان تبليغات اسلامي حضور داشته است؟

با كمال تأسف خير، ما مشكل نداريم. به‌جز ------- جلسة كه آن هم برای قدردانی از فعاليت انجمن اسلامي بانك تشكيل شد، همراهي خاصي نداشته‌ايم. اميدواريم كه اين بستر ايجاد شود؛ چون اگر همراهي سازمان تبلیغات باشد، فعاليت‌ها دو چندان خواهد شد.

چه انتظاري از سازمان تبليغات اسلامي به عنوان مهم‌ترين نهاد ترويج فرهنگ ديني در جامعه داريد؟

انتظار داريم كه انجمن‌هاي اسلامي را طبق مقررات و قوانين تحت پوشش بگيرد، سازماندهي مجدد کند، بودجه در اختيار آن‌ها قرار دهد و توسط بازرسان خود، از آن‌ها حساب بكشد. مهم‌ترين انتظار ما و همة انجمن‌هاي اسلامي از سازمان تبليغات اسلامي، ملاقات و زيارت رهبر معظم انقلاب اسلامي هست كه متأسفانه مسئولان سازمان در اين مورد بسيار كوتاهي كرده‌اند. يكي از آرزوهاي بزرگ اعضاي انجمن‌هاي اسلامي، دست‌بوسي رهبر عزيز و فرزانه است. اميد كه به اين آرزو نائل شويم.