برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
«
»
«
»
«
»

باید احياي ارزش‌ها و شعائر ديني دغدغة اصلي انجمن‌های اسلامي باشد

گفت‌وگو با اسماعيل ناصري، رييس انجمن اسلامي شركت ايران ترانسفوي ري

باید احياي ارزش‌ها و شعائر ديني دغدغة اصلي انجمن‌های اسلامي باشد

به نظر شما در شرایط کنونی، احیای انجمن‌های اسلامی چه ضرورتی دارد؟

فعالیت اصلی انجمن‌هاي اسلامي، احياي اصول و ارزش‌هاي ديني است. توجه به خواسته‌ها و نياز‌های دینی، جزء ذات انسان‌ها و خواستی فطری است که هيچ چيز نمي‌تواند جای آن را بگيرد؛ البته شاید بر اثر غفلت، انسان به آن توجه نکند. بر اين اساس فعال نمودن و احياي هر‌چه بيشتر اين نهاد اسلامي، در حقيقت احياي بستري مناسب جهت تبيين و ترويج ارزش‌هايي است كه سود و منافع مادي و معنوي آن در درجة اول متوجه خود انسان‌ها و جوامع انساني خواهد بود.  

چه راهكار‌هايي را براي پويا شدن مجدد و احياي انجمن‌هاي اسلامي پيشنهاد مي‌كنيد؟

پويايي انجمن‌هاي اسلامي به عوامل متنوعي بستگي دارد كه مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: بستر‌هاي حمايتي قانوني، نقش راهبردي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي، نقش رهبري و مديريتي مسئول انجمن‌ها، حضور مؤثر اعضاي انجمن‌هاي اسلامي در برنامه‌هاي فرهنگي، تصدي مسئوليت بخش‌هاي مختلف انجمن و سرانجام كيفيت برنامه‌ريزي و اجراي مناسب برنامه‌هاي انجمن‌هاي اسلامي و حمايت مادي و معنوي از اين نهاد اسلامي.  

خصوصيات يك انجمن اسلامي فعال را از ديد خودتان بيان كنيد؟

اولين ويژگي يك انجمن خوب و فعال، ساختار‌مندي آن است كه اين موضوع در آیين‌نامة داخلي انجمن اسلامي ايران ترانسفوي ري به‌طور شايسته مورد توجه قرار گرفته است. دومين ويژگي يك انجمن فعال و خوب، نظام‌مندي در تدوين برنامه‌هاي فرهنگي و اجراي آن‌هاست كه تعامل خوبي كه بسيج، شوراي اسلامي، امور اداري و ساير قسمت‌هاي زيربط با انجمن اسلامي دارند، اين ويژگي را برجسته نموده است. ويژگي محوري بعدي الگو‌سازي و الگو بودن اعضاي انجمن است. در حديثي از امام معصوم آمده كه با رفتارتان مردم را به سوی دين بخوانيد، لذا متخلق بودن به اخلاق اسلامي و الگو بودن را مي‌توانيم از ديگر ويژگي‌های يك انجمن پويا بدانيم.

انجمن اسلامي شركت ايران ترانسفوي ري را براي مخاطبان نشرية اعتصام معرفي كنيد؟

هستة اولية انجمن اسلامي شركت ايران ترانسفوي هم‌زمان با پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي با حضور عناصر انقلابي و دل‌سوز و البته خوش‌فكر شكل گرفت. اين شركت كه اولين مجموعه از گروه صنعتي ايران ترانسفو است به حمدالله از بافت فرهنگي و مذهبي اصيل برخوردار بوده و در برهه‌هاي مختلف از جمله جنگ تحميلي و پس از آن دوران سازندگي و نيز جنگ فرهنگي، همواره داراي نقش مؤثري بوده و شهدا و جانبازان و ايثار‌گران اين مجموعه سندي بر اين مدعاست. البته بدون ترديد نقش مديريت سازمان در اين ارتباط قابل توجه بوده و همراهي نهاد‌هاي بسيج و شوراي اسلامي با نهاد انجمن اسلامي نيز در تحقق اهداف و كسب موفقيت‌هاي بسيار قابل توجه است.

در اوایل انقلاب كه نظام هنوز قوام نيافته و ساختار رسمي خود را پيدا نكرده بود، انجمن‌هاي اسلامي در مواجهه با مشكلات داخلي سازمان‌ها و كارخانه‌ها و پرنمودن خلأهاي مديريتي و نيز مواجهه با افراد و عناصري كه پيام انقلاب را درك نكرده بودند، نقش مؤثري داشتند. در سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب نيز انجمن به فعالیت‌های خود ادامه داد و در بزنگاه‌هاي سياسي و اجتماعي كشور، نقش مؤثر و هدايت‌گر خود را ايفا كرد. هم اكنون نيز با توجه به رسالتي كه رهبر معظم انقلاب درخصوص مبارزه با جنگ نرم مشخص فرموده‌اند، انجمن‌هاي اسلامي بيشترين فعاليت خود را در امور تبليغي متمركز كرده و اميد است اين تلاش‌ها موجبات رضايت حق تعالي و خوشنودي حضرت ولي‌عصر(عج) را فراهم نمايد.

عمدة فعاليت‌ها و برنامه‌هايي كه توسط انجمن اسلامي اين شركت براي پرسنل انجام گرفته، آيا روند صعودي داشته است؟ و توضيح دهيد رابطة كاركنان اين مجموعه با انجمن اسلامي به چه صورت است؟ آيا تعامل و همكاري لازم را دارند؟

طبيعتاً در هر مجموعه‌اي اشكالاتي وجود خواهد داشت. به قول معروف ديكته نانوشته غلط نخواهد داشت. وقتي شما ديكته می‌نویسید، بايد بپذيريد كه ممكن است غلط هم داشته باشيد. آنچه مهم است پذيرش اشتباهات و سعي در اصلاح آن است. در هر مجموعه‌ای افرادي با شما موافقند و افرادي روش شما را نمی‌پسندند؛ البته بايد بين اين افراد و افراد معاند تفاوت قائل شد. به حمدالله در مجموعه ما تعامل نسبتاً خوب و سازنده‌ای بين افراد و انجمن وجود دارد. پذيرش نيروي فعال يكي از راهبردهاي شوراي مركزي انجمن اسلامي است. توجه جدي به موضوع سازماندهي يكي ديگر از اولویت‌های ماست كه اميد است با اولويت دادن به اين دو موضوع، بستر تعامل افراد با انجمن بيشتر شود.

با توجه به رشد خصوصي‌سازي در كشور، فكر مي‌كنيد انجمن‌ها براي فعاليت‌هاي خود با چه مشكلاتي روبه‌رو خواهند شد؟ اگر دليل كمرنگ شدن فعاليت‌ها را در اين مي‌بينيد، چه راه‌حلي پيشنهاد می‌کنید؟

خصوصي‌سازي فرايندی قانوني است كه به استناد ذيل اصل 44 قانون اساسي صورت می‌گیرد. برای انتقال از نظام دولتي به نظام خصوصي، باید به تمام ملزومات انتقال توجه شود. يكي از اين ملزومات، حفظ جايگاه نهادها و ارگان‌های قانوني شرکت‌ها وسازمان‌هاست. يكي از اين نهادها كه در فصل ششم قانون كار جمهوري اسلامي نيز به آن توجه شده، انجمن‌های اسلامي است. پس چنانچه روند خصوصي‌سازي كاملاً قانوني اجرا گردد و دغدغة اسلام‌خواهي و عدالت‌طلبي كه جزء ذات هر انساني است در مجموعه وجود داشته باشد، نبايد خيلي نگران بود.

به نظر شما چه راهکارهایي براي حل مشکلات مالي انجمن‌ها وجود دارد؟

مسائل مالي خصوصاً در بحث كارهاي تبليغاتي يكي از مسائل مهمي است كه بايد به آن توجه نمود؛ لذا پيش‌بيني و تخصيص بودجه براي كارهاي فرهنگي يكي از ضروريات است. اگرچه فعالیت‌های انجمن‌های اسلامي حول محور فرهنگي و تبليغاتي است، اما همين فعالیت‌ها و مقدمات آن‌ها هزينه‌بر هستند كه هزینه‌های جاري انجمن را تشكيل می‌دهند. لذا انجام دادن فعالیت‌هایی كه بخشي از اين هزینه‌ها را جبران كند، توصيه می‌شود؛ مثلاً ما براي استفاده همكاران از cdها و dvdهاي با محتواهاي فرهنگي (فيلم، انيميشن، برنامه‌های كاربردي و...) مبلغ مختصري را درنظر گرفته‌ایم كه صرف جايگزيني cdهاي فرسوده و به‌روزرساني آن‌ها می‌شود.

جوان‌گرایي را در انجمن‌ها چگونه تعريف می‌کنید و به نظرتان به چه لوازمي نياز دارد؟

جوان‌گرايي و ارزش دادن به نيروي كار جوان يكي از اصول محوري و خطوط اصلي در انجمن اسلامي است؛ چراكه به اثرگذاري و نقش‌آفريني اين طيف اعتقاد قلبي داريم.

آيا انجمن اسلامي شركت ايران ترانسفوي ري در برنامه يا فعاليتي همراه با سازمان تبليغات اسلامي حضور داشته است؟ تعامل و همكاريتان با ساير انجمن‌ها چگونه است؟

نهاد انجمن اسلامي از نظر امور اداري و اجرايی، تابع سازوكار داخلي سازمان است؛ اما از نظر سياست‌گذاري و راهكارهاي ترويج و تبليغ فرهنگ و آموزه‌های اسلام ناب محمدي كه رسالت اصلي اين نهاد است، از سازمان تبليغات اسلامي تبعيت می‌کند. ما از سازمان تبليغات اسلامي انتظار نقش‌آفريني بيشتری در حوزه‌های راهبردي را داريم. تعامل و همكاري با ساير انجمن‌های اسلامي يكي از موضوعات مهمي است كه نقش سازمان تبليغات اسلامي در بسترسازي اين ارتباط بسيار اثرگذار و مورد انتظار است.

چه انتظاري از سازمان تبليغات اسلامي که مهم‌ترین نهاد ترويج فرهنگ ديني در جامعه و متولي انجمن‌هاي اسلامي است، داريد؟

مهم‌ترین توقعی كه از اين سازمان در شرايط كنوني مي‌رود، اين است كه استراتژي خود را در خصوص مواجهه با شبيه‌خون فرهنگي و جنگ نرم دشمن كاملاً شفاف و مؤثر تعريف نمايند و در اين راستا از نهادهاي زيرمجموعه از جمله انجمن‌هاي اسلامي به عنوان بدنه اصلي و مردمي سازمان نهايت بهره‌وري را داشته باشند. به نظر بنده نقش‌آفريني سازمان در حوزه‌هاي نظارتي، راهبردي و اجرايي يكي از ملزومات و اولویت‌های اين سازمان بايد باشد. همچنين از جمله برنامه‌ها و سياست‌هايي كه به نظر بنده سازمان تبليغات اسلامي حتماً بايد ورود پيدا كند، سياست‌گذ‌اري مناسب و متقن و مناسب با مقتضيات زمان، سازماندهي نيروهاي انساني و توجه بيشتر به مسائل ساختاري، برگزاري كلاس‌هاي آموزشي و باز‌آموزي دربارة امور تبليغاتي و راه‌هاي مقابله با جنگ نرم، برگزاري‌هاي همايش‌هاي منطقه‌اي به صورت ادواري با هدف آشنايي افراد با يكديگر و تصميم‌گيري راجع‌به مسائل مهم از جمله انتخابات مربوط به تشكل‌هاي مديريتي انجمن‌ها و تلاش براي جبران خلأ‌هاي قانوني كه در خصوص انجمن‌هاي اسلامي است.

نظر شما دربارة انتشار اولين نشرية تخصصي انجمن‌هاي اسلامي (اعتصام) چيست؟

ضمن تشكر از عزيزان دست‌اندركار اين نشريه، همان‌گونه كه قبلاً اشاره كردم هر فعاليتي به هر حال خالي از اشكال و ايراد نيست. اين نشريه تا آنجا كه بنده با آن آشنا هستم، رسانة‌ وزيني است كه تلاش مي‌كند با درج مطالب متنوع و خواندني، به مخاطبان خود پوشش فكري مناسبي دهد. اميد است اين نشريه نو‌پا به رسانه‌اي عظيم در جهت ترويج اخلاق اسلامي و کارآمدتر شدن انجمن‌هاي اسلامي تبديل شود.